Muhsin Yazıcıoğlu'nun helikopteri düştü

Muhsin Yazıcıoğlu'nun helikopteri düştü
Muhsin Yazıcıoğlu'nun helikopteri düştü
Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Muhsin Yazıcıoğlu'nun Çağlayancerit İlçesi'ndeki miting sonrası bindiği helikopter öğleden sonra düştü. Üzerinden 12 saatten fazla bir süre geçmiş olmasına rağmen en son ulaşan bilgiler Yazıcıoğlu'nun bindiği helikopterin enkazına hala ulaşılamadığı yönünde.

 

 

YOZGAT - Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu Kahramanmaraş'tan Yozgat'a götüren helikopter dağlık arazide saat 16.00 sıralarında düştü. İlk bilgilere göre Yazıcıoğu ile birlikte helikopterde bulunan toplam 6 kişinin durumu bilinmiyor. BBP liderini izleyen gazeteci İHA Muhabiri İsmail Güneş, kazada kendisi dışında herkesin öldüğünü söyledi. Güneş kendisinin de yaralı olduğunu, kırıkları bulunduğu ve kanamasının olduğunu ilettiği bildirildi. BBP Genel Sekreteri  Yalçın Topçu, 23.00 sıralarında yaptığı açıklamada  düşen helikopterle ilgili, Bandırma Limanı'ndaki Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait görüntüleme ve dinleme tesisinde Göksun-Kırcaova mevkiinden sinyal alındığını bildirdi. Topçu, BBP Genel Merkezi'de yaptığı açıklamada, bölgeye helikopter giremediği için Casa uçaklarının bu yere hareket ettiklerini belirterek, devletin tüm birimlerinin arama konusunda tam bir teyakkuz halinde olduğunu söyledi. Milletin endişe edeceği hiç bir durum olmadığını ifade eden Topçu, bu bilgiler çerçevesinde helikopterde bulunanlara ulaşılmasının beklendiğini kaydetti. Topçu, herkesten helikopterde bulunanlar için dua etmelerini isteyerek, ''Cenabı Hak inşallah onları, kolunun ve kanadının altına alsın'' dedi.  Saat 01.15'e geldiğinde helikoptere hâlâ ulaşılamadı. Sıfırın altındaki hava sıcaklığı, kar kalınlığının yüksekliği nedeniyle kurtarma çalışmaları güçlükle yürütülüyor. Hava muhalefeti nedeniyle helikopterler geri dönmek zorunda kaldı. Bu durum kazazedelerin hayatlarından duyan endişeyi arttırıyor.Helikopterin enkazının arandığı Berit Dağı'nın Kurucaova mevkiinde hava sıcaklığı da saat 24.00'den itibaren eksi 5 dereceye kadar düştü. Kar kalınlığının 2 metreyi bulduğu yaklaşık 2 bin rakımlı bölgede arama kurtarma çalışmaları soğuk hava ve zaman zaman tipiye çeviren kar yağışı nedeniyle güçlükle yürütülürken, helikopterde bulunanların bu hava koşullarında hayatta kalmalarının mucize olacağı değerlendirildi.

Kahramanmaraş Sivil Savunma İl Müdürü Hüsamettin Bulut, enkazın bulunması için bölgeden gelen her ihbarın değerlendirildiğini, sinyal alınan Kurucaova mevkiinde yoğunlaşıldığını, belirlenen noktaya adım adım ulaşılmaya çalışıldığını söyledi.

Helikopterde bulunanların  isimleri şöyle: BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, BBP Sivas İl Başkanı Erhan Üstündağ, Murat Çetinkaya, Yüksel Yancı, İHA Sivas muhabiri İsmail Güneş ve ismi açıklanmayan pilot.  

