Muhtarın iddiası: Polisler burnumu kırdı

Muhtarın iddiası: Polisler burnumu kırdı
Muhtarın iddiası: Polisler burnumu kırdı
Artvin'in Yusufeli İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde elleri arkadan kelepçelenerek 4 polis memuru tarafından dövüldüğünü öne süren Öğdem Köyü Muhtarı 29 yaşındaki Mustafa Günay'ın burnu kırıldıTurgay İPEKErzurum Palandöken Devlet Hatanesi'nde ameliyat olan evli, 3 çocuk babası Günay, “Hiç acımadılar” dedi.
Olay, 9 Aralık çarşamba akşamı Yusufeli İlçe merkezinde meydana geldi. Yusufeli'ye 17 kilometre uzaklıktaki Öğdem Köyü Muhtarı Mustafa Günay, arkadaşı İrfan Sargun ile birlikte saat 21.30 sıralarında ilçeye geldi. Günay ve Sargun buradan çıkarak çorbacıya gitti. Muhtar Günay çorbasını içerken arkadaşı İrfan Sargun araçla fırından taze ekmek almaya gitti. İddiaya göre polisler tarafından durdurulan İrfan Sargun hakkında ‘alkollü araç kullanmak' suçundan işlem yapıldı. Sargun, cep telefonu ile Muhtar Mustafa Günay'ı arayarak yardım istedi. Çorbacıdan çıkarak işlem yapılan yere giden Günay tartışma olduğunu görünce, “Cezamız neyse ödeyelim” dedi. Bu sırada tartışma büyürken iddiaya göre polis memurları Günay ve Sargun'u döverek yaklaşık 60 metre uzaklıktaki İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürdüler. İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde bir polis memurunun sırtından vurması sonucu dizlerinin üzerine yere düştüğünü öne süren Mustafa Günay şöyle konuştu:
“Yere düşünce ellerimi arkadan kelepçeleyen 4 polis memuru yumruk ve tekmelerle vurmaya devam etti. Burnum kanamaya başladı. Saat 01.30 gibi Yusufeli Devlet Hastanesi'ne götürdüler. Bizi hastaneye götüren polisler doktor ile yaklaşık 20 dakika görüştükten sonra beni muayeneye aldı. Doktor burnuma bakmadan ‘Gözlerinde morarma var’ diye yazdığı rapor verdi. Rapordan sonra bizi tekrar İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüp nezarete attılar. 10 Aralık'ta saat 11.30 gibi bizi tekrar hastaneye çıkardılar. Burada beni muayene eden başka bir doktor film çekirdi ve burun kemiğinde 3 parçalı kırık bulunduğu belirten raporunu verdi. Ayrıca sırt ve dizlerimde darp izi vardı. Sonra da bizi ‘Polise mukavamet’ suçundan savcılığa götürdüler. Savcıya olayı anlattım ve polis memurlarından şikayetçi olduğunu belirttim. Savcı ifademizi aldıktan sonra bizi serbest bıraktı. Adliyeden çıkar çıkmaz Erzurum Palandöken Devlet Hastanesi'ne gelerek ameliyat oldum. Burnuma 3 platin takıldı. Arkadaşım ile birlikte kesinlikle polise hakaret veya mukavemette bulunmadık. Bana acımasızca vurdukları için belki birşeyler söylemişimdir.”
Yusufeli Kaymakamı Emre Nebioğlu, iddialarla olayla ilgili incelemenin başlatıldığını ve konunun yargıya intikal ettiğini bildirdi. (dha)