Muhammet'e Tayvan'dan ilik

Kemik iliği yetmezliği nedeniyle yaşam mücadelesi veren 10 yaşındaki Muhammet Uğurel'in ihtiyacı olan ilik, Tayvan'daki Budist bir vakfa ait kemik iliği bankasında bulundu.

ANTALYA - Kemik iliği yetmezliği nedeniyle yaşam mücadelesi veren 10 yaşındaki Muhammet Uğurel'in ihtiyacı olan ilik, Tayvan'daki Budist bir vakfa ait kemik iliği bankasında bulundu.
Aile dışı ilik nakillerinin yapıldığı Akdeniz Üniversitesi Çocuk Kök Hücre Transplantasyon Ünitesi'nde yatan Muhammet'e 13 Temmuz'da Tayvan'dan getirilen kemik iliği nakledildi. Muhammet'in babası Mehmet Emin Uğurel, doğuştan aplastik anemi olan oğluna teşhisin altı yaşında konulduğunu, Muhammet'in hastalığa yakalanmasının ardından hiç okula gidemediğini söyledi. Uğurel, "Bize 'Bir gün iyileşirsem ben de top oynamak istiyorum' diyordu. Oğlumun vücudu ilik üretmeye başlarsa bu hayaline kavuşacak" diye konuştu.
İlik tapınakta teslim edildi
Kemik iliğini Tayvan'dan gidiş-dönüş toplam 54 saat süren uçak yolculuğunun ardından getiren İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Kemik İliği Bankası Koordinatörü Doç. Dr. Sarper Diler de Muhammet'e iki yıldır kemik iliği arandığını bildirdi. Uygun iliğin Tayvan'daki Budist bir vakfa ait kemik iliği bankasında bulunduğunu belirten Diler, iliğin bir tapınakta düzenlenen törenle kendisine teslim edildiğini söyledi. Kemik iliğini teslim alırken kendisine dini törenle hâki bir yelek giydirildiğini bildiren Diler, bu yeleği giymek için iki yıllık Budist öğretisinden geçmek gerektiğini, kendisine iliği teslim ederlerken bu yeleğin üzerinde olmasının istendiğini söyledi. Uzakdoğu'dan ilk kez kemik iliği bulunduğunu vurgulayan Diler, "Uygun dokunun Tayvan'da bulunabilmesi hayli ilginç. Bu olay, Türklerin Orta Asya'dan göçünü de destekler bir bulgu" diye konuştu.