'Muhbir abi' Dink'in fotoğrafını getirmiş

Bu nasıl muhbir?
Tuncel, her adımda oradaydı

Dink cinayeti zanlılarından, 'polis muhbiri' Erhan Tuncel, her aşamada cinayeti işleyen Yasin Hayal ve ekibiyleymiş. Bir zanlı, "Dink'in fotoğraflarını Tuncel sağladı" dedi. Hayal de, Tuncel'in kendisini engellemeye çalışmadığını dile getirdi.

İSTANBUL - AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesinden sonra tutuklanan ve daha sonra 'polis muhbiri' olduğu ortaya çıkan Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) öğrencisi Erhan Tuncel'in adı tutuklanan diğer sanıkların ifadelerinde sık sık geçiyor. Anlatımlar, aylar önce Tuncel'in Dink'in fotoğraflarını temin ettiğini gösteriyor. Cinayetten sonra zanlıların oturduğu kafeye gelip 'Eleman vuruldu, Dink vuruldu' diye bilgi veren de Tuncel'di. McDonald's bombalamasına katıldığı ancak 'muhbir' olunca yargılanmaktan kurtulduğu iddia edilen Tuncel'le, bombacı Yasin Hayal'in yakın arkadaşlığı ve beraber eylem yapma planları da yine anlatımlarla doğrulanıyor.
Dink cinayetiyle ilgili gözaltına alınanlar, cinayet planlarını çoğunlukla Yasin Hayal'den dinlemişti. Ancak Hayal ile Tuncel'in yakın ilişkisini herkes biliyordu. Yasin Hayal'in ifadesine göre ikili 2002 yılında Alperen Ocakları'nda tanıştı. McDonalds'ın bombalanmasından önce sık sık görüştüler. Tutuklu sanıklardan Ahmet İskender McDonald's'ın bombalanmasıyla ilgili duyumlarını şöyle anlatıyor: "McDonald's saldırısında bombaları Elazığlı Erhan'ın yaptığını duydum. Dink'in öldürülmesi talimatını da Yasin'e Elazığlı Erhan'ın verdiğini tahmin ediyorum. Yasin'i sürekli Elazığlı Erhan . isimli şahsın yönlendirdiğini tahmin ediyorum."
İlk tetikçi adayı anlatıyor
Hayal'in ilk tetikçi olarak belirlediği Zeynel Abidin Yavuz'sa Tuncel'in Hrant Dink'in fotoğraflarını Hayal'e vermesini şöyle anlatıyordu: "Yasin, bir pazartesi benim Dink'i vurmaya gideceğimi söyledi. Bu sırada Erhan Tuncel isimli KTÜ öğrencisi olan şahıs yanımıza geldi. Yasin Hayal, Erhan Tuncel'e 'Çıktıları al gel' dedi. Erhan Tuncel, 'Ben akşam alırım.
Y. Market'e bırakırım, Zeynel oradan alıp getirir' dedi. Marketten paketi aldım.
İçinden Dink'in, 3-4 fotoğrafı çıktı."
Ogün Samast'sa ifadesinde sık sık gördüğü Erhan Tuncel'i yakından tanımadığını anlatıyor: "Yasin'le birlikte evine gitmiştik. Dövüş filmi izledik. Siyasi konularda, Hrant Dink'le ilgili herhangi bir görüşmemiz olmamıştır... Yasin'in zaman zaman bu kişiyle görüştüğünü, onun evine gidip geldiğini biliyorum."
Sanıklardan Ersin Yolcu'ysa cinayet haberini kafede oturduğu sırada Erhan Tuncel'den aldığını şöyle anlatıyor: "Mihmandar Kafe'de Zeynel Abidin Yavuz'la otururken televizyondan altyazı geçti. Hrant Dink'in vurulduğunu öğrendim... O esnada Pelitli'de tanıdığım Erhan yanıma geldi ve bana Yasin Hayal'i sordu. Burada olmadığını söyledim. Ben 'Hayırdır Erhan' dedim. Sonrasında Erhan beni dışarıya çağırdı ve bana 'Eleman vuruldu' dedi. Ben tereddüt duydum, çünkü Erhan'ın bu konudan haberdar olduğunu bilmiyordum, ayrıca ben Ogün Samast'ın vurulduğunu sanıyordum. Bu sırada Erhan, "Hrant Dink vuruldu" dedi ve bana Ogün Samast'ı sordu... Yasin Hayal'i görürsen beni bulsun' dedi, ben neden böyle şeyler söyledi anlamadım. Sonra yanımdan ayrıldı."
Ersin Yolcu ifadesinin devamında cinayetten sonra kafede oturup televizyon izlerken Hayal'in yanlarından ayrıldığını belirterek, şunları söyledi: "Döndüğünde, nereye gittiğini sordum. Yasin Hayal de bana 'Erhan'ın yanına gittim' dedi."
Yasin, Tuncel'i korudu
Yasin Hayal'se ifadesinde Erhan Tuncel'i korudu. "Bu eylem tamamen benim ve Ogün tarafından planlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Ben bu olayın faali meçhul kalacağını düşünüyordum" dedi. İfadesinde başka bir soru üzerine
ise Erhan Tuncel ile ilgili, "Kendisi de Hrant Dink'in öldürüleceğini biliyordu. Benden çekindiği için beni engelleme çabası içerisine girmedi" diye konuştu. McDonald's saldırısındaki bombaları Erhan Tuncel'in hazırladığı yönündeki iddiaları ise, "Bomba yapımını Azerbaycan'da tanıştığım iki gençten internet üzerinden öğrendim" diyerek yanıtlıyordu. Erhan Tuncel poliste ve mahkemede susma hakkını kullandı.