Mühendisliğe taşıyan asansör

Mühendisliğe taşıyan asansör
Mühendisliğe taşıyan asansör

Sabancı Üniversitesi derslikleri, engelli öğrenciler düşünülerek düzayak yapılmış. Engelli öğrenciler için özel asansörler de inşa edilmiş.

Süha'nın kâbusu üniversitedeki merdivenlerdi. Diğer öğrencilerle eşit şartlarda okumasına, okullarındaki 'Engelli Destek Programı' yetti.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

İSTANBUL - “15-20 cm’lik bir basamak bile tek başıma aşamayacağım büyüklükte bir engelken tamamen yeni bir hayata başlamak beni çok korkutuyordu. Üniversiteye başlayınca kimbilir daha ne sorunlarla yüzleşmek zorunda kalacaktım. Birçok üniversitede asansör yoktu. Bu da eğitimimi imkansız hale getiriyordu.”
Bu sözlerin sahibi olan Sabancı Üniversitesi öğrencisi Süha Mutluergil’in korktuğu başına gelmedi. Engelli öğrenciler için yapılabilecek bir rampanın, bir asansörün kimi zaman eğitimin önündeki engelleri kaldırmaya yetebildiğini gösteren Süha, dört üzerinden 3.97 not ortalamasına sahip. Şimdi Almanya ’da bilgisayar mühendisliği üzerine staj yapıyor. 
Süha’nın diğer öğrencilerle eşit şartlarda okuyabilmesinin sebebi Sabancı Üniversitesi’nin uyguladığı Engelli Destek Programı. 2005 yılından bu yana uygulanan programdan okuldaki 10 öğrenci faydalanıyor. 

Yardımcı öğrenci atanıyor 
Programda, engelli öğrenciyle birlikte gereksinimleri görüşülerek düzenlemelerin yapılmasına çalışılıyor. Gereksinimin türüne göre öğretim üyelerine ya da üniversitenin ilgili birimlerine bilgi veriliyor. Görme engelli ve ellerini sınırlı şekilde kullanabilen öğrencilere ders kayıt işlemlerinde destek sağlanıyor. Öğrencinin talebi üzerine ve gereksinimi doğrultusunda ders materyalleri farklı ortamda sunuluyor. İhtiyaca göre derste anlatılanları not almada, tekrarlamada ve sınavlarda soruları okumada yardımcı olacak öğrenci atanıyor. Sınıflarda kısmi görme engelli öğrencilerin dersi takip edebilmesi için destekleyici teknoloji kullanım olanağı sunuluyor. Engelli Destek Programı’ndan faydalanan öğrencilerden biri de Süha Orhun Mutluergil. Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi Mutluergil, üniversite öncesinde çok kaygı yaşadığını söylerken önündeki engelleri şöyle anlatıyor:
“15-20 cm’lik bir basamak bile tek başıma aşamayacağım büyüklükte bir engelken tamamen yeni bir hayata başlamak beni çok korkutuyordu. Daha başlamadan birçok sorunla karşılaşıyorsam üniversiteye başlayınca kimbilir daha ne sorunlarla yüzleşmek zorunda kalacaktım. Benim yaşayabileceğim bir üniversitenin yurtlarından fakültelerine ve yollarına kadar özel olarak tasarlanmış olması gerekliydi. Ayrıca kampusun geniş bir bölgeye yayılmaması gerekliydi çünkü tekerlekli sandalyeyle uzun mesafelere gitmek gerçekten yorucuydu. Yaşadığım şehirde ve gittiğim birçok yerde o güne kadar sorunsuz yaşayabileceğim bir alanla karşılaşmamıştım ve bu da beni üniversiteler için de karamsarlığa sürüklüyordu. Birçok köklü üniversite eski binalara sahipti. Çoğunda asansör bile yoktu. Bu da benim o üniversitede eğitimimi imkansız hale getiriyordu.”

En başarılı öğrenci
Süha kendi şartlarına uygun bulduğu Sabancı Üniversitesi’nde burslu olarak eğitimine başladı. Kendi deyimiyle bazı sorunlarla karşılaşsa da Engelli Destek Programı sayesinde hiçbir sorun çözümsüz hale gelmedi. Engelli öğrencilerin sorunlarıyla ilgilenen birimin sadece taleplerin iletildiği ve resmi prosedürlerin takip edildiği bir yer olmadığını vurgulayan Mutluergil, “Engelli öğrencilerin yaşam kalitesini daha yüksek bir seviyeye çıkarmak için beraber oturup konuşabileceğiniz sıcak bir ortamı olan bir birim” diye konuşuyor. Süha, dört üzerinden 3.97 not ortalamasına sahip bir öğrenci, bütün ders notları A. Şimdi Almanya’da bilgisayar mühendisliği üzerine staj yapıyor.