'Muhteşem Yüzyıl belgeseldir!'

'Muhteşem Yüzyıl belgeseldir!'
'Muhteşem Yüzyıl belgeseldir!'
Araştırmacı Talha Uğurluer, Muhteşem Yüzyıl'ın bir dizi değil belgesel olduğunu, kronolojik sıralamanın doğru olduğunu ancak 'şahsiyetlerin berbat işlediğini' söyledi.

KAYSERİ - Kayseri’deki Melikşah Üniversitesi’nde, ’Kanuni Sultan Süleyman, Topkapı Sarayı ve Harem’ konulu konferansa katılan araştırmacı- yazar Talha Uğurluel, ’Muhteşem Yüzyıl’ dizisi için "Kimse kimseyi aldatmasın bu bir dizi değil, belgesel" diye konuştu.
Melikşah Üniversitesi Sosyal Sorumluluk Kulübü tarafından düzenlenen etkinlikte ’Harem’ dizisiyle ilgili konuşan Talha Uğurluel, dizideki kişilerin gerçek, kronolojik sıralamanın ise, doğru olduğunu ancak şahsiyetlerin dizide berbat işlendiğini söyledi. Uğurluel, dizinin izleyenleri hiç de rahatsız etmediğini dile getirerek, şöyle konuştu:
"Muhteşem Yüzyıl’ ile ilgili her gün onlarca mesaj alıyorum. Bizim insanımız demek ki tarihimizin anlatıldığı bu yapıtı dizi gibi izlemiyor. Belgesel gözüyle bakıyor. Muhteşem Yüzyıl dizi değil, belgeseldir. Çünkü gerçek isimleri, gerçek kurmacayı kullanıyorlar. Şahsiyetlerin karakterlerine gelince, gerçeğe aykırı anlatımlarda bulunuyorlar. Kimse kusura bakmasın ama, Muhteşem Yüzyıl bir belgeseldir."
Uğurluel, dizide canlandırılan ’Hürrem Sultan’ karakterinin halk arasında ’Hürrem’ olarak anılmasına ilişkin, "İslam tarihinde Hürrem Sultan kadar cami yaptıran hiçbir hanım sultan yokken, dizide Hürrem Sultan’ı entrikacı bir kadın gibi gösteriyorlar. Bu film ile toplumun mühim tarihi şahsiyetlerine saygı duymasının önüne geçilmeye çalışılıyor. Sizin annenize ismiyle hitap edilse razı olur musunuz ?" diye konuştu. (Burak ÜNAL/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/112261011226104

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Çarpıtılan Gerçekler - Enes Akarsu

  Kronolojik sıralama doğru, isimler ve tarihler doğru hatta bir belgesel olduğunu bile kabul edebilirsiniz fakat gerçekler her alanda olduğu gibi burada çarpıtılmış çünkü bunun izlenmesi lazım eğer her şey olduğu gibi yapılsa bu dizinin bir kaç aydan daha fazla yayınlanacağını düşünüyor musunuz? Tabi ki hayır. Ne olursa olsun insanların tarihe olan merakını artırdığını söylemeden edemeyiz. Belkide en doğru tarafı budur.

  Hürrem - miramai

  bir kaç cami yaptırınca mübarek insan kesildi başımıza Hürrem. eğer ki entrikacı bir kişiliği yok ise Hürrem in, boşuna şimdiye kadar anatılmış tarih bizlere. yeniden yazsın Hürem ve kanuni dönemini bu arkadaş. sen de hiç kusura bakma ama entrikacıymış işte bu kadın. ne biliniyo belki de cami yaptırıp kamufle ediyordu kendini. peeeh

  boyle mi desek ki? - haci_socrates

  adiyla hitap edilmesinden rahatsizmis, ne diyelim sayin hoca? Adinin onune Hazret filan mi koyalim? Sizin ogrettiginiz cakma tarihe ters dustugu icin mi bu elestiri? Ne yani; Osmanli sarayinda kimse sevismiyormuymus? Padisahin haremi yokmuymus? Hareminde hatunlar yokmuymus? Hatunlar perde gerisinden idareye mudahale etmiyormuymus? Sarap icilip raks edilmiyormuymus? Yahu o adamlarin birer insan, daha otesi marjinal olduklarini neden kabul etmiyorsunuz? Bugun ayni olanaklar sizde olsa sanki siz farkli davranacaksiniz... Adamlar bildigin iktidar hirsi icin vezirlerini, cocuklarini, kardeslerini bogazlamislar iste... Halka bunlari anlatmak yerine niye kendiniz var ettiginiz bir tarih anlatma telasesindesiniz? Evet eski kultur bakanininda soyledigi gibi kendi cocuklarini katledenler ecdad olamazlar... Kimse cocuk ve kardes katillerini millete ecdad diye kakalamaya kalkmasin... Oyleyse bile ben kendi adima REDD-I ECDAD ediyorum...

  Tarihçi hassaslığı - dulas

  olaylara tarihçi gözüyle bakan bir hocanın yorumundan anladığım cami yaptıranların entrikaya bulaşma ihtimalinin bulunmadğı. dizi ile hasasasiyet ayrı bir sey ama bu yorum çok tarflı bir bakış açısının ürünü.