Mukaddes Eruygur 'tanık' olarak ifade verdi

Mukaddes Eruygur 'tanık' olarak ifade verdi
Mukaddes Eruygur 'tanık' olarak ifade verdi
Ergenekon'da 'ortam dinlemesi' sorgusu

 

İSTANBUL - Ergenekon" soruşturması kapsamında tutuklandıktan sonra tahliye edilen emekli Orgeneral Şener Eruygur’un eşi Mukaddes Eruygur, "tanık" sıfatıyla savcıya ifade verdikten sonra adliyeden
ayrıldı.

Avukatı Filiz Esen ile Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne gelen Mukaddes  Eruygur, savcılık katına çıkarak soruşturmayı yürüten yetkili cumhuriyet savcısına "tanık" olarak ifade verdi. Mukaddes Eruygur’un ifadesini tamamlayarak adliyeden çıkmak üzere bindiği  asansöre girmek isteyen bir gazeteci ile kendisini engelleyen Eruygur’un koruması  arasında tartışma çıktı. Mukaddes Eruygur, adliyeden ayrılırken olay sebebiyle muhabirden özür  diledi.  (aa)


ORTAM DİNLEMESİ YAPILMIŞTI

 

Emekli Org. Şener Eruygur’un eşi Mukaddes Eruygur'un, kendisine atfedilen ses kaydında 12 ve 14. Ağır Ceza Mahkemeleri’nin “kendilerinden taraf” olduğunu söylediği iddia ediliyordu. Diğer kayıtta ise tahliye edilen Şener Eruygur’un GATA’da tutulup tutulmayacağı tartışılıyordu.


KONUŞMA İÇERİKLERİ TARTIŞMA YARATMIŞTI

 

12 Şubat günü basında yer alan kayıtta Şener Eruygur’un eşi Mukaddes Eruygur ile GTA Beyin Cerrahisi Servis Şefi Kıdemli Albay Nusret Demircan arasında şu konuşmanın geçtiği öne sürülmüştü.

-Nusret Demircan: Siz avukatla görüşün.
-Mukaddes Eruygur: Ama bizim avukat beni dinlemiyor ya da ben anlamadım.
-Nusret Demircan: Evet, görüşecekti o? Şimdi biz bu işin yatarak şeyini tam olarak çözemedik. O yüzden hastanede şu anda yatıyor gözükecek. Yine tedavisi devam edecek. Yine canı istediği zaman gidecek, yatış yapılacak, bir şey olursa burada olacak, bizim amacımız oydu... En son yorumu son durum olarak biz ne yapalım? Burada mı tutalım, haftalık mı yapalım, aylık, iki ayda bir ya da ayda bir 3-5 doktora müşahade yapıp... Ya da anında taburcu verebilirim.

Kayıtta bir doktorun söylediği iddia edilen “bomboş yatıyor” ifadesi de dikkat çekici bulunmuştu.

Kayıtta Şener Eruygur kastedilerek, “Kan testi yapılmadığı, film çekilmediği, emekli orgeneralin bomboş yattığı ve bunun fatura çıkarma aşamasında sorun yaratacağı” söyleniyor.

Kaydın en çok ses getiren bölümünde ise Mukaddes Eruygur’a atfedilen şu konuşma yer almıştı:
- Mukaddes Eruygur: Şimdi bu Zekeriya Öz, 13. mahkemede. İtirazımızı bunlar kapıyor. 12 ve 14. mahkemeler bizdenmiş. ‘Ankara Barosu, İstanbul Barosu hazırız biz’ dediler. Teşekkür ettik herkese.”


AVUKATI SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

 


Şener Eruygur’un eşi Mukaddes Eruygur’un avukatı Filiz Esen Mukaddes Eruygur’a ait olduğu ileri sürülen konuşmanın kurgu olduğunu, iddiaları gündeme getirenler hakkında hukuki süreç başlatarak şikayet dilekçesi vermişti. Kadıköy Cumhuriyet Savcılığına verdileri dilekçede internet sitelerinde yayınlanan ses kayıtları için suç duyurusunda bulunmuştu. Ses kayıtlarının yasalsa oluşturduğu suç açısından ilgili mahkemede bulunması gerektiğini, yasal değilse dinleyenlerin bulunması için şikayette bulunmuştu.