Muhsin Yazıcıoğlu son yolculuğuna uğurlandı

Muhsin Yazıcıoğlu son yolculuğuna uğurlandı
Muhsin Yazıcıoğlu son yolculuğuna uğurlandı
BBP'liler Ankara'ya akın etti, cenazede izdiham çıktı

 

ANKARA - Helikopter kazasında hayatını kaybeden BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu son yolculuğuna uğurlanıyor.
Yazıcıoğlu’nun cenazesi saat 10.30’da hastane morgundan alınarak Altındağ Belediyesine ait ambulansa konuldu. Cenazenin morgdan çıkarılması sırasında burada toplanan partililerin göz yaşlarını tutamadıkları görüldü. Yazıcıoğlu’nun cenazesini almak için hastane önünde toplanan partililer, sık sık tekbir getirdiler. Ellerinde Yazıcıoğlu’nun fotoğraflarının bulunduğu dövizler, parti bayrakları ve Türk bayrakları taşıyan partililer, yakalarına da parti amblemi bulunan kokart taktılar.

 
TBMM’DE TÖREN
 
 
Yazıcıoğlu’nun cenazesi, kalabalık bir kortej oluşturularak Meclise getirildi. Cenaze aracı Dikmen Kapısı’ndan Meclise getirildi. Yazıcıoğlu’nun Türk bayrağına sarılı naşının üzeri çiçeklerle süslendi. Cenazenin tören alanındaki yerine konulması sırasında özgeçmişi okundu ve saygı duruşunda bulunuldu.
Cenaze törenine, Yazıcıoğlu’nun annesi Fidan Yazıcıoğlu, eşi Gülefer Yazıcıoğlu, çocukları Furkan ve Firuze Yazıcıoğlu, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Bakanlar Kurulu üyeleri, Muhsin Yazıcıoğlu’nun kayınbiraderi olan TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil’in de aralarında bulunduğu TBMM Başkanlık Divanı üyeleri, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız, KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Turgay Avcı, eski başbakanlardan Tansu Çiller ve Yıldırım Akbulut, eski TBMM Başkanları Bülent Arınç, Mustafa Kalemli, Ömer İzgi ve İsmet Sezgin, eski ve yeni milletvekilleri, çok sayıda partili ile vatandaşlar da katıldı.
Tören boyunca sandalyede oturan Yazıcıoğlu’nun annesi Fidan Yazıcıoğlu, gözyaşlarını tutamadı. Yazıcıoğlu’nun oğlu Furkan, babasının resmini taşırken, kızı Firuze, karısı Gülefer ve kız kardeşi Mavuş Ocak, tören öncesi taziyeleri kabul etti.
Törene ilk olarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli gelirken, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ise törenin sonuna doğru protokoldeki yerini alabildi.
DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, eski Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan’ın da katıldığı törene, eski milletvekillerinden Muharrem Şemsek tekerlekli sandalye ile geldi.
Kızılay görevlileri kırmızı yelekleri ile törende yerlerini aldı. Meclis bahçesinde iki ambulans bekletilirken, alınan geniş güvenlik önlemleri çerçevesinde Meclisin üzerinde de bir helikopter tur attı.
TBMM yerleşkesi içinde ve dışında çok sayıda insan Muhsin Yazıcıoğlu’nu son yolculuğuna uğurlamak için büyük bir kalabalık oluşturdu. Cenaze töreninin yapıldığı alandaki merdivenler dahil her yer tıklım tıklım dolarken, protokoldekilerin bu yüzden yerlerini almada sıkıntı yaşadığı görüldü.
 
 
-TEKBİR GETİRDİLER-
 
 
Törene Türk Cumhuriyetlerinden kalabalık bir grup da katıldı. Cenazenin tören alanından çıkarılarak araca taşınması sırasında izdiham yaşandı. Bu sırada bir grup tekbir getirerek protokolün önüne geçti. Protokolün cenazenin ardından yürüyememesi üzerine, Yazıcıoğlu’nun oğlu Furkan cenazenin önünde tek başına yürümek zorunda kaldı.
Tekbir atan kişilere görevlilerin müdahale etmesi, tartışmaya neden oldu. Bir grup, tekbir atarak işaret parmağını havaya kaldırırken, bir grup da bozkurt işareti yaptı ve "Ya Allah bismillah, Allahu ekber", "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" diye bağırdı. Bir başka grup ise "Biz de üşüyoruz koca reis" yazılı pankart taşıdı.
TBMM Başkanı Köksal Toptan, Muhsin Yazıcıoğlu’nun eşi Gülefer Yazıcıoğlu ve kayınbiraderi TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, törenin ardından taziyeleri kabul etmek için kendilerine ayrılan bölümdeki yerini aldılar, ancak yaşanan izdiham nedeniyle taziyeleri kabul edemeden Meclis Başkanlığı makamına geçti. 
 
