'Mültecilik' de AB'ye uyacak

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Türkiye Temsilcisi Gesche Karrenbrock, Türkiye'nin mültecilerle ilgili Cenevre Sözleşmesi'ne koyduğu çekinceleri kaldırmasını istedi.

ANKARA - Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Türkiye Temsilcisi Gesche Karrenbrock, Türkiye'nin mültecilerle ilgili Cenevre Sözleşmesi'ne koyduğu çekinceleri kaldırmasını istedi.
'Mültecilerin Korunması, Uluslararası Mülteci Hukuku Rehberi' adlı kitap, dün TBMM'de tanıtıldı. PAB Türk Grubu Başkanı Remzi Çetin, Türkiye'nin AB'ye sunduğu Ulusal Program'da, Cenevre Sözleşmesi'ne koyduğu çekinceleri bazı hassasiyetlere bağlı olarak kaldırma sözü verdiğini anımsattı. Çetin, AB'yle müzakerelerin başlamasıyla sığınmayla ilgili konuların ön plana çıkacağına da dikkat çekti. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Sözcüsü Faruk Ünsal da Türkiye'nin sözleşmeye coğrafi sınırlama çekincesi koyduğunu, Batı'dan gelenleri kabul ederken, Doğu'dan gelenlere mülteci statüsü vermediğini dile getirdi.
UNHCR: Türkiye örnek ülke
UNHCR Temsilcisi Karrenbrock ise Türkiye'nin Cenevre Sözleşmesi'ne koyduğu coğrafi sınırlama çekincesini kaldırması gerektiğini belirtirken, göç ve iltica konusunda Türkiye'nin örnek bir ülke olduğunu söyledi. Karrenbrock'un verdiği bilgiye göre, Türkiye'de BM temsilciğine başvuran mülteci sayısı 5 bin. BM'ye başvurmayan ve kaçak olarak yaşayanların sayısı ise 11 bin. Türkiye sınırlarından yasadışı giriş yaparken yakalanan kaçak sayısı 70 bin. Karrenbrock, Türkiye'nin ülkelerinden zulüm gördüğü için kaçan bu kişileri, 'kendi ülkelerine tekrar göndermediğine' de dikkati çekti.
UNHCR verilerine göre, 2000 itibarıyla beş kıtada 22 milyon insan uluslararası koruma ihtiyacı içerisindeydi. Uluslararası koruma ihtiyacı içindeki bu insanların yüzde 41'i 18, yüzde 12'si de 5 yaşın altında.