Müjde, Allianoi boğulmayacak!

İzmir 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Allianoi antik sağlık yurdu için koruma önlemleri alınana kadar Yortanlı Baraj Gölü'nde su tutulmaması kararı verdi.
Haber: İBRAHİM GÜNEL / Arşivi

İSTANBUL - İzmir 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Allianoi antik sağlık yurdu için koruma önlemleri alınana kadar Yortanlı Baraj Gölü'nde su tutulmaması kararı verdi. Yortanlı'da 15 Kasım'dan itibaren su tutulması planlanıyordu. Kurul, bu kararıyla, antik sağlık yurdunun mille kaplanması ve çevresinin duvarlarla çevrilerek baraj alanı dışına çıkarılması önerilerini de geri çevirdi.
Karar Allianoi Girişim Grubu'nu sevindirdi. Grup sözcüsü avukat Arif Ali Cangı şu çağrıyı yaptı: "Bu karar üzerine artık Allianoi'u boğacak Yortanlı Barajı'nda su tutulamaz. Yasaya göre koruma bölge kurullarınca alınan kararlara aykırı olarak, korunması gerekli kültür ve tabiat varlıkları, sit alanlarına inşai ve fiziki müdahalede bulunulamaz. Karara uyunuz ve baraj inşatını durdurunuz."
AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn de Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'e gönderdiği 25 Ekim tarihli mektupta, şu ifedelere yer vermişti: "Allianoi, insanlığın ortak mirasıdır, mutlaka yerinde korunmalı ve gelecek kuşaklara aktarılmalıdır. Türkiye'nin Avrupa için önemli olan arkeolojik hazineleri yok etmesi, olumsuz imaj yaratacaktır."
Yıllardır sürüyor
DSİ, Yortanlı Barajı Projesi'ni 1970'lerde yaptı. Allianoi ile ilgili ilk kararı, İzmir 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu 29 Nisan 2001'de, "Alanın 1. derecede arkeolojik sit olarak tescil edilmesi ve antik yerleşimin göl alanı dışına çıkarılması, İlya Çayı'nın su baskınlarından korunması için DSİ tarafından gerekli bilimsel ve teknik çalışmaların yapılması" şeklinde vermişti. Ancak bu karara rağmen inşaatın sürmesi üzerine Allianoi Girişim Grubu, İzmir 2 Numaralı Koruma Bölge Kurulu'na başvurmuştu. Bölge kurulu da önceki kararın geçerli olduğuna karar vermiş, öne sürülen önlemlerin teknik açıdan yerinde incelenmesine karar vermişti.


    http://www.radikal.com.tr/7615917615910

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.