 

 

PARTİ OLARAK İLK KEZ HELİKOPTER KİRALADILAR

 

 

Muhsin Yazıcıoğlu, bu seçim kampanyasında parti olarak ilk kez kiraladıkları helikopterle saat 13.00'te başlayan Kahramanmaraş'ın Çağlayancerit İlçesi'ndeki mitinge geldi. İlçe meydanında toplanan yaklaşık 1500 kişilik kalabalığa hitap eden Yazıcıoğlu, Meclis'te temsil edilen ancak hazineden yardım almadan seçim kampanyası yürüten tek parti olduklarını söyledi. Kampanyanın son günlerinde birçok yerden davet aldıklarını ve yetişmek için sıkıştıklarını belirten Yazıcıoğlu, “Biz hazineden yardım almadan çalışıyoruz. Arkadaşlar nafakalarından keserek bunu yapıyor. İlk kez helikopter kiraladık” dedi.

 

 

HELİKOPTER 14.40'TA HAVALANDI

 

 

BBP lideri Yazıcıoğlu'nun Çağlayancerit mitingi devam ederken partinin Med Air'den kiraladığı TC-HEK tescil işaretli Bell Long Ranger 206L-4 tipi helikopter, saat 13.30'da Kahramanmaraş Havalanı'nda yakıt ikmali yaptı.

Mitingin ardından Çağlayancerit'ten saat 14.42'de Yazıcıoğlu'nu alan helikopter, saat 17.00'de Yozgat'ın Yerköy İlçesi'nde yapılacak mitingde götürmek üzere havalandı. Kaptan Pilot Kaya İstektepe yönetimindeki helikopterde Yazıcıoğlu, İhlas Haber Ajansı muhabiri İsmail Güneş ve 3 kişi daha bulunuyordu.

Yerköy İstasyon Meydanı'nda toplanan 3 bin kişi Muhsin Yazıcıoğlu'nu beklerken, helikopter bir türlü görünmeyince herkes meraklanmaya başladı. Kısa süre sonra da helikopterin kaybolduğu bilgisi geldi. BBP Genel Başkan Yardımcısı Hakkı Öznur, kalabalığa kısa bir konuşma yaparak, üzücü haberi bildirdi.

 

 

DAĞLIK BÖLGEYE DÜŞTÜ

 

 

Bağlantısı kesilen helikopteri arama çalışmaları başlatılırken, saat 16.30'da düştüğü ortaya çıktı. Helikopterde bulunan İhlas Haber Ajansı muhabiri İsmail Güneş, telefonla helikopterin düştüğünü söyledi. Güneş, “Ölüyorum” dedikten sonra bağlantı kesildi. Helikopterin düştüğü bölgeyi belirlemek için Güneş'in kullandığı telefonun GSM operatörüyle bağlantı kuruldu ve koordinatlar çıkarıldı. Helikopterin Kahramanmaraş'ın Göksun İlçesi'ne bağlı Çardak Beldesi'nin Hacıömerli Köyü yakınlarında Berit Dağı'na düştüğü saptanınca saat 17.00 sıralarında karadan ve havadan kurtarma ekipleri sevkedildi.

 

 KOORDİNATLARI BELİRLENDİ

 

Başbakanlık Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü’nce, kazanın olduğu bölgeye öncekilere ek olarak bir gece görüşlü helikopter ile bir uçak gönderildiği bildirildi. Başbakanlık Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: "Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Sayın Muhsin Yazıcıoğlu’nun seçim gezileri sırasında kullanmakta olduğu bir helikopterle Kahramanmaraş ili Çağlayancerit ilçesinden hareket ettikten sonra düştüğü haberi alınmıştır. Derhal koordinatlar tespit edilmiştir.

Sivil Savunma Arama ve Kurtarma birliği, Jandarma birliği ve köy korucularından oluşan arama kurtarma birlikleri karadan olmak üzere Genelkurmay Başkanlığınca gece görüş kabiliyetli bir helikopteri, Sağlık Bakanlığının ambulans helikopteri, Emniyet Genel Müdürlüğünün bir helikopteri olay mahalline sevk edilmiştir. Bunlara ek olarak bir gece görüşlü helikopter ile bir adet uçak da bölgeye intikal ettirilmiştir.Konuyla ilgili çalışmalar devam etmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

 

JANDARMA TİMLERİ GÖREVDE  

 

