Mühendisler Odası'ndan Marmaray uyarıları

Mühendisler Odası'ndan Marmaray uyarıları
Mühendisler Odası'ndan Marmaray uyarıları

TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde, yarın hizmete açılacak Marmaray Projesi’nin risklerine ilişkin bir basın toplantısı düzenlendi. TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Süleyman Solmaz, “(Marmaray Projesi) Tüpler birleştirilerek bu deniz geçişi oluşturulmuştur. Bunlar esnek bir bağlantıyla yapılmıştır. Bu bağlantılarda yırtılma söz konusu olduğunda tünele su dolacaktır. Böyle bir risk oluşturduğunda bu problemi çözecek bir senaryo, hiçbir önlem alınmamıştır” dedi.
Tünelin içine su sızması durumunda içeri sızan suyun nasıl tahliye edileceği sorusu üzerine ise Solmaz, “Bununla ilgili bir proje geliştirilmemiştir” diye yanıt verdi.

Yolcu ağırlığıyla deneme seferi yapılmadı
Solmaz, deneme seferlerinin eksikliği konusunda da uyarıda bulundu: “Burada deneme seferleri yapılması gerekir. Deneme seferleri bugüne kadar Devlet Demir Yolları’nın diğer ulaşım alanlarında kullandığı dizel lokomotiflerle yapılmıştır. Yolcu ağırlığına denk gelecek yükte yapılmamıştır. Halbuki işletmeye alındığında burada elektrik sistemiyle çalışan lokomotifler kullanılacaktır. İnsan taşınacaktır, farklı bir ağırlıkla ulaşım sağlanacaktır. Bu farklı ağırlığa göre bir deneme yapılmamıştır. Bu çok büyük bir risktir. Bunun mutlaka önlemi alınmalıdır.”
Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) İstanbul 1 No’lu Şube Yönetim Kurulu üyesi Ersin Albuz da Marmaray’ın açılışa hazır olmadığını savundu. Albuz, “Deneme sürüşleri yapıyoruz diyerek kamuoyunu yanıltıyorlar. Bitmeyen tünel açılıyor. Sistemi kontrol edecek bir kumanda masası oluşturulmamıştır. Ben umuyorum ki bu sadece tören olarak kalır. Çok ciddi yolcusuz deneme seferleri yapıldıktan sonra, test edildikten sonra açılması gerekiyor. Şu an için tüp aslında teknik olarak açılmaya hazır değil” dedi.