'Muhteşem Yüzyıl' için suç duyurusu

'Muhteşem Yüzyıl' için suç duyurusu
'Muhteşem Yüzyıl' için suç duyurusu
Konyalı bir turizmci, Başbakan'ın eleştirilerinin ardından 'Muhteşem Yüzyıl' dizisinde anlatılan tarihi olayların 'yalan olduğunu' anlayarak suç duyurusunda bulundu.

KONYA - Konya'da bir turizmci, “tarihi değerlerimizle alay edildiği” gerekçesiyle Muhteşem Yüzyıl dizisinin yönetmenleri hakkında soruşturma açılması ve dizinin yayından kaldırılması için savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Turizmci Ömer Faruk Bildirici (34), İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmek üzere hazırladığı dilekçeyi, Konya Adliyesi'ndeki Savcılık Kalemine verdi.

Dilekçesinde Yağmur ve Durul Taylan'ın yönettiği “Muhteşem Yüzyıl” dizisinde, oyuncuların üstlendikleri rollerin “tarihimizi aşağılayıcı olduğunu” savunan Bildirici, şu ifadelere yer verdi: “O dönem yaşanmamış olayları olmuş gibi göstermekte ve taklit ettikleri Kanuni Sultan Süleyman gibi önemli bir şahsiyeti karalamak suretiyle topluma yanlış tanıtarak, tarihi değerlerimizi ayaklar altına almaktadırlar.”

Dilekçede, diziyi izleyen kızının kendisine; “Osmanlı tarihi okulda başka, dizide başka anlatılıyor, hangisi doğru?” diye sorduğunu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın yaptığı son açıklamalar sonrasında ise dizinin “yalandan ibaret olduğunu” anladığını ifade eden Bildirici, “Halkı aldatmak için kurgulanan söz konusu dizinin yönetmenleri hakkında soruşturma açılması ve dizinin yayından kaldırılmasını saygılarımla sayın savcılığınıza arz ve talep ederim” ifadelerini kullandı.

Ömer Faruk Bildirici, Konya Adliyesi önünde yaptığı açıklamada, duyarlı bir vatandaş örneği sergilemek adına dizinin yayından kaldırılması ve yönetmenleri hakkında soruşturma açılması için suç duyurusunda bulunduğunu söyledi.

“Bu dizide şanlı Osmanlı tarihimize atılmış olan bir iftira var, yalan var. Tarihi değerlerimize sahip çıkma adına suç duyurusunda bulunmak zorunda hissettim kendimi” diyen Bildirici, bu konuda kamuoyundan ve hukukçulardan destek beklediğini sözlerine ekledi. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/1110043111004330

  YORUMLAR
  (30 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yine deve aklima geldi - gazetey

  Daha iki gun once unlu radikal tarih yazari ayse hur hanimefendi bu dizi uzerinden alevilik sorununu canli olarak gazetenizden tartisiyordu:)))))))

  İslamcı-dinci diyalektiği ve sonuçları... - fella

  Bu arkadaşımız tavrı, bize dinci(Türkiye'de islamcı) düşünce sisteminin dayanak noktalarını ve bu diyalektiğin pratikteki sonuçları hakkında net bilgiler vermektedir. Fazla söze gerek yok. Gülen ve benzeri cemaat önderlerinin güçlü olmaları tebaanın kayıtsız şartsız lidere boyun eğmesinden başka birşey değildir. Tıpkı bu vatandaşın başbakanın sözlerini dinleyip hareket ve düşünce tarzını değiştirmesi gibi. Şurası artık çok net: başbakan çıkıp 'tuvalete gidip hacet gidermeyin, hacetinizi altınıza yapın' dese bu ülede bunu yapacak milyonlar var. Sırf bu perspektiften bakarak Aysu Kayacı'ya hak vermemek elde değil.

  dizi - 2525ma

  Arkadaşım belgesel değil bu.alt tarafı bir dizi.insanların ruh hallarini yansıtan duygusal içerikli bir film.sevgi, öfke,hırs,intikam,korku,özlem, iktidar vb duyguların davranışları yönlerdirmesi ve sonuçlarını izliyoruz.ne var bunda??

  - ozgeatlas

  Diycek baska birsey yok. Yemmeis icmemis suc duyurusunda bulunmus bi de. Neyin turizmini yapiyor ki bu adam bu kafayla? Allah'in neden bir otoriterden bir diger otoriterin hukmune surukleniyoruz biz?! Tam askerlerden kurtulduk diyorduk simdi de bunlar cikti...Hic mi dogru duzgun bir demokrasi sahibi olamayacagiz?

  Tarih - sevson

  Eh be kardesim, hem tarih bilmiyorsun, hem de sanli tarihimizi ayaklar altina aldilar diye sikayette bulunuyorsun. Bilmedigin bir tarihin sanli ve övünülecek oldugunu nasil anladin demezler mi adama? Savciliga basvurup haklarini arayabilecek kadar bilincli bir vatandas olarak, cocuguna bu tarz dizileri izlettirme, malum o dizi ile belgeseli ayirt edebilecek yas ve kapasitede degil henüz senin gibi, psikolojisi etkilenebilir.

  abraham lincoln vampir avcısı - janusmanus

  Hadi faruk, tayyibin tedrisini bekleme.İçinden gelen emir-erine kulak ver. Lincoln de bir dünya değeridir ve asla bir vampir avcısı olmamıştır. Haydin faruk, viyana kapılarına...

  BU ARKADAŞ - pispor

  Turizmci değil tam bir taklitçi.başbakanı tu-ka derse oda aynısını diyor.arkadaş sen osmanlı tarihini okumamışsın niçin yalan söylüyorsun birde tarihi değerlerden bahsediyor.