'Muhbir' için yakalama kararı

'Muhbir' için yakalama kararı
'Muhbir' için yakalama kararı
Dink Davası'nda "Cinayetle ilgili 17 ihbarım Trabzon Emniyeti'nde sumenaltı edildi" diyen muhbir Erhan Tuncel hakkında yakalama kararı çıktı.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Gazeteci Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin dava, kararın Yargıtay’da kısmen bozulmasının ardından dün yeniden başladı. 7 sanıklı davanın ilk duruşmasında sanık Erhan Tuncel için yakalama kararı çıkarıldı. Dink Ailesi’nin avukatlarının ‘örgüt’ ile ilgili karara müdahillik talebi reddedilerek duruşma 3 Aralık’a ertelendi. Dink Ailesi ise dün Radikal’de yayımlanan bildirilerinde belirttikleri üzere, duruşmaya katılmadı.

Hrant’ın arkadaşları: Bu müsamere artık sona ermeli

14. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşma öncesinde ‘Hrant’ın Arkadaşları’ da Çağlayan Adliyesi önünde toplandı. Grup adına basın açıklamasını okuyan Ahmet Kaya’nın eşi Gülten Kaya, “Biz Hrant’ın arkadaşları, diyoruz ki, bu müsamere artık sona ermelidir. Gerçek sorumlular hesap vermeli, yargı önüne çıkmalıdır” dedi,
CHP Milletvekili Mahmut Tanal, BDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, BDP Milletvekili Levent Tüzel, DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu duruşma salonuna geldi.
Duruşmaya sadece tutuksuz sanık Salih Hacısalihoğlu ile tutuklu sanık Yasin Hayal katıldı. Herhangi bir suç örgütü kurmadığını belirten sanık Hayal, “Yargıtay’ın bozma kararını kabul etmiyorum. Hatta cinayet suçunu onamasına da itiraz ediyorum. Medyadan öğrendim. Bir itirafçı çıkmış. İtirafçı benim masum olduğumu ortaya koyuyor. İtirafçı, cinayeti Erhan Tuncel ile işleyerek Rusya’ya kaçacaklarını belirtiyor” dedi.
Tutuksuz Erhan Tuncel’in avukatı Erdoğan Soruklu Yargıtay’ın bozma kararını çelişkili bulduğunu belirtirken Dink Ailesi’nin avukatları da, Yargıtay’ın örgüt ile ilgili bozma kararına müdahillik taleplerini iletti.
Avukatlar, taleplerinde özetle şunları savundu: Öldürülen müvekkilimiz bu örgütün amaçları doğrultusunda öldürülmüştür. Agos’un merdivenleri kısa bir süre önce tehdit amaçlı bordo-maviye boyandı. Bu da gösteriyor ki bu, Yargıtay’ın bahsettiği gibi bir çete değil. Yargıtay’ın (ortada bir) suç örgütü olduğu konusundaki tespiti önemlidir. Ancak biz bu örgütün görünen, görünmeyen bir çek-senet mafyası olduğunu düşünmüyoruz. Bu örgüt, hem 3713 sayılı yasanın 1. Maddesi’nde hem de TCK 314’te tarif edilen bir örgüttür.”
Mahkeme başkanı ise Dink Ailesi’nin avukatlarının, davanın sadece ‘Dink’in öldürülmesi’ ile ilgili bölümüne müdahil olabileceğini ifade etti. Bu arada Dink Ailesi’nin avukatlarından Fethiye Çetin, ailenin dünkü Radikal’de de yayımlanan mektubunu mahkeme heyetine okudu.
Duruşma savcısı tutuksuz sanık Tuncel hakkında yakalama kararı verilmesini istedi. Tuncel’in avukatı Erdoğan Soruklu ise müvekkilinin rahatsızlığından dolayı duruşmaya katılamadığını ifade etti ve bir sağlık raporu sundu. Soruklu, müvekkilinin örgüt üyesi olmadığını belirterek, “Ancak varsa da başka davalar kapsamında ortaya çıkmış bir örgütün yönlendirmesi ve kullanması söz konusudur. Müvekkilim bu örgütlerin mağdurudur” dedi.
Mahkeme aranın ardından kararını açıkladı. Erhan Tuncel için yakalama kararı çıkaran mahkeme heyeti, sanıklar Ahmet İskender, Tuncay Uzundal, Zeynel Abidin Yavuz, Osman Hayal’in 3 Aralık’taki duruşmaya da zorla getirilmesini kararlaştırdı. Mahkeme, Yargıtay’ın bozma ilamına uyulup uyulmayacağı konusunda, sanıkların bozmaya karşı beyanlarının alınmasının ardından karara varılacağını belirterek duruşmayı 3 Aralık’a erteledi.