Mumcu ortakları kızdırdı

Başbakan Bülent Ecevit'i "Kalkınma köyden başlar" sözleri nedeniyle sert bir şekilde eleştiren ANAP...

ANKARA/İSTANBUL - Başbakan Bülent Ecevit'i "Kalkınma köyden başlar" sözleri nedeniyle sert bir şekilde eleştiren ANAP Genel Başkan Yardımcısı Erkan Mumcu koalisyon ortaklarından sert tepki gördü. ANAP'lılar ise "Maksadı aşmış, bizi bağlamaz" dedi.
Erkan Mumcu önceki gün Başbakan Ecevit'in
"Kalkınma köyden başlar" sözlerini hatırlatarak, "Bundan daha büyük ve bayağı bir yalan yoktur. Kalkınmayı köyden başlatacağım diyen bir Başbakan'ın 19. yüzyılı bile anlamamış olduğu aşikardır" demişti. Mumcu dün de Samsun'da yaptığı konuşmada köykentle ilgili eleştirilerini sürdürdü. Mumcu'nun sözleri hakkındaki tepkiler şöyle:

 • ANAP lideri Mesut Yılmaz: Ben gazetede okudum. Kendisiyle görüşeceğim... Doğruysa o zaman görüşümü açıklarım.
 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan: Sayın Mumcu'nun sözleri kendisini bağlar. Ama zannediyorum maksadını aşan bir ifadede bulunmuştur. Sayın Başbakan'ın kabinesinde bakan olarak aylarca görev yapmış bir arkadaşımızın ortaya koyacağı değerlendirme bu olmamalıydı.
 • Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu: Bu konuşmadan ANAP'a yöneltilecek bir sorumluluk çıkarmak, zorlama bir siyasi tavır yanlışlığı olur.
  'Artık rahatsız ediyor'
 • DSP Grup Başkanvekili Aydın Tümen: Agresifçe. İktidar ortağımız ANAP'ın yönetiminde yer alan bir genel başkan yardımcısının itham ve çıkışları artık bizi ciddi anlamda rahatsız ediyor. Atatürk'ü anlamayan Mumcu'nun Başbakanı anlamasını bekleyemeyiz.
 • DSP Genel Sekreteri Hasan Gülay: Siyasilerin 10 kere düşünüp bir kere konuşmaları gerekir. Sayın Mumcu ise bir kere düşünüp 10 kere konuşuyor.
  'İstifa etsin'
 • MHP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Bülent Yahnici: Bu derece rahatsız ise görevde kalmasının bir anlamı yoktur.
 • MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır: Hem hükümet içinde bulunup hem de böyle
  eleştiri yapılması yanlış. Ecevit'e hakaret ediliyor. Okuyunca dehşete kapıldım.
  (Radikal,aa)