Mühendis... O ne ki?

Gıda mühendisi Sevtap Çelik pastane açacak. Ama önce çıraklık kursuna gidip şehriye çorbası, kurufasulye gibi yemekleri öğrenmesi şart.

ANTALYA - Gıda mühendisi Sevtap Çelik pastane açacak. Ama önce çıraklık kursuna gidip şehriye çorbası, kurufasulye gibi yemekleri öğrenmesi şart.
'Pastacımm' adlı işyerini devralan Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü mezunu Çelik, faaliyet belgesi almak için Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'na (ATSO) başvurdu. Ancak ATSO, çıraklık belgesi olmadığı için Çelik'e bu belgeyi vermedi.
Gıda üzerine beş yıl eğitim alan Çelik, "İnatla ustalık belgesi alacağım. O belge olmadan işyerime telefon bile bağlatamıyorum" diye konuştu. Çıraklık kursuna gitmek için ilkokul diplomasının yeterli olduğunu belirten Çelik, "Merak ettim ve kursa gidip birkaç derse girdim. Kuru fasulye, şehriye çorbası gibi yemekleri öğretiyorlar. Beş yıl öğrenim görüp, gıda teknolojileri ilmini boşa öğrenmişim" dedi.
ATSO yetkilileri ise düzenlemelere göre elektrik mühendisinin diploması ile elektrikçi dükkânı açabildiğini, ancak aynı düzenlemenin gıda mühendisleri için henüz yapılmadığını söyledi.