Mumcu soruşturmasında 'Umut'

Mumcu cinayetinin aydınlatılması için yapılan 2000 tarihli 'Umut Operasyonu'nda yakalanamayan dört zanlının kimlikleri ve ikamet yerleri tespit edildi. Savcı dört kişi için, İran destekli yasadışı 'Tevhid-Selam Kudüs Ordusu' örgütüne üye olmak suçundan dava açtı.


MESUT HASAN BENLİ

ANKARA - Ahmet Taner Kışlalı, Uğur Mumcu ve Bahriye Üçok cinayetlerinin aydınlatılması için 2000 tarihli ‘Umut Operasyonu’nda yakalanamayan dört zanlının kimlikleri ve ikamet yerleri tespit edildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Hamza Keleş, üçünün Tahran’da ikamet ettiğini saptadığı dört kişi için, İran destekli yasadışı ‘Tevhid-Selam Kudüs Ordusu’ örgütüne üye olmak suçundan dava açtı.

İran’da askeri eğitim
Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan davanın iddianamesinde, haklarında tutuklama kararları olan Ahmet Cansız, Selahattin Eş, Ali Akbulut ve Aydın Koral’la ilgili dosya ana soruşturmadan ayrıldı. Akbulut, Eş ve Cansız’ın ‘silahlı örgüt üyesi olmak ve Terörle Mücadele Kanunu’na muhalefet etmek’ suçlarından 15’er yıldan 22.5 yıla kadar, Koral için de 20 yıldan 30 yıla kadar hapis cezası talep edildi. İddianamede, sanıklarla ilgili şu tespitler var:
“Koral’ın, 1991, 1997, 1998’de Yusuf Karakuş, Mehmet Ali Tekin, Mehmet Şahin’le (Umut davası sanıkları) birlikte İran’a gittiği, organizasyonu Şahin’in yaptığı, Karakuş’tan İran’da irtibat kurulacak kişilerin telefonlarını aldığı, İran’da oturan Eş ve Akbulut ile örgütsel amaçlı görüşmeler yaptığı, Ayetullah denilen İranlı şahısla irtibat kurduğu, asker kıyafetli kişilerden askeri ve siyasi eğitim aldığı, daha sonra Türkiye’ye gönderilerek örgütsel faaliyetlerine devam ettiği, örgüte ait Kalaşnikof silahı bulundurduğu anlaşılmıştır.
Akbulut, Eş ve Cansız’ın, İran devrim muhafızları kapsamında faaliyet yürüten Kudüs Ordusu örgütü içinde yer aldığı, Türkiye’de Tevhid-Selam yapılanması içinde askeri ve siyasi eğitim için İran’a gidenlerle irtibatı sağladıkları, örgütsel eğitim için İran’a gelenlerin önce örgüt evlerine yerleştirildiği, sonra örgütün eğitim alanlarına götürüldüğü, üçerli gruplardan oluşan elemanların C4, TNT, tahrip kalıbı hazırlanması, bomba yapımı, silah kullanımı konularında eğitim almalarını sağlayarak Türkiye’ye gönderildiği, bu yönüyle şüphelilerin örgütte özel konumda bulundukları anlaşılmıştır.” 

İddianamede, sanıkların kimlik bilgilerine ilişkin bilgiler de şöyle sıralandı:

*Ahmet Cansız: 1959 doğumlu,Tokat, Merkez ilçesi, Kömeç köyü nüfusuna kayıtlı, İran-Tahran’da ikamet eder.
* Selahattin Eş: 1942 doğumlu, Samsun, Kavak ilçesi, Muratbeyli köyü nüfusuna kayıtlı, İran-Tahran’da ikamet eder.
* Ali Akbulut: 1966 doğumlu, Gaziantep, Nurdağı ilçesi, Kurudere köyü nüfusuna kayıtlı,Tahran-İran’da ikamet eder.
* Aydın Koral: 1966 doğumlu Kocaeliİzmit ilçesi, Bahçecik, Şehitekrem Mahallesi nüfusuna kayıtlı, İsviçre’de ikamet eder.
Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, ‘Umut Operasyonu’ davası sanıklarından Ferhan Özmen’i ‘Anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs’ten müebbet hapse mahkûm etmişti. İki sanığa altışar, beş sanığa üçer, bir sanığa da üç yıl dokuz ay ceza verilmişti.