Müjdat Gezen'e kötü haber

Müjdat Gezen'e kötü haber
Müjdat Gezen'e kötü haber
Müjdat Gezen'in "Aziz Nesin kriterleri" sözleri üzerine açılan davanın reddi Yargıtay'dan döndü

ANKARA - Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç dahil 15 AK Partilinin, bir konuşmasında, Aziz Nesin'in sözlerini naklederek, “AK Parti'ye oy verenleri aptal olmakla itham ettiği” iddiasıyla oyuncu Müjdat Gezen hakkında açtıkları tazminat davasında, yerel mahkemenin ret kararını bozdu.

Yargıtay ilamında, Gezen'in, 1 Şubat 2011'de, “Arena” programında genel seçimler öncesi anketleri değerlendirirken “ AKP 'ye yüzde 50 çıkmış. Aslında, Aziz Nesin kriterlerine göre yüzde 60 çıkması lazım” dediği” belirtildi.

İlamda, Gezen'in, iki gün sonra kendisine ait internet sitesindeki bir yazıda da “AKP'nin oyları yüzde 50 diyenler iyi abartmışlar, Aziz Nesin'e göre yüzde 60 olmalıydı” ifadelerini kullanıldığı kaydedildi.

Ankara 21. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin, “Gezen'in, seçim öncesi anket yapanları eleştirdiği, tahminlerin abartılı ve tahrik edici yönlerini belirttiği, bu meyanda Aziz Nesin'in mizahi değerlendirmesinin söz konusu olduğu, davacılara hakaret oluşturacak ifade bulunmadığı, seçmen kitlesi için böyle bir olasılık düşünülse bile bu durumda da matufiyet söz konusu olmadığı” gerekçeleriyle davayı reddettiği hatırlatılan ilamda, Gezen'in sözlerinin eleştiri sınırını aştığı ve davacıların kişilik haklarına saldırı oluşturduğu kaydedildi.

İlamda, “Yerel mahkemece bu yön gözetilerek, davalının (Gezen) sorumluluğuna karar verilmesi gerekirken, yerinde olmayan yazılı gerekçeyle istemin tümden reddedilmiş olması usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir” değerlendirmesinde bulunuldu.

BAŞKAN MUHALİF KALDI

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi Başkanı Şerife Öztürk, bozma kararına muhalif kaldı. Öztürk, karşı oy yazısında, kararın dayandığı kanıtlar, yasaya uygun nedenler ve özellikle delillerin değerlendirilmesinde isabetsizlik görülmediğini ifade ederek, hükmün onanması görüşünde olduğunu kaydetti.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile Mustafa Elitaş, Ayşe Nur Bahçekapılı, Nurettin Canikli, Bülent Gedikli, Hüseyin Tanrıverdi, Edibe Sözen, Köksal Toptan, Nimet Baş, Murat Mercan, Dengir Mir Mehmet Fırat, Muzaffer Baştopçu, İbrahim Yiğit ve Seracettin Karayağız, avukatları Muammer Cemaloğlu aracılığıyla açtıkları davada Gezen'den toplam 150 bin lira manevi tazminat talep etmişti.


  http://www.radikal.com.tr/111818111181815

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ya hayır söyle, ya sus. - ayenoğlu ismail

  hakareti marifet sayan eski nesil solcu sanatçıların unuttukları bu günkü saygınlıklarını bu küçümsedikleri halka borçlu olduklarını çabuk unutmuş olmalarıdır, ama bu gün geldikleri nokta halkın sevgisini nasıl kazandılarsa öyle kaybettikleri gerçeğidir.

