'Muhbir abi' cinayet günü gözaltına alınmış

Hrant Dink sukastinin ardındaki 'abi' olduğu iddia edilen ve polis muhbirliği yapan Erhan Tuncel cinayetten sonra gözaltına alındı, ancak serbest bırakıldı.

ANKARA - Hrant Dink sukastinin ardındaki 'abi' olduğu iddia edilen ve polis muhbirliği yapan Erhan Tuncel cinayetten sonra gözaltına alındı, ancak serbest bırakıldı.
Tuncel, tetiği çeken Ogün Samast'ın ifadeleri doğrultusunda tekrar yakalandı. Trabzon Emniyeti'nde meydana gelen olay şöyle gerçekleşti: Ramazan Akyürek İstihbarat Daire Başkanlığı'na kaydırılıp Trabzon Emniyet Müdürlüğü'ne Reşat Altay getirilince ilk iş olarak Trabzon İstihbarat Şube Müdürü'nü değiştirdi. Akyürek'in döneminde Trabzon İstihbarat Şube Müdürü olan ve Erhan Tuncel'i muhbir yapan Engin Dinç, Afyonkarahisar'a atandı. Afyonkarahisar istihbaratının başına getirilen Dinç, Dink suikastini televizyondan öğrennce Trabzon'u aradı ve Tuncel'in ihbarını anımsattı. Bunun üzerine Erhan Tuncel gözaltına alınıp sorgulandı. Ancak suikastle ilişkisi olmadığı gerekçesiyle serbest bırakıldı. Tetikçi Ogün Samast'ın kimliğinin belirlenmesinin ardından Trabzon'da yakalanan arkadaşları İstanbul Emniyeti'ne verdikleri ifadede Erhan Tuncel'in de işin içinde olduğunu söyledi. Tuncel tekrar yakalandı.
'Trabzon'a bildirilmedi'
Üstdüzey bir Emniyet yetkilisi tutuklanan 'muhbir abi' Erhan Tuncel'in yaptığı 'Dink öldürülecek' ihbarının değerlendirilmemesinde İstanbul'un sorumluluğu olduğunu söyledi. Yetkili şöyle konuştu: "İstanbul istihbaratı Trabzon'dan yapılan ihbarda geçen ismi ve adresi araştırmış, ama belirtilen adreste o isimde birini bulamamış. Bu durumda, teyit edilmediğinin Trabzon'a bildirilmesi, ihbarı yapan muhbirin elinde başka bilgi olup olmadığını sorması gerekirdi."