'Muhteşem Türk'ün insan kaçakçılığı çetesi çöktü

'Muhteşem Türk'ün insan kaçakçılığı çetesi çöktü
'Muhteşem Türk'ün insan kaçakçılığı çetesi çöktü

İddiaya göre Küçük, iki büyük göçmen faciasının ardındaki isim.

İSTANBUL - ‘Muhteşem Türk’ lakaplı Muammer Küçük’ün liderliğini yaptığı iddia edilen ve üç ayrı ülkede ayakları bulunan uluslararası göçmen kaçakçılık örgütü, jandarmanın altı aşamalı operasyonuyla çökertildi.  10 aynı ilde yapılan operasyonlar sonucu aralarında örgüt lideri Küçük’ün de bulunduğu 39 kişi tutuklanırken, 215 de kaçak göçmen yakalandı.
İddiaya göre bu suç örgütünün ‘sabıka’ dosyasında; Küçükçekmece’de geçen yıl 14 göçmenin bir TIR kasasında havasızlıktan boğulması ve iki yıl önce Seferihisar’da batan teknede 50’ye yakın göçmenin ölümü de var.
İl Jandarma Komutanlığınca yapılan istihbarat çalışmaları sonucunda İstanbul, İzmir, Aydın, Muğla, Hatay, Giresun, Yalova, Edirne, Antalya ve Mersin’de uluslararası insan kaçakçılığı yapan suç örgütü tespit edildi.
Jandarma Genel Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ekipleriyle ortaklaşa İstanbul ve diğer dokuz ilde altı aşamalı operasyon yapıldı.
Yalova, İzmir, Edirne ve Antalya’da başlatılan operasyonun ilk beş aşamasında, 215 kaçak ile bu kişileri İtalya ve Yunanistan’a kaçak yollarla çıkarmaya çalışan 16 organizatör yakalandı. Organizöterler tutuklanırken; İstanbul, İzmir, Aydın, Muğla, Hatay, Giresun ve Mersin’de 16 Kasım’daki son operasyonda ise toplam 70 adrese eş zamanlı baskın yapıldı.
Operasyonda, suç örgütü lideri olduğu ileri sürülen ‘Muhteşem Türk’ lakaplı Muammer Küçük’ün de aralarında olduğu 36 kişi yakalandı. Bunlardan da 23’ü tutuklandı.
Bu arada, İstanbul’daki operasyonlarda yakalananların, ‘göçmen kaçakçılığı, dolandırıcılık, hileli iflas, adam öldürme, hırsızlık, resmi belgede sahtecilik ve yağma olmak üzere 58 ayrı suç kaydının olduğu saptandı.
İddiaya göre ‘Muhteşem Türk’ün çetesinin Irak, Gürcistan ve Filistin ayakları bulunuyor. Bu ülkelerden getirilen kaçaklar kuru yük gemileriyle Yunanistan ve İtalya’ya taşınıyordu. 

Bir yılda 80 organizatör
Bu arada, İl Jandarma Komutanlığı’nca son bir yılda insan kaçakçılarına yönelik yapılan operasyonlarda 80 organizatör yakalanırken, bunlardan 62’si tutuklandı. Yakalanan 290 kaçak da sınır dışı edildi. (Radikal)