Mühendislik utancı

Marmara depreminde ağır hasar gören, Avcılar'daki İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kampüsü'nün onarımı, iki yıldır parasızlık ve bürokratik engeller yüzünden bitirilemedi.
Haber: AYŞEGÜL DİKENLİ / Arşivi

İSTANBUL - Marmara depreminde ağır hasar gören, Avcılar'daki İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kampüsü'nün onarımı, iki yıldır parasızlık ve bürokratik engeller yüzünden bitirilemedi. Öğrenciler bu yıl da çatlak dolu binada, şantiye çalışmaları arasında eğitim görmeye devam edecek.
Depremde binalarında birçok çatlaklar oluşan ve duvarları patlayan kampüste onarım çalışmalarına 1999 yılının aralık ayında başlandı. Onarım için 1 trilyon 336 milyar liralık bütçe ayrılmasına karşın ödenek kesintisi nedeniyle Şubat 2000'de çalışmalar durduruldu. Ödenek kesintisine gerekçe olarak ise 1999 yılı bütçesinden ayrılan 1 trilyon 336 milyarlık paranın, 2000 bütçesinde karşılığının olmaması gösterildi. Ödeneğin kesilmesi üzerine ihaleyi alan firma onarımı durdurdu. Bunun üzerine üniversite yönetimi, fakültede öğrenime ara verilmesi kararı aldı. Ancak kararın YÖK tarafından kabul edilmemesi üzerine öğrenciler çok kötü koşullarda eğitime devam etti.
'Güçlendirme tamam'
Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Simavi Bargır, Ağustos 2000'de yeni ödenek çıktığını,
ancak bunu da bürokratik engel nedeniyle kullanamadıklarını belirterek şöyle dedi:
"Önce ödenek kesildi ve onarım tamamlanamadı.
Ağustos ayında yeniden ödenek verildi, ancak yine bürokratik nedenlerle parayı kullanamadık. Şubat 1999'da onarım durdurulmasaydı, okul inşaatı şimdi tamamlanmış olacaktı. Şu an inşatı yapan firma 1999'daki ihale geçerli olduğu için onarımı aynı paraya yapıyor. Bu yüzden de işler çok ağır ilerliyor. Ancak okulun güçlendirme çalışmalarının yüzde 99'u tamamlandı, öğrencilerin can güvenliğini tehlikeye atmayız."
Geçen yıl okul kapanırken arkalarında bıraktıkları harabe görünümündeki binayla bu yıl kayıt yenilemeye geldiklerinde yeniden karşılaşan mühendis adayları ise 'ölüm korkusu' yaşadıklarını söyledi.
'Yeni bina dikilirdi'
Öğrenciler, "Geçen sene bu binada içinde dolaşmaya korkarak okumuştuk. Tatil dönüşü yine aynı manzarayla karşı karşıyayız" dedi. Şantiye görünümdeki okulda kendilerini güvende hissetmediklerini belirten öğrenciler, bu duruma, "Bir yanda yıkıntılar ve çatlaklar var, diğer yanda biz ders yapmaya çalışıyoruz" sözleriyle isyan etti.
"Bu kadar sürede yeni bina dikilirdi. Türkiye'nin en büyük üniversitesi bir onarımı tamamlayamadı" diye yakınan öğrenciler, kafalarına her an moloz düşme tehlikesiyle karşı karşıya olduklarını anlattı. Okulun birçok yerinin açık olması nedeniyle sürekli soğukta ders yaptıklarını da belirten öğrenciler, kış günlerini korkuyla bekliyor.
***
Laboratuvarları kullanılamıyor
Mühendislik Fakültesi'nde deprem hasarının yanı sıra laboratuvar sıkıntısı da yaşanıyor. Laboratuvar çalışmalarının kendiler için çok önemli olduğunu belirten öğrenciler, "Kötü koşullarda ders görmeye alıştık ancak bütün laboratuvarlar kullanılamaz halde. Bu yüzden geçen yıl laboratuvar yüzü görmedik" dedi. Patlak duvarlar, askıya alınmış sınıflar, her yanı açık olan okul binasında eğitime 'merhaba' demek zorunda kalan öğrenciler, geçen yıl laboratuvar derslerinin bazılarını okul bahçesinde kurulan prefabrik sınıflarda yaptı. Aynı sıkıntıları bu yıl da yaşamak istemeyen öğrenciler, "İstanbul'un göbeğinde deprem bölgesindeki öğrencilerden daha zor koşullarda yaşıyoruz. Onlar en azından kendi binalarında eğitim yapıyorlar" dedi.