 
KOCATEPE'DE TÖREN
 
 
Yazıcıoğlu için Kocatepe Camisi’nde cenaze töreni düzenlendi. Törene, Muhsin Yazıcıoğlu’nun annesi Fidan Yazıcıoğlu, eşi Güleser Yazıcıoğlu, kızı Firuze Yazıcıoğlu, oğlu Furkan Yazıcıoğlu ve aile yakınları, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Cemil Çiçek ve Hayati Yazıcı, Bakanlar Kurulunun bazı üyeleri, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız, İstanbul Valisi Muammer Güler, Ankara Valisi Kemal Önal, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ATO Başkanı Sinan Aygün, eski DP Genel Başkanı Mehmet Ağar, eski Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, RTÜK Başkanı Zahid Akman, eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, eski Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, emekli Yarbay Korkut Eken, çok sayıda siyasi parti temsilcisi, partililer, Alperen Ocakları üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Törende, Sivas başta olmak üzere, yurdun değişik yerlerinden otobüs, otomobil ve trenlerle Ankara’ya gelen çok sayıda vatandaş ve partili de hazır bulundu.
 
 
-CENAZE NAMAZINI BARDAKOĞLU KILDIRDI-
 
 
Yazıcıoğlu’nun cenaze namazını, Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu kıldırdı. Bardakoğlu, cenaze defnedilinceye kadar geçen sürenin ibadet süresi olduğunu belirterek, slogan atılmayarak dua edilmesini istedi.
Muhsin Yazıcıoğlu için öğle namazının ardından kılınan cenaze namazına, Cumhurbaşkanı Gül, TBMM Başkanı Toptan, Başbakan Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ, CHP Genel Başkanı Baykal ile MHP Genel Başkanı Bahçeli de katıldı. Yazıcıoğlu’nun oğlu Furkan Yazıcıoğlu da protokolle birlikte saf tuttu.
Yazıcıoğlu’nun cenazesi namazın ardından tekbirler eşliğinde polislerin omzunda cenaze aracına kadar taşındı. Partililer, Yazıcıoğlu’nun cenazesinin avludan geçişi sırasında kırmızı ve beyaz karanfiller attılar. Yazıcıoğlu’nun cenazesinin üstüne Doğu Türkistan bayrağı da konuldu.
Cenaze, partili ve vatandaşların oluşturduğu kortej eşliğinde camiden BBP Genel Merkezi’ne doğru hareket ederken, aracı takip etmek isteyen partili ve vatandaşlar kısa süreli izdihama neden oldu. Partililerin tekbirleri eşliğinde hareket eden cenaze aracı, kalabalık nedeniyle güçlükle ilerliyor.
 
