Muhsin Kızılkaya: Silahlı Kürt isyanı 21 Mart 2013'te sona erdi

Muhsin Kızılkaya: Silahlı Kürt isyanı 21 Mart 2013'te sona erdi
Muhsin Kızılkaya: Silahlı Kürt isyanı 21 Mart 2013'te sona erdi
Radikal Ankara Haber Müdürü Ömer Şahin'in TRT Türk'te yayınlanan "Görüş Farkı"programına katılan, Akdeniz Bölgesi Akil İnsanlar heyetinden Muhsin Kızılkaya, Öcalan'ın 21 Mart'taki açıklamasından sonra silahlı Kürt isyanının bittiğini söyledi.

Radikal.com.tr - Radikal Ankara Haber Müdürü Ömer Şahin’in TRT Türk’te yayınlanan “Görüş Farkı”programına katılan “Akil İnsan”lardan ilginç açıklamalar geldi. Akdeniz Bölgesi heyetinde yer alan Muhsin Kızılkaya, “Evde Kürdüm, sokakta Türk” dedi. Kendilerini protesto eden İşçi Partililerle de dalga geçen Kızılkaya, “6 tane İşçi Partili geldi. İçlerinde işçi yoktu. 13-17 yaşlarında öğrencilerdi. Hakikaten onlara çok üzüldüm. Dedim ‘gidip saçlarını okşayalım’. Çok zavallı bir durum… Bazı sloganlar üretmişler ama onun ne anlama geldiğini de bilmiyorlar. Amerikan emperyalizmi falan gibi şeyler söylüyorlar. Sonra gitti bu çocuklar. Böyle insanın şeker veresi geliyor” dedi.
Görüş Farkı’na katılan “Akil İnsan”lar Mehmet Emin Ekmen, Yıldıray Oğur ve Muhsin Kızılkaya saha izlenimlerini aktardı. Muhsin Kızılkaya, Abdullah Öcalan’ın 21 Mart’taki açıklamasından sonra silahlı Kürt isyanının bittiğini söyledi. “Çözüm Süreci” konusunda “sıfır kaygı” taşıdığını vurgulayan Kızılkaya, ‘bundan sonra kimsenin Kürtlerin eline silah veremeyeceği’ni savundu.
Kızılkaya, Akdeniz Bölgesi’nde karşılaştıkları “bölünme” kaygılarına verdiği cevabı ise şöyle anlattı:

“İki tane soru var: ‘Bölünür müyüz’ ve ‘Acaba Kürtlere ne verildi de silah bırakılıyor’? Ülkenin doğusunda ‘Ne verdiler de silah bırakıyoruz’; batısında ise ‘Ne verdiler de barışıyoruz’ soruları var. Bunlar birbirini tamamlayan iki sorudur. Ben dedim ki Türkiye Cumhuriyeti Kürtlere sizin tahmin edemeyeceğiniz kadar büyük bir şey verdi. Şimdi size açıklayacağım ve siz şok olacaksınız. Türkiye Cumhuriyeti Kürtlere kendi kimliklerini iade ediyor. Bu verebileceği kocaman bir toprak parçasından daha değerli bir şeydir. Akdeniz sahil koyunun yarısı Kürtlerin elindedir. Hiçbir enayi Kürt yoktur ki buraları size bırakıp Hakkari ya da Şırnak'a elini kolunu sallaya sallaya gidecek. Onun için siz kaygılanmayın böyle bir şey yok yani…”
Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde çalışma yapan Akil Heyeti’nde yer alan Mehmet Emin Ekmen ise kendilerini duygulandıran anekdotları paylaştı. Çözüm Sürecine bölgede yüzde yüze yakın destek olduğunu söyleyen Ekmen, bölünme kaygılarının “paranoya” olduğunu söyleyerek şunları anlattı:
“Mardin’de bir evladını dağda kaybetmiş anne dedi ki, ‘Çocuğumun mezarı yanında bir mezar kazdırdım, her gün gidip onunla konuşuyorum. Ben evladımı kaybettim, bir başkasının daha kaybetmesini istemiyorum’… Bingöl’de oğlunu mayına kurban vermiş, şehit polis annesi, ‘2 yıl önce işletseydiniz bu süreci, oğlum ölmeyecekti’ dedi. Diyarbakır’da yanımıza gelen bir genç ise, ‘Lokantada garsonum. Benim kardeşim dağda. 3 yıldır annem uyumuyordu, bir aydır rahat uyumaya başladı’ dedi.”


