@ismailsaymaz

Mülteci yürüşüyünü kışkırtmakla suçlanan üç Suriyeli, bir aydır gözaltındaymış

Mülteci yürüşüyünü kışkırtmakla suçlanan üç Suriyeli, bir aydır gözaltındaymış
Mülteci yürüşüyünü kışkırtmakla suçlanan üç Suriyeli, bir aydır gözaltındaymış

Muhammed Faris yürüyüş sırasında Charlotte Lecaille ve Nora Sophia Frettag ile...

Avrupa'ya gitmek için Edirne'ye yürüyen Suriyeli mültecileri 'kışkırttıkları' iddiasıyla gözaltına alına üç Suriyelinin 22 Eylül'den beri idari gözetim altında tutuldukları ve Aşkale Geri Gönderme Merkezi'ne yollandıkları ortaya çıktı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Edirne'ye yürüyen Suriyeli mültecileri kışkırttıkları savıyla gözaltına alınarak iktidara yakın medya organlarında "ajan" ilan edilen beş kişiden, Fransız ve Alman asıllı kadınların ülkelerine geri gönderildiği, Suriyeli üç kişinin ise 22 Eylül'den beri idari gözetim altında tutuldukları ve 2 Ekim'de Aşkale Geri Gönderme Merkezi'ne yollandıkları ortaya çıktı. Af Örgütü Direktörü Ruhat Sena Akşener tarafından verilen bilgide Suriyeli üç mültecinin o tarihten beri avukatlarla ve aileleriyle görüştürülmedikleri, "yasadışı gösteri" suçu nedeniyle sınırdışı edilmek istendikleri ifade edildi. Af Örgütü, "geri göndermeme ilkesi" gereğince hayatları büyük risk altında olan mültecilerin ülkelerine gönderilemeyeceğini vurguluyor.

Suriye'de yaşayan Ali Fares'in kardeşi yaklaşık bir ay önce Avrupa 'ya gidebilmek için ülkesinden ayrıldı. Ali Fares de kardeşini bulabilmek için Türkiye 'ye gelip çocukluk arkadaşı olan Muhammed Fares'in evine yerleşti. Geçen 22 Eylül'de Suriyeli mültecilerin Esenler Otogarı'ndan Edirne'ye doğru yürüyüşe geçtiği gün kardeşinin de kalabalık içinde olabileceğini düşünen Ali Fares, arkadaşı Muhammed ile buraya gitti. Bu iki Suriyeliye, Muhammed Faris'in arkadaşları olan Fransız vatandaşı Charlotte Lecaille ve Alman vatandaşı Nora Sophia Frettag da eşlik etti. Suriyelilerin yürüyüşüne Esenyurt'ta müdahale eden polis, grup içinde yer alan Ali ve Muammed ile Fransız Lecaille ve Alman Freggat'i gözaltına aldı. Dört arkadaşın yanı sıra, grupla hiç tanışmamış olan Suriyeli Abdalsalam Sakkal adlı mülteci de gözaltına alındı. İktidar yanlısı basında "ajan" diye haber yapılan beş kişi, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nu ihlal ettikleri gerekçesiyle Yabancılar Şubesi misafirhanesine kondu.

ÜÇ MÜLTECİ AŞKALE'YE...

Uluslararası Af Örgütü'nden verilen bilgilere göre; Fransız Lecaille ve Alman Freggat aynı maddeden sınırdışı edilerek, ülkelerine geri gönderilirken; üç mülteci, 22 Eylül'den beri Türkiye’de gözaltında tutuluyor. Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nun 54. Maddesi'ne dayanılarak, haklarında sınır dışı ve idari gözaltı kararı çıkarılan üç kişinin hangi ülkeye sınır dışı edilecekleri belirtilmedi fakat bir ay boyunca idari gözaltında kalmaları kararlaştırıldı. Ali ve Muhammed Fares ile Abdalsalam Sakkal ilk olarak İstanbul Kumkapı’daki Yabancı Şüpheliler Geri Gönderme Merkezi’ne gönderildi. Fares'ler yalnızca gözaltına alındıkları gün avukatla görüştü. 2 Ekim’de Mülteci Hakları Derneği'nden bir avukat merkezi ziyaret etti fakat görüşmesi engellendi. 3 Ekim’de aynı avukat, mültecilerin Erzurum Aşkale Geri Gönderme Merkezi'ne gönderildiğini, onların telefon etmesi sayesinde öğrendi. 

NE AVUKAT NE AİLE GÖRÜŞEBİLDİ

Bunun üzerine Af Örgütü harekete geçti. 16 Ekim'de Erzurum Aşkale Geri Gönderme Merkezi'ne giden Avukat Tuncer Caferoğlu'na, üç mülteciyle görüşmesi için izin verilmedi. Belirtilen gerekçede, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nden izin alınması halinde görüşme izni verilebileceği kaydedildi. Bu kez de Ali ve Muhammed Fares'in aileleri 20 Ekim'de Aşkale'ye giderek, çocuklarıyla görüşmek istedi. Fakat buna da izin çıkmadı.

Af Örgütü Kampanyalar Ve Savunuculuk Direktörü Ruhat Sena Akşener mültecilerin idari gözetim altındayken avukatla görüştürülmemesinin ulusal ve uluslararası hukuka aykırı olduğunu söyledi. Sınır dışı edilmelerinin de mültecilerin hayatını riske atacağını kaydeden Akşener, "Hem uluslararası hem de ulusal hukuk bir kimsenin ciddi insan hakları ihlalleriyle karşılaşma riskinin bulunduğu bir yere geri gönderilemeyeceğini açıkça düzenlemiştir. 2911 sayılı yasanın sınırdışı etme ve gözetim altına alma için gerekçe sayılması, mültecilerin Türkiye’de gösteri yapma hakkını engelleyen ve bu hakkı kullandığı için cezalandırıldıklarını gösteren bir karardır" dedi.