Mumia Abu Jamal yoğun bakımda

Mumia Abu Jamal yoğun bakımda
Mumia Abu Jamal yoğun bakımda
ABD'de 34 yıla yakın süredir cezaevinde bulunan Gazeteci ve eski Kara Panterler Üyesi Mumia Abu Jamal, hastanede yoğun bakıma alındı. Mumia Abu Jamal'in hastaneye kaldırılmadan önce ailesi, arkadaşları ve avukatlarına haber verilmediği belirtildi.

RADİKAL -  ABD ’de 34 yıla yakın süredir cezaevinde bulunan gazeteci ve eski Kara Panterler Üyesi Mumia Abu Jamal, hastanede yoğun bakıma alındı. Mumia Abu Jamal’in hastaneye kaldırılmadan önce ailesi, arkadaşları ve avukatlarına haber verilmediği belirtildi.

Democracy Now’a Abu Jamal’in durumu hakkında bilgi veren arkadaşı Johanna Fernandez, Abu Jamal’in hastaneye kaldırıldığını dün sabah ziyaretine gittiği sırada öğrendiğini söyledi. Fernandez, geçtiğimiz hafta telefonda konuştuklarını ve Abu Jamal’in sesinin çok kötü geldiğini belirtti.

Fernandez, cezaevine geldiğinde kendisine Abu Jamal’le görüşemeyeceğinin söylendiğini, kan şekeri düşüklüğü sebebiyle hastaneye kaldırıldığını öğrendiğini belirtti.

Fernandez, 3 aydır Abu Jamal’in egzama şikayetleri olduğunu ve “Derim fil derisi gibi” dediğini aktardı.

Prison Radio (Cezaevi Radyosu) program yapımcısı Noelle Hanrahan, Abu Jamal için cezaevinde tedavi imkanlarının son derece kısıtlı olduğunu belirtti. Hanrahan, “Mahkumları cezaevi dışındaki hastanelere kaldırmak standart prosedür değildir. Durumunuzun çok ağır olması gerek” dedi.

Abu Jamal’in kardeşi Keith Cook’un ağabeyini ziyarete gittiği ancak henüz görüşmesine izin verilmediği aktarıldı.

Cezaevi yetkililerinin Abu Jamal’in durumuna ilişkin net bilgi vermekten kaçındığı belirtiliyor. Bir hastane yetkilisi de Abu Jamal’a dair bilgisi olmadığını ifade etti. (Evrensel)

1982 yılında Philadelphia’da bir polisi öldürmek suçlamasıyla idam cezasına çarptırılan Abu Jamal, suçlamayı kabul etmemişti. ABD’de pek çok insan hakları savunucusunun Abu Jamal’in özgürlüğü için 30 yılı aşkın süredir verdiği mücadele devam ederken, Abu Jamal’in hakkındaki kesinleşmiş idam cezası 2011 yılında kaldırılmıştı.


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  haber

  ,

  Sabah

  ,

  Gazeteci

  ,

  cezaevi

  ,

  derece

  ,

  Evrensel