Mümtazer Türköne istifa etti

Mümtazer Türköne istifa etti
Mümtazer Türköne istifa etti
Prof. Dr. Mümtazer Türköne, gelen tepkiler üzerine Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'ndaki üyeliğinden istifa etti.

Radikal.com.tr - Kurul üyeliğine atandıktan sonra “Atatürkçülüğü hakaret sayarım”şeklinde sert açıklamaları da olan Türköne istifa gerekçesini Radikal’e açıkladı. Türköne,”Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nün ve Kurum’un itibarını muhafaza etmek için istifa etmeyi uygun gördüm” dedi. Demokratik ülkelerde, özgürlükçü demokrasilerde her türlü görüşün olması gerektiğini ifade eden Türköne, "Benim gibi düşünen birinin o kurumda faydalı olacağını düşünüyorum, çünkü eleştirel bakıyorum ben. Eleştirinin olduğunu yerde ilerleme olur, bilimin özü eleştiridir. Ama sanıyorum bunun için Türkiye ’nin biraz daha beklemesi gerekiyor" dedi. Türköne, tepkilere neden olan "kendisine Atatürkçü tanımlamasının yapılmasını hakaret olarak algılayacağı" sözlerinin de arkasında durdu. Türköne, "Elbette Atatürkçü değilim, çünkü benim aklım fikrim var. 1938, aradan geçen süre, bilim, medeni, dünya , modern dünya bütün bunlara sırtımız dönemeyiz. Atatürk bizim için çok büyük bir değer vatan gibi, bayrak gibi. Ama Atatürkçülük, 27 Mayıs 1960’tan sonra icat edilmiş bir darbe ideolojisidir" diye konuştu. Türköne, böyle eleştirel düşüncelerin kuruma faydalı olacağını düşündüğünü ifade ederken, "Bu eleştirilerin olduğu yerde her zaman daha iyi sonuçlar çıkar, ben de böyle katkıda bulunacaktım, onun imkanının olmadığı ortaya çıktı" diye konuştu.

Profesör Mümtazer Türköne'nin Atatürk, Kültür, Dil ve Tarih Kurumu üyeliğine atanması, Atatürkçülükle ilgili görüşleri nedeniyle bazı çevrelerin tepkisini çekmişti. Mümtazer Türköne bir süre önce yaptığı açıklamada, Türkiye’de yüzlerce Atatürkçü olduğunu ifade ederek kendisine Atatürkçü tanımlamasının yapılmasını hakaret olarak algılayacağını söylemişti.

Atatürk’ün bu ülkenin bir ortak değerini olduğunu kaydeden Türköne, "Atatürk’ün mirasına sahip çıkmamız lazım ve Atatürk’ün Atatürkçülerden korunması gerekli" ifadesini kullanmıştı. Türköne, tepkilerin devam etmesi üzerine bugün Atatürk, Kültür, Dil Ve Tarih Kurumu üyeliğinden istifa ettiğini açıkladı.


  http://www.radikal.com.tr/1074635107463545

  YORUMLAR
  (45 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  @ramka - demirg

  Arkadaşlar, gerçekten anlamıyor musunuz anlamak mı istemiyor musunuz? Atatürk ile Atatürkçülük'ün bir alakası yok! Atatürkçülük, Atatürk öldükten sonra arkasından gelen ittihatçı grubun içeriğini kendilerine uygun bir biçimde yazdığı bir ideolojidir.

  Sorun Böyle Bir Kuruma Gitmekte. - ramka

  Bir yandan "Atatürk bizim için bayrak gibi vatan gibi çok büyük bir değer" diyeceksin, sonra da "Atatürkçülük 1960'tan sonra icat edilmiş darbe ideolojisidir" diyeceksin. Ben Atatürkü'ün ya da başka bir liderin eleştirelemez olduğunu düşünmüyorum. Hiçbir kişinin "kutsal" olduğunu düşünmüyorum. Fakat, insanlarımızın neden böyle eğilip büküldüğünü de anlayamıyorum. Bir kere Atatürkçülük, 1960'tan çok önce formüle edilmiş bir ideolojidir. Beğenip beğenmemek ayrı konu. Mahmut Esat Bozkurt'un kitapları, Behçet Kemal Çağlar'ın şiirleri vb bunu gösterir. Hatta bizzat İsmet İnönü'nün, Celal Bayar'ın çabaları da "ebedi şef" ve "milli şef" yaratılmasına katkı yapmıştır. Yani Atatürkçülük bizim devlet ideolojimizdir. Darbeler, onun yalnızca bir yönüdür. Devlet, kutsal olunca darbe yapmak, insanları katletmek, insanları kul yerine koymak, hesap vermek diye bir sorumluluk taşımamak ve yalnızca hesap sormak devletin özelliği olur. Darbe, yalnız Türkiye'ye özgü bir olay değil ki. Her neyse, Türköne, madem böyle düşünüyor ne diye adı "Atatürk Kültür, Dil Tarih Kurumu" olan ideolojik bir kuruma yönetici olarak gitmiştir? Eğer enetelktüel dürüstlükten bahsediyorsak, "Atatürk iyidir de Atatürkçülük kötüdür" gibi iki uç genellemeyi biraraya getirmemeliyiz.

  @typtyp - demirg

  Yaptığın "ironi" pek olmamış sanki. Üzerinde biraz daha düşün istersen.

  bence hakliydi - feritq

  akilci yaklasiyordu, evet hazir degildi millet ataturkculuk gibi diger dinlere de bagimlilik var.

  ben - kelemterli

  muhteremi "hakaretle" özdeşleşmiş bir şekilde hatırlayabileceğim artık

  Çok haklısınız Türköne - cselcuk

  Söylediğiniz gibi, Türkiye ne yazık ki hala böyle şeylere hazır değil. "Atatürkçü değilim" kişi ancak "Atatürk düşmanı" olabilir bu insanların gözünde. Ya siyah, ya beyaz, o kadar! Çünkü düşünmeye alışmamışız. Hazır kalıplar var, onlardan birinin içine girmekten ve başkalarını da o kalıplara sokmaktan başka birşey gelmiyor elinden milletin. Ya Atatürkçüsündür, ya da irticacı. Birgün elbet bu bağnazlık da biter ama biz muhtemelen o günleri göremeyiz.

  görev - sakar47

  bekri mustafa imam olmuş cenazeye, ölünün kulağına demiş gidin deyin bekri imam olmuş bizim şeriatçı sayın türkönede atatürkçü olmuş baş komutan kahrından tekrar ölmüş