Kaza bölgesine ulaşmak için, Jandarma timleri ile Karayolları Genel Müdürlüğüne bağlı ekipler yol açma çalışmalarını sürdürdüğü, helikopterdekilerle bir süredir iletişim kurulamadığı öğrenildi. Kahramanmaraş Sivil Savunma İl Müdürü Hüsamettin Bulut, enkazın bulunması için bölgeden gelen her ihbarın değerlendirildiğini, sinyal alınan Kurucaova mevkiinde yoğunlaşıldığını, belirlenen noktaya adım adım ulaşılmaya çalışıldığını söyledi. Helikopterin enkazının arandığı Berit Dağı'nın Kurucaova mevkiinde hava sıcaklığı da saat 24.00'den itibaren eksi 5 dereceye kadar düştü. Kar kalınlığının 2 metreyi bulduğu yaklaşık 2 bin rakımlı bölgede arama kurtarma çalışmaları soğuk hava ve zaman zaman tipiye çeviren kar yağışı nedeniyle güçlükle yürütüldü. 

"ARAMA ÇALIŞMALARI ARALIKSIZ DEVAM TMEKTEDİR"

Başbakanlık Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun da bulunduğu helikopteri arama çalışmalarının aralıksız devam ettiğini bildirdi.
Genel Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, Genelkurmay Başkanlığına ait 2 skorsky ve 1 casa uçağının saat 04.30’da hareket ederek, bölgede arama çalışmalarına başladığı belirtildi.
Açıklamada, Emniyet Genel Müdürlüğüne ait H-160 tipi bir helikopterin de arama çalışmalarına katılmak üzere saat 05.25’de Nevşehir’den bölgeye hareket ettiği kaydedildi.
Çalışmaların 345 jandarma subay, astsubay ve erbaş, Kahramanmaraş Sivil Savunma Birlik Müdürlüğü ekipleri, Adana Sivil Savunma Birlik Müdürlüğünden 27 personel, 8 araç ve 1 arama köpeği ile 897 geçici köy korucusu ve 60 AKUT personeliyle devam ettiği belirtilen açıklamada, "Sağlık Bakanlığına ait 14 ambulans ve 2 medikal kurtarma ekibi bölgede hazır bekletilmektedir. Arama çalışmaları aralıksız devam etmektedir. Gelişmeler takip edilmektedir" denildi.


ATALAY: DEVLETİN TÜM İMKANLARINI KULLANIYORUZ

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nu taşıyan helikopteri arama çalışmaları ile ilgili olarak, "Devletin tüm imkanlarını kullanıyoruz" dedi.
Atalay, Kurucaova köyünde arama çalışmalarına katılan ekipleri ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, olaydan dolayı çok üzgün olduklarını belirtti.
Olumsuz hava şartlarının helikopterlerle arama yapmayı engellediğini ifade eden Atalay, şunları kaydetti:
"Devletin tüm imkanlarını kullanıyoruz. Birden fazla bölgede arama çalışmaları devam ediyor. Bölgede 11 helikopterimiz bulunuyor, ancak olumsuz hava şartları nedeniyle çalışmalara katılamıyorlar. Hava şartları düzeldiğinde arama çalışmalarına helikopterler de katılacak."
Kahramanmaraş İl Jandarma Alay Komutanı Albay Sezai Akgün de arama çalışmaları hakkında Bakan Atalay’a bilgi verdi.
Akgün, şunları söyledi: "Bölgede şu an bana bağlı 3 bin asker ve korucu 5 ayrı bölgede arama çalışmalarına devam ediyor. Tüm imkanlarımızla çalışmalarımıza devam ediyoruz."

 -İLK DEFA HELİKOPTER KİRALAYARAK MİTİNG YAPTIK-

 

 

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, Hazineden yardım almadan seçim çalışmalarını yürüttüklerini ifade ederken, ilk kez helikopter kiralayarak miting yaptıklarını söylemişti. Çağlayancerit Meydanı’nda toplanan kalabalığa seslenen Yazıcıoğlu, şu açıklamada bulunmuştu:"Hazineden yardım almadan siyaset yapan tek partiyiz. İlk defa helikopter kiralayarak miting yapıyoruz. Seçimlerde iddialıyız. 29 Marttaki seçimlerde Türkiye’nin her yerinde küçük, büyük, belediyeler kazancağız. Seçimde doğru olanı yapın. Sizi birbirinizin yüzüne bakamayacak duruma düşürecek iş yapmayın."  

