Müjde Ar'a Barbie bebek' davası

Müjde Ar Eskişehir Milli Eğitim Müdürü İbrahim Ceylan'a hakaret ettiği iddiasıyla iki yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak.
Sinema oyuncusu Müjde Ar, okul çantalarındaki ‘Barbie bebek’ ve bazı yabancı çizgi film karakterlerini müstehcen bulan Eskişehir Milli Eğitim Müdürü İbrahim Ceylan’a hakaret ettiği iddiasıyla iki yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak. Dava 31 Aralık’ta Eskişehir’de başlayacak.
İkiliyi mahkemelik eden süreç mayıs ayında başladı. Ceylan, okul çantalarında ‘yabancı’ hayali kahramanlar yerine Keloğlan, Nasreddin Hoca gibi milli kahramanların yer almasını istedi ve okullarda bu tip çantaları dağıttı. Konu basına da yansıdı. 18 Mayıs’ta çıkan haberlere göre Ceylan ‘Barbie bebek’ ve bazı resimler için “Neredeyse müstehcenliğe yakın resimler, çocukları gerçeklerden koparıyor” dedi.
Ar’ın ise konuyu ele aldığı TV programında “Bu sübyancılıktır Hangi tarlada yetişiyor bu milli eğitim müdürleri” dediği öne sürüldü. Bunun üzerine Ceylan, Ar’dan şikâyetçi oldu. Müjde Ar’ın kamu görevlisine hakaretten yargılanmasına karar verildi. (dha)