Mühendisler soruyor

TMMOB çevre, jeoloji ve metalurji mühendisleri odaları, üç yıl önce yapılan ve Kaz Dağları'nı yakından ilgilendiren bir başvuruyla ilgili Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Haşim Kılıç'ı ziyaret etti.

ANKARA - TMMOB çevre, jeoloji ve metalurji mühendisleri odaları, üç yıl önce yapılan ve Kaz Dağları'nı yakından ilgilendiren bir başvuruyla ilgili Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Haşim Kılıç'ı ziyaret etti.
117 milletvekili, üç yıl önce Maden Kanunu'nu 'sit alanları, su havzaları, ormanlar, tarım ve kıyı alanlarında maden arama-işletmeye olanak sağlayacak biçimde' değiştiren yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu. Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Ertuğrul Ünlütürk, ziyaret sonrası mühendis odaları olarak Kaz Dağları'nda altın arama faaliyetlerine karşı çıktıklarını söyledi. Enerji Bakanı Hilmi Güler'in de bu yüzden kendilerini 'dışa bağımlı çevreler' olarak adlandırdığını dile getiren Ünlütürk "Dışa bağımlı biz değiliz onlardır. Bakan da mühendistir ve mühendis gibi düşünmesini istiyoruz" dedi.