 

 

 Helikopterin özellikleri

YOZGAT’ta düşen Med Air Havacılık şirketine ait olan TC-HEK tescil işaretli Bell Long Ranger 206L-4 tipi helikopter 2 pilot ve 5 yolcu toplam 7 kişi taşıyabiliyor. Tek motorlu helikopter 2.5 saat havada kalabilme kapasitesine sahip.
Menzili 508 kilometre olan helikopter, saatte en fazla 234 kilometre hıza çıkabiliyor. Med Air şirketinin filosuna geçen yıl katılan helikopter 1999 modeldi.

 

 

Daha önce iki trafik kazası

 

 

Kahramanmaraş’tan Yozgat’a gittiği sırada helikopterin düşmesi sonucu yaralanan BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, geçen yıl ve önceki yıl da trafik kazası geçirmişti.7 Haziran 2008 yılında kara yoluyla İstanbul’dan Ankara’ya giden Yazıcıoğlu’nun içinde bulunduğu otomobil 13 Mayıs 2007’de Bolu tünelinde kaza yapmıştı. Muhsin Yazıcıoğlu kazayı hafif sıyrıklarla atlatmıştı. Kazada, Yazıcıoğlu ve beraberindekilerin bulunduğu otomobil hasar görmüştü. Sivas’ın Suşehri ve Akıncılar ilçesinde 25 Ağustos 2007 tarihinde çeşitli faaliyetlere katılan Muhsin Yazıcıoğlu’nun içinde olduğu 06 BBP 01 plakalı makam otomobili, D-100 kara yolunun Akıncılar kavşağında traktörle çarpışmıştı. Çarpışmanın etkisiyle Yazıcıoğlu’nun içinde bulunduğu otomobilde maddi hasar meydana gelmişti. Muhsin Yazıcıoğlu kazanın ardından başka bir araçla Ankara’ya gitmişti.

 

 

Eşi de trafik kazası geçirmişti 

 

BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu’nun eşi Gülefer Yazıcıoğlu’nun yönetimindeki 06 GY 001 plakalı otomobil, Ankara’dan Sivas’a giderken 13 Mayıs 2007 tarihinde, E-88 kara yolunun 22. kilometresinde yoldan çıkmıştı. Otomobilin şarampole inmesi nedeniyle Gülefer Yazıcıoğlu ile birlikte otomobilde bulunan baldızı Vesile Tekcan (43) ve yakını Nilgün Yılmazer (41), hafif yaralanmıştı. Yaralılar, Yozgat Devlet Hastanesinde tedavi altına alınmıştı. 


  http://www.radikal.com.tr/92795992795912

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  düzeltme - piya

  ''kendisini sevmememe '' yazacaktım.zira alperen ocaklarında milliyetçilik adı altında beyinlere ırkçılık enjekte eden zihniyeti sevmem sözkonusu değil.herşeye rağmen kurtulmalarını temenni ederim...

  Yazıklar Olsun! - tibetan

  alamut1'a... İşte o Yasin Hayal ve Ogün Samast gibiler, sizler gibi vicdani hassasiyetleri gelişmemiş bir insanın ölümüne sevinebilecek ve bu bağlamda öldürmekten de hiç çekinmeyecekler arasından seçilip, siyasetçilerin değişik illerde bulunmaları sırasında aynı fotoğraf karesine sokulup -ki hiçbir siyasetçi, gittiği şehirlerde kendisini karşılayan, dinleyen ve kendisiyle aynı fotoğraf karesine girenlerin kim olduğunu sormaz. Çünkü o vatantaştır onun için.- son perdesi daha sonrası için için planlanmış filmin, ilk sahnesine motor derler. Yazık, düşüncesini ve vicdanını ipotek altına aldırmış sizler gibiler...

