Mumcu ve Buldan dosyaları açıyor

İkisi de eşini faili meçhul cinayetler sonucu kaybeden, CHP'li Güldal Mumcu ile DTP'li Pervin Buldan, bu konuda Meclis'te işbirliği yapma kararı aldı.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - İkisi de eşini faili meçhul cinayetler sonucu kaybeden, CHP'li Güldal Mumcu ile DTP'li Pervin Buldan, bu konuda Meclis'te işbirliği yapma kararı aldı. Mumcu ve Buldan, daha önce Meclis'te kurulan komisyon raporlarını inceleyecek ve bu raporlar doğrultusunda neler yapıldığını araştıracak.
Siyasi yelpazenin farklı kanatlarında olsalar da CHP'li Güldal Mumcu ile DTP'li Pervin Buldan'ın kaderleri aynı. İki kadın milletvekili de eşlerini faili meçhul cinayetlerde kaybetti. Mumcu'nun eşi gazeteci yazar Uğur Mumcu, 24 Ocak 1993'te bombalı bir saldırı sonucunda yaşama veda etti. Buldan'ın da Hakkâri'deki Oramar aşiretinin lideri olan eşi Savaş Buldan 1994 yılında silahlı şahıslarca kaçırıldıktan sonra ölü bulundu. Bugüne kadar olayın failleri konusunda birçok iddia ortaya atıldı ancak cinayetler aydınlatılamadı.
Mumcu ve Buldan bugüne kadar kendileri de faili meçhuller konusunda kişisel çalışmalar yaptı. Mumcu, eşi adına kurduğu vakıf yayınlarıyla toplumu bu konuda aydınlatmaya çalıştı. Yakınlarını Kaybedenler Derneği (YAKAY-DER) başkanlığı da yapan Buldan ise 'Sımsıcaktı Elleri' isimli kitabıyla karanlıkta kalan faili meçhul cinayetleri sorguladı.
Güldal'ı kutlamaya gitti
DTP milletvekili Buldan, 'Milletvekilleri içinde kendisiyle aynı acıyı bilen tek kadın' olarak nitelediği ve 'Görüşlerimiz farklı olsa da kaderimiz aynı' dediği CHP'li Mumcu ile TBMM'de bir araya geldi. Buldan'ın TBMM Başkanvekili seçilmesi dolayısıyla makamında 'nazaket ziyaretinde' bulunduğu Mumcu ile görüşmesinin ana gündem konusunu da 'faili meçhul cinayetler' oluşturdu. Görüşmede, bu konuda Meclis çatısı işbirliği ile nelerin yapılabileceği tartışıldı.
İki kadın milletvekili, TBMM'de daha önce kurulan Faili Meçhul Cinayetler Araştırma Komisyonu, Susurluk Araştırma Komisyonu'nun ve Uğur Mumcu Araştırma Komisyonu çalışmalarını yeniden inceleme, raporda yer alan öneriler konusunda devlet ve hükümet nezdinde bugüne kadar nelerin yapıldığını, yapılmayanlarla ilgili tıkanmanın nerede yaşandığını araştırma konusunda görüş birliğine vardı. Mumcu ve Buldan, bu inceleme ve araştırma sonucunda Meclis'te ne tür adım atılacağına birlikte karar verme konusunda da uzlaştılar.
Mumcu: Karar almadık
CHP'li Güldal Mumcu, yoğun tempo nedeniyle Pervin Buldan ile ancak önceki gün görüşebildiklerini ifade ederek, bu konuda nelerin, nasıl yapılabileceğini konuştuklarını ancak bir karar almadıklarını söyledi. Terörün bir insanlık suçu olduğunu vurgulayan Mumcu, sözlerine şöyle devam etti:
"Terör, etnik kimliği, ideolojiyi ve dini ülke vatandaşlarını ve ülkeleri birbirine düşürmek için kullanır. Hiç kimse özellikle de kadınlar terörü istemez. 30 yıldır terörü yaşıyoruz. 40 bin insanımız öldü. Eşlerimizi, annelerimizi, babalarımızı, kardeşlerimizi, çocuklarımızı kaybettik. Durun ve düşünün, niçin terör olaylarıyla karşı karşıya kalıyoruz."