 
-YAZICIOĞLU’NUN EVLİLİK TÖRENİ DE KOCATEPE’DE YAPILMIŞTI-
 
 
Başbakan Erdoğan, cenaze töreni için geldiği Kocatepe Camisi’nde öğle namazını da kıldı. Camiye giremeyen bazı vatandaşlar da cami avlusunda öğle namazını kıldılar.
Cenazenin kaldırılmasının ardından protokolün bulunduğu bölümde kısa süreli sıkışmalar yaşandı.
Başbakan Erdoğan’ın camiden ayrılışı sırasında bir grup partili "Şehitler ölmez vatan bölünmez" şeklinde slogan attı.
Cumhurbaşkanı Gül ile Başbakan Erdoğan, cenaze töreninden aynı araçla ayrıldı.
Yazıcıoğlu’nun annesi Fidan Yazıcıoğlu ve eşi Güleser Yazıcıoğlu’nun güçlükle ayakta durdukları görüldü.
Bazı partililer yakalarında "Üşüyoruz Koca Reis" yazılı Muhsin Yazıcıoğlu fotoğrafları takarken, bazılarında da BBP amblemli siyah kurdeleler dikkati çekti. Partililer, tören süresince tekbir getirdiler.
Parti yöneticileri, yaklaşık 20 yıl önce Yazıcıoğlu’nun, eşi Güleser Yazıcıoğlu ile evlendiği gün Kocatepe Camisi’nde mevlit düzenlendiğini, cenazesinin de bugün aynı yerden kaldırıldığını anımsattılar.
BBP Genel Merkezi önünde toplanan partililer de Kocatepe’deki tören sırasında gıyabi cenaze namazı kıldılar.
Kızılay görevlileri ise cenaze töreni öncesinde cami avlusundaki vatandaşlara küçük kutularla lokum dağıttı.
Polis, cenaze töreni dolayısıyla geniş güvenlik önlemleri alırken, bir helikopter de cami üzerinde güvenlik uçuşu yaptı. Cadde ve sokaklardaki kalabalık nedeniyle protokol, çevik kuvvetin yoğun çabasıyla tören alanına girebildi. Cami çevresindeki yollar da tören dolayısıyla araç trafiğine kapatıldı.  
 
 
BİNLERCE KİŞİ TACEDDİN DERGAHI'NA GİTTİ


BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun bayrağa sarılı naaşı BBP Genel Merkezi’nde tekbirle karşılandı.  BBP Genel Merkez’in cephesine Yazıcıoğlu’nun portresinin de yer aldığı “Üşüyorum" şiirinden bir kıta olan “Ey sonsuzluğun sahibi, sana ulaşmak istiyorum" yazılı pankart asıldı. Yazıcıoğlu’nun naaşı Genel Merkez’de karanfillerle karşılanırken, cenaze aracı polisler tarafından oluşturulan kordon içinden geldi.  Sevenleri tarafından dualar edilen Yazıcıoğlu’nun naaşı Taceddin Dergahı’na doğru binlerce kişiyle birlikte hareket etmeye başladı. Bazı vatandaşlar ve partililer Yazıcıoğlu’nu görmek için ağaçların üzerine çıkarken cenaze için yaklaşık 3 bin polisin görevlendirildiği öğrenildi.
 
 
CENAZESİ TOPRAĞA VERİLDİ


BBP Genel Başkanı ve Sivas Milletvekili Muhsin Yazıcıoğlu’nun naaşı, Hacettepe’deki Taceddin Dergahı’nda toprağa verildi.Muhsin Yazıcıoğlu’nun defnedileceği Taceddin Dergahı, naaş gelmeden önce vatandaşların akınına uğradı. Taceddin Dergahı’nda Kur’an okunurken, dergahın içini ve çevresini dolduran vatandaşlardan kalabalık ve sıcak nedeniyle bayılanlar oldu. Bayılanlara çevredeki ambulanslarda bulunan sağlık görevlileri müdahale etti. Muhsin Yazıcıoğlu’nun cenazesi Hacettepe’ye doğru ilerlerken, çevreden de birçok vatandaş da cenaze törenine katılmak üzere Dergah’a geldi.


-GÖREVLİLERİN ANONSU-


Cenazenin Dergah’a gelmesiyle beraber kalabalıktan dolayı izdiham yaşandı. Cenazeyi görmek için çabalayan sevenleri Dergah’ın ortasında bulunan cami avlusuna akın etti. Bu esnada oluşan izdihama engel olmak için görevliler anons yaparak “Allah rızası için lütfen geri çekilin, ailesi burada, hanımı burada, kızı burada, defin işlemini göremiyorlar, lütfen yardımcı olun" dediler. Daha sonrasında tekbirlerle BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nun naaşı Taceddin Dergahı’ndaki mezarına indirildi. Gözyaşlarının sel olduğu bu anda Türkiye’nin çeşitli illerinden ve Türk cumhuriyetlerinden getirilen topraklar Yazıcıoğlu’nun mezarına serpildi. Kur’an okutularak gerçekleştirilen defin işlemi sırasında pek çok vatandaşın telefon ve fotoğraf makinalarıyla bu anı görüntülediği gözlendi. Defin işleminin ardından da birçok BBP’linin ve aile yakınlarının Yazıcıoğlu’nun mezarını terk etmediği ve beklemeyi sürdürdüğü görüldü. (aa)