  Tereddüt - tibetan

  İnsan kendisine sormadan edemiyor helikopteri düşen kişi, başbakan ya da arama imkanları teknolojik bağlamda daha üstün olan silahlı kuvvutlerden birisinin komutanı veya Genelkurmay Başkanı olsaydı yine aynı mı olurdu sonuç..! Teknolojinin bu kadar geliştiği bir dönemde, askeri ve sivil her kurum geldikleri noktadan hep övgüyle bahsederken bir tek cep telefonundan bile insanların yeri çarçabuk tespit edilebirken hava araçlarında bu tür durumlarda sinyal yollayan vericiler varken uydu marifetiyle her türlü koordinat artık çok kolay belirlenebilirken... Olayın hemen ardından belirlenip, ulaşılması gereken kaza yerine geçen onca zamana rağmen varılamamış olması, bu işte bir yanlışlık hissettiriyor. Helikopterde bulunan ve Türk siyasetinin namus timsali olan Sayın Yazıcıoğlu ve beraberindekiler, kazanın ardından hayatta kalmış olsalar bile, bu kurtarma rezaletiyle katledilmiş oldular ne yazık ki... Demek ki neymiş güçlü olmak, gücü kullanabilmektir. Değilse Küba, Suriye, Libya misali silahla, topla tüfekle bayram kutlamak değildir.

  Hani Bir Yasin... - alamut1

  ..Hayal vardi, birde Ogun Samsat o gun acaba Hirant`in ailesine nasil bir aci yasatmislardi ve nasil bir telas merak ve aci doldurmuslardi ve hani onlar ve onlarla bilikte bir sekilde yakayi "kaptiranlar" BBP den oradaki abilerinden falan filan isimler de fisildamislardi zaman zaman. Ve hani simdi Yazicioglu`nunda evde, esi, colugu, cocugu, hisim, akrabasi ayni telas merak ve aci icindelerdir yuzde yuz. Hani insan diyorki birilerini masalastirip can yakarken empatiye her zaman ihtiyac var ve olmali. Hani ben, Hirantlari ve daha nicelerini dusundukce kusura da bakmayin ama pek uzulemiyorum da...

  trajik bir olay... - piya

  ülkedeki en yetkili ağızlardan çıkan çelişkili açıklamalar, insanın tüylerini ürpertecek cinsten...herkes olay hakkında bilgi sahibi olmamasına rağmen ,mikrofon görünce sanki olay mahalindeymiş gibi bir edayla konuşmaya başlıyor.kendisini sevmeme rağmen diğer 4 kişiyle birlikte sağ salim kurtulmasını diliyor, lakin koskoca parti başkanının yaşadığı kurtarma rezaletinden sonra sade vatandaşın yaşadığı hergünü ''büyük bir şans'' olarak kabul etmesi gerektiğini düşünmeden edemiyorum...

  10 saatte bir helikoptere ulasamamak - ataycanada

  10 saatten uzun suredir bir helikopter enkazina ulasamayan bir ulkenin vay ki haline. Ustelik GSM sinyali aliniyor helikopterin rotasi biliniyor... Ordunun askeri bir helikopterle 2. saat icinde bolgeye kar motosikletli bir tim indirme kapasitesi olmasini beklersiniz... Parasutle bolgeye bir arama kurtarma timi indirilmesini beklersiniz... Karayollari ekipleri yol acma calismasi yapiyormus? Komik olmuyor muyuz? 2000 rakimli bir noktaya yol acma calismasiyla ulasip acilan yoldan kazazedeleri karayoluyla hastanelere nakil kimin akli?

  Bilgi kirliligi ve kullanilmayan mantik - humanist82

  Bir cok gorsel ve yazili basinda tipi ve/veya sis var deniliyor. Az cok mantigini kullanan bir kisi bunun mumkun olamayacagini anlar. Cunku tipi demek, firtina ile birlikte yagan yada daha once yagmis olan karin ucusmasi demek. Sis ise ruzgarin durma noktasina geldigi sakin havalarda olusur. Cok kucuk su damlaciklarindan olusan sis, ruzgar ile dagilmaya mahkumdur. Ama biz sansasyon yaratmak icin hem sis hem tipi var diyoruz.