  sakin sakin momentum - biyorumlukcan

  Kendi insanini ignelemek dolayli yoldan onlara aptal demekle Irkçılık arasinda daglar kadar fark var. Bence soyledigin sozun agirligini farketmemissin. Irkcilik ile tahrik edici, dikkat cekici konusmanin arasinda fersah fersah fark var. Butun dunyanin stand-up sanatcilari bu konu uzerinden hayatlarini kazanirlar gulersin gecersin. Irlanda'liya sarhos, Avustralyaliya yabani vs. diye yapilan yuzlerce gosteriyi hem de bahsi gecen memleketlerde izleyebilirisin kimse de hop irkci herif diye saldirmaz. Kaldi ki bunu yaptiginda aslinda soylenen saka olmaktan cikar kizdigin icin gerceklik kazanir (, Dylan Moran, Eddie Izzard vs. surekli Bahsettigin IQsu dusuk vs. gibi argumanlar (ki IQ testinin cikis amaci kita avrupalisinin zekasinin yuksek oldugunu kanitlamak icin uydurulmustur) antropolojiye atifta bulunarak kafatascilarinin argumanidir. O yuzden dalga gecen insana menudeki en agir seyi yukleyerek kantarin topuzunu bence sen kacirmissin. Bahsettigin gozlem gucumuz yok cunku irkcilik falan degil. Senin asiri alinganligin. Herkes her istedigini soyler, sozden zarar gelmez. Isterse elitist olsun isterse TUSIAD baskani, isterse devlet dusmani . Sozden zarar gelmez. Bu yuzden soze de zarar gelmemeli. Hicbir devlet kendini, bizzat kendi vatandasinin sozlerine karsi korumak icin mekanizmalar olusturamaz (kagit ustunde). Ayni sekilde dinime kufrediyor yok efendim sosyalistlere bocek dedi gibi argumanlarda safsatadir. Hicbir fikri butunluk cebren muhafaza edilecek kadar kutsal degildir. Buna tum dinler ve politikalar dahildir. Bu zanaatin tahvili umursamamaktir alinganlik degil.

  - momentum

  Irkçılık nasıl bir nefret suçuysa bu da öyle bir şey. 19. ve 20. yüzyıllarda bazı Batılı aydınlar, dünyanın geri kalmış zenci, sarı, esmer insanları ile kendilerinin aynı canlı türü olmadığı yolunda ciddi görüşlere, bilimsel tezlere sahiptiler. İnsanların bir bölümününü biyolojik referanslarla (aptallık, geri zekalılık, çirkinlik, yeteneksizlik vb.) aşağılamanın bundan farkı yok. Aydınlarımızın, Batı'nın kullanıp da eskittiği aşağılama yöntemlerini kullanmada elleri çok serbest: aptal, geri zekalı, makarna ile beslendiği için IQ'su düşük... (Belki asırlık görüşlerini değiştirmemek ve kendilerini rahatlatmak için buna muhtaçlar.) Aynı şeyi İlyas Salman da yapmıştı ve benzeri görüşlerin devamına burada yorumcular arasında veya başka yerlerde bolca rastlayabilirsiniz. Bunun kibir ve ırkçılığın daniskası, "total" bir dışlama olduğunu kendimiz görecek bir gözlem yeteneğimiz yoktur bizim. Ama bir gün biri bize Batı'da bunun böyle görüleceğini fısıldarsa, o başka. Çünkü bir taraftan da Batılılıktan aşağı kalmamaya çalışırız bu kategoride; ne de olsa "homofobi" falan gibi kavramları öğrenmişizdir; "kadınlar, engelliler, Kürtler, Romanlar, gayrimüslimler" gibi klasik listeleri de kendimiz hazırlayabiliriz. O zaman bu total hakaretleri bırakırız belki, Batılı racona ters düştüğünü sonradan fark ederek. Ne de olsa elitizm ve prestij sorunumuz vardır, nezaket ve saygı sorunumuz olmasa da.

  Sn. Bakanlar - ilbeg

  Boyle bir dava acmis olmaniz sizlerin tarihteki hesabiniza utanc olarak gececektir. Fikir beyan edenlere topyekun saldirinin onculeri olarak anilacaksiniz. Ve bu karari bozanlar, bu ulkede AKP'ye oy vermeyenin kanindan suphe ederim diyenler var, referandumda hayir diyenler 'bakirkoye gitmeliler'diyen var. Milyonlarca secmeni 'siz vicdaninizi mi sattiniz' diyenler var. Ihtimal acilan davalar ya ta bastan reddedildi ya da insanlar korkudan dava acamadilar... Zaman o zamandir ki sizleri de tarihe 'iste boyle karar veren hakimler' diye tIhe yazar, yaziyor, yazacak da. Insan gocer gider, belgeler, yazilar kalir, yorumu da yeniden yapilir.

  Ulusal Kanal - bipedfive

  Ulusal Kanal onu Levent Kırca'nın yardımcılığıan getirse iyi olur. Bir işsiz daha iş bulmuş olur fena mı?