Mukaddes Eruygur, 'ortam dinlemesi tanığı' olarak ifade verdi

Mukaddes Eruygur, 'ortam dinlemesi tanığı' olarak ifade verdi
Mukaddes Eruygur, 'ortam dinlemesi tanığı' olarak ifade verdi

Eruygur personel kapısından Beşiktaş adliyesine girdi. fotoğraf: erhan sevenler / aa

İSTANBUL - Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklandıktan sonra sağlık sorunları nedeniyle tahliye edilen emekli Orgeneral Şener Eruygur’un eşi Mukaddes Eruygur, eşinin GATA’da tedavi gördüğü sırada doktorlarla yaptığı konuşmaları içeren kayıtların dinlenmesiyle ilgili soruşturmada ifade verdi.
Şener Eruygur, Ergenekon soruşturması kapsamında 1 Temmuz 2008’de gözaltına alınmış, cezaevinde geçirdiği kaza sonrasında Eylül 2008’de GATA’ya kaldırılmış ve ardından da tahliye edilmişti. Eruygur’un tahliye edilmesinin ardından GATA Beyin Cerrahisi Servis Şefi Kd. Albay Nusret Demircan’la Mukaddes Eruygur’a ait olduğu öne sürülen ses kayıtları ortaya çıkmıştı.  İddialara göre bu kayıtlarda Eruygur’un İstanbul 12. ve 14. Ağır Ceza Mahkemeleri’nin ‘kendilerinden taraf’ olduğunu söylüyor, eşinin GATA’da tutulup tutulmayacağı tartışıyordu.
Eruygur’un avukatlarının Kadıköy Cumhuriyet Başsavcılığına başvurarak ortam dinlemesini yapan ve yayımlayanlar hakkında ‘adil yargılamayı etkiledikleri’ gerekçesiyle suç duyurusunda bulundukları ve aynı konuya ilişkin ‘Ergenekon’ soruşturmasının yürütüldüğü İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından da soruşturma başlatıldığı kaydedildi.
Mukaddes Eruygur’un, ‘ortam dinlemesi yapan ve yayımlayan kişiler’ hakkında açılan bir soruşturma kapsamında Beşiktaş Adliyesi’nde ‘tanık’ olarak ifade verdi. (Radikal)