Mühendis ve mimarların yürüyüşüne engel

Mühendis ve mimarların yürüyüşüne engel
Mühendis ve mimarların yürüyüşüne engel
TMMOB'un yetki ve gelirlerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na devreden yasayı protesto etmek için istanbul ve Ankara'da toplanan birlik üyesi mimar ve mühendislerin yürüyüşüne polis barikatlarla engel oldu.

Radikal.com.tr - Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB)'un yetki ve gelirlerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na devreden yasayı protesto etmek için istanbul ve Ankara 'da toplanan birlik üyesi mimar ve mühendislerin yürüyüşüne polis barikatlarla engel oldu.

İstanbul'da Galatasaray Meydanı'nda toplanan yüzlerce mimar ve mühendis Taksim'e yürümek istedi. Ancak Galatasaray Lisesi önünde TOMA'larla barkat kuran çevik kuvvet polisi grubun yürümesine izin vermedi. Bunun üzerine açıklamayı Galatasaray Meydanı'nda okuyan grup, "Bu daha başlangıç mücadeleye devam", "Her yer Taksim her yer direniş" sloganları atarak bekleyişini sürdürdü. Yaklaşık 1 buçuk saat boyunca sloganlarla eylemi sürdüren grup daha sonra büyük oranda dağıldı. Ancak polis barikatının bulunduğu noktada toplanan yüzlerce kişi bir süre sloganlar atarak yürüyüşe geçmek istedi. 

Polisin ise bu gruba müdahaleiçin hazırlık yapmaya başladığı gözlendi. Daha sonra Galatasaray Meydanı'ndaki TOMA araçları ve polisler İstiklal Caddesi'nin Taksim yönüne doğru hareket ederek alandan ayrıldı...

Ankara'da ise Güvenpark'a yürümek isteyen mimar ve mühendisler Meşrutiyet Caddesi'nde kurulan polis barikatıyla durduruldu.