Mumcu ailesi 'Tevhid' davasında müdahil

Mumcu ailesi 'Tevhid' davasında müdahil
Mumcu ailesi 'Tevhid' davasında müdahil

Güldal Mumcu, Uğur Mumcu suikasti iddiasıyla da yargılanan dört sanığın duruşmasındaydı. Ancak dört sanık yakalanamadığı için dava ertelendi. FOTOĞRAF: BEHZAT MİSER

ANKARA - Bahriye Üçok, Uğur Mumcu ve Ahmet Taner Kışlalı cinayetleri dahil birçok saldırıdan sorumlu tutulan yasadışı ‘Tevhid-Selam Kudüs Örgütü” üyesi dört sanık yakalanamayınca dava ertelenirken Mumcu ailesi de müdahil olarak duruşmadaydı.
Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, öldürülen gazeteci yazar Uğur Mumcu’nun eşi, TBMM Başkanvekili Şükran Güldal Mumcu ile çocukları Özge Mumcu, Özgür Mumcu ile avukatları Halil Sevinç ‘müdahil’ olarak katıldı. Mahkeme Başkanı Hasan Şatır, hakklarında yakalama emri bulunan sanıklar Ahmet Cansız, Selahattin Eş ve Ali Akbulut ile yokluğunda tutuklu sanık Aydın Koral’ın yakalanamadığını bildirdi. Cumhuriyet Savcısı Kubilay Taştan, yakalama ve yokluğunda tutuklama kararlarının infazının beklenmesini istedi. Hakkında yakalama emri bulunan sanıkların yakalama emirlerinin infazının beklenmesine, sanık Koral’ın yokluğundaki tutukluluk halinin devamına karar verilen duruşma daha sonra ertelendi. 

22 yıla kadar hapis cezası isteniyor
Terör ve organize suçlara bakmakla görevli Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’nce 18 Aralık 2008’de hazırlanan iddianamede, sanıklardan İran’da ikamet ettiği belirtilen Cansız, Eş ve Akbulut’un ‘yasadışı Tevhid-Selam Kudüs Örgütü’nün yöneticisi, İsviçre’de ikamet ettiği belirtilen Koral’ın ise üyesi olduğu öne sürülüyor. Sanıkların 22 yıl 6 aya kadar değişen sürelerle hapis cezasına çarptırılmaları isteniyor.
İddianamede, örgütün, Uğur Mumcu, Bahriye Üçok, Ahmet Taner Kışlalı, Suudi Arabistan Büyükelçiliği görevlisi Abdulgani Bedevi, ABD vatandaşı Victor Marwick, İsrail Büyükelçiliği görevlisi Ehud Sadan’ın öldürülmesinin de aralarında yer aldığı birçok terör eyleminden sorumlu tutulduğu belirtiliyor. (Radikal)