Müjde 'Promilinibil' cihazı geldi!

Alkol ölçüm cihazı 'Promilinibil', dün İstanbul Sortie'de, Vali Yardımcısı Cumhur Taşbaşı'nın da katıldığı bir toplantıyla tanıtıldı.

İSTANBUL - Alkol ölçüm cihazı 'Promilinibil', dün İstanbul Sortie'de, Vali Yardımcısı Cumhur Taşbaşı'nın da katıldığı bir toplantıyla tanıtıldı. Adının telaffuz edilmesi bile başlı başına kişinin şuurunun açık olduğunu göstermeye yetecek nitelikteki cihaz, eğlence merkezleri, lokanta ve otoparklara yerleştirilecek. Otomobilini bırakıp derhal taksiye binmesi gerekenler, halini Promilinibil'den öğrenecek.
Vali Yardımcısı Cumhur Taşbaşı umutlu: "Cihazla hem olası kazalar, hem de polis memurlarıyla sürücüler arasında alkol ölçümü nedeniyle çıkacak tartışmalar önlenecek. Hafta sonları ve yaz aylarında gece kazalarının yüzde 70 'i alkol kullanımı nedeniyle meydana geliyor."
Cihazı üreten 2MK firmasının Genel Müdürü Melih Kocaoğlu'nun verdiği bilgiye göre Promilinibil öncelikle İstanbul'da içki tüketiminin olduğu eğlence merkezleri, lokantalar ve otoparklara ücretsiz olarak yerleştirecek. Kullanımından elde edilen gelirise, 2MK firması, işletmeci firma ve Türk Kalp Vakfı arasında paylaştırılacak.