  http://www.radikal.com.tr/113013811301385

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - kaamos

  soydaşlarının kapı komşusuna hiç gitmemiş herhalde kuzey ıraka girseydi emperyalizmi görürdü. burnunun dibindekileri göremiyorsun. sonra da öğrencilere laf atıyorsun.

  cennetle cehennem arasındaki yerde beklemek - bedran79

  Umarım cehennemin kapıları sonuna kadar kapanmıştır.Devletin amacı sadece pkk yı silahsızlandırıp işin içinden çıkmaksa,bu gün devleti yönetenler 1923 ten bu güne meydana gelen toplumsal olayları, ard arda patlak veren Kürt isyanlarını ve özellikle son 30 yıllık sürecin sonunda milliyetçiliğin ve ırkçılığın tavan yaptığı, herkesin pimi çekilmiş el bombası gibi olduğu ve neredeyse bazı illerde iç savaşın ayak seslerinin duyulduğu esnada hükümetin bu sorunu çözmek istiyoruz.Silahlar konuşacağına fikirler konuşsun demesi. Kürt tarafının bunu tüm gücüyle desteklemesi .İmralıya heyetlerin gitmesi.Kandille yapılan görüşmeler.Kürt hareketinin silahlı mücadelenin devrinin artık kapandığını ve ateşkes yapacaklarını ve ellerindeki askerleri hiç bir şart öne sürmeden serbest bırakmaları ve gerekli yasal düzenlemeler yapılacaksa güçlerini Güney Kürdistana çekeceğini açıklaması.Akil adamlar heyetinin tüm Anadoluyu gezmeye başlamsı.Kürdistan coğrafyasında herkesin onlarca kez uğradıkları hayal kırıklıklarından sonra da evet son kez tekrar ediyorum. son kez.Büyük bir umutla bu süreci desteklemeleri.Bundan sonraki süreci ben şöyle tasvir ediyorum.Şimdi Arasat meydanındayız.Burdan ya hep beraber Cennete geçeceğiz ya da emin olun hep beraber cehenneme.

  İsyan ateşi. - nesimk

  Kürt isyan ateşi M.Ö 21 martta başladı kürtlerin dili , kimliği, kültürel hakları ve türklerden ayrı bir halk olduğu anlaşılıncaya kadar devam edecektir. son 21 martta sadece silahı değil baştan beri dillendirilen konuşma yoluna gidildi. isyan son buldu lafı Roboskililer için inanın yeni bir bombardıman demektir.

  doğruları söylemek - yaralı aslan

  1-işçi partisindeki 7 genç işçi değillermiş.yani işçilerden yana olmak için işçi olmak lazımmış bunu anladık(he tabi işçi partisinin ne kadar işçi partisi olduğu tartışılır).2-Türkler bölünmekten korkuyormuş(hayır efendim yok öyle bişey Türklerin yüzde 80 i ayrılık istiyor).3-akdeniz sahil koyunun yarısı Kürtlerinmiş(bir kere yok öyle bişey.üstelik olsa ne?birlikte yaşamak istemeyen insanları zorla mı birlikte yaşatacaksınız?asil faşizm bu değil midir?4-Kürtler buradan giderler mi demişsiniz.tabii ki de gitmek istemezler.kim mersini bırakıp şırnak a gitmek ister.önemli olan Kürtlerin ne istediği kadar Türklerin de ne istediği.siz sürekli Kürt halkının ne istediği ne istemediği üzerine konuşuyosunuz.yalvarırım bir de Türk halkına sorun ne istiyorsunuz diye?inanın ayrılığı daha fazla istiyoruz.ama siz böyle Türk halkına yukarıdan bakmaya devam ederseniz bu süreç de hiç bir yere ilerlemez.yani demek istediğim Kürtlere soruluyor ne istedikleri ne istemedikleri ama Türkün hiç bir fikri alınmıyor.bunun neresi hakkaniyetli?

  Kesinlik - emirserhat

  Bu tarz işlerde çok kesin konuşmamak lazım. 21 Mart itibariyle silahlı Kürt isyanı bitmiş "olabilir" dersek hem daha temkinli olur , hem de ileride haksız çıkmamış oluruz. Bu arada Muhsin Kızılkaya bazı yerlerde Kürtleri temsil ediyormuşçasına konuşuyor. Ona bu yetkiyi kimse vermedi bildiğimiz kadarıyla. Biraz dikkat etmesi lazım.