Mümtazer Türköre: Türk ocakları kapatılsın

Mümtazer Türköre: Türk ocakları kapatılsın
Mümtazer Türköre: Türk ocakları kapatılsın
Eski ülkücülerden Zaman Gazetesi yazarı Prof. Dr. Mümtazer Türköne, milliyetçilik kavramı ve Türk milliyetçiliğiyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İSTANBUL - CNN Türk'te Şirin Payzın'ın sunduğu 'Ne Oluyor?' programında dün gece milliyetçilik kavramı ve Türk milliyetçiliğinin geldiği nokta tartışıldı. Programın konuklarından olan eski ülkücülerden Zaman Gazetesi yazarı Prof. Dr. Mümtazer Türköne tartışma yaratacak bir öneride bulundu. Çözüm için Türkiye 'de eşit vatandaşlık hukukunun tesis edilmesi gerektiğini belirten Türköne, Türk ocaklarınnı kapatılması gerektiğini vurguladı.


"TÜRKİYELİYİM KELİMESİ DE SAKAT"


Türkiye'de Kürt sorununun çözümünde 'Türkiyeli' ifadesinin de sakat bir yaklaşım olduğunu belirten Türköne: "Diyorlar ki Kürtler Türk demeyelim, Türkiyeli diyelim. Türkiyeli dediğiniz zaman aslında orada da sakatlık var. Türklerin yaşadığı ülke değil mi? Türkiye dediğiniz zaman. Yani ben Türk değilim ama Türklerin yaşadığı ülkedenim demiş oluyor. Kürdistan diye bir bölge var. Aslında onların söylediklerinde de mantıksızlık var, o da çözmüyor. Çözecek olan şey Türkiye'de eşit vatandaşlık hukukunun tesis edilmesi. Tesis ettiğiniz zaman zaten kelimelerle, kavramlarla problem kalmıyor" dedi.


"TÜRK OCAKLARI KAPATILSIN"


Türk vurgusu ve Türk kelimesi etrafındaki tartışmalara da değinen Zaman yazarı şu ifadelere yer verdi: "Türk ocaklarının kapatılmasını da o yüzden savunuyorum. Ulus vurgusunu yapalım, millet vurgusunu yapalım. Ulus devlet vurgusunu yapalım. Ama Türk kelimesi etrafındaki bulunacak çözümlerin artık çözüm olmadığını bütün cumhuriyet tarihi boyunca tecrübe ederek öğrenmiş omamız lazım."


  http://www.radikal.com.tr/112164011216408

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Mümtazer türköre:Türk ocak hk. - fgemak

  söylemlerde de halen bir standart sağlanamadı söylenmesi gereken "Türk asıllı Türkiye cumhuriyeti vatandaşıyım" veya Kürt asıllı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım" şeklinde olması lazım, bu telafuzu amerikalısı da fransızı da herkes böyle telafuz ediyor.

  ... - AENCÜ

  Türköne eski bir ülkücü, o yüzden herşeyi siyah-beyaz karşıtlığında algılayan zihniyetine şaşırmıyorum, "ya/ya da" diyor, ya Türklük ya Kürtlük, ortası yok. Ben "hem/hem de" diyorum, biri diğerini ezmeden ikisi birlikte de var olabilir. Eski ülkücümüz önünde "Kürt" olan herşeye saldırırdı, şimdi de önünde "Türk" olan herşeyi silelim diyor. Bence bu son derece yanlış bir anlayış. Resmi kurumlarda "Türk" ifadesi kaldırılırsa, Türk olmayanlar da o devleti sahiplenebilecektir, bence bu eşitlik ilkesine uygundur. Ama resmi-olmayan kurumlar ve derneklerdeki ve diğer herşeydeki "Türk" ifadesi kaldırmaya çalışmak, faşizan bir tutum olur. Türk ocakları kapatılsın görüşlerine de katılmıyorum, bir ocağı kapatırsın başkası açılır, milliyetçilik var oldukça bu tür kurumlar da olacaktır. Ama çıkıp açık yüreklilikle şunu söylesin: devlet artık bu tür kurumları beslemekten ve onları başkalarına karşı kullanmaktan vazgeçsin.

  Radikal'de radikal öneri... - moeztas

  Türkiye "Ulus Devlet" özelliğinden vazgeçerse, parçalanır, bu bölgede yaşaması mümkün olmaz. "Ulus Devlet" özelliğinden peki kim rahatsız bu ülkede? Osmanlı'dan sonra "son vatanları" sayıp bu topraklara "hicret" edenler mi? Lozan antlaşması sonucu mübadele edilenler mi? Hayır? Ulus Devlet ve Türk olmaktan rahatsız olanlar sorunlu Kürtler ve batının uşaklığını yapan sorunlu Türkler. Türkiye Cumhuriyeti "kısıtlı olanaklarıyla" ve başındaki terör belasıyla bugüne kadar geldi. Bundan sonra da yaşar eğer sorunlu Türkler ve Kürtler bu ülkeyi terk ederlerse. İşte "radikal" teklifim: Irak'ın kuzeyinde Kürdistan adlı bir bölge oluştu. Türkiye Cumhuriyeti, ya direk Bağdat ile ya da Erbil ile bir "mübadele" anlaşması yapsın. Kendini Kürt hisseden, Kürt toprağında, Kürt bayrağı altında yaşamak isteyen Irak'ın kuzeyindeki Kürdistan bölgesine, oradaki Türkmenler de Türkiye'ye yerleştirilsin. Saçma/olmaz öyle şey mi diyorsunuz? Bence üzerinde kafa yorulması gereken bir varsayım. Değilse bu sorun daha çok can yakar/baş ağrıtır. Çünkü bir kısım Kürtlerin içine "Kürtçülük" ateşi sokuldu ve bu kolay kolay sönmez, hele hele bu bölgede karanlık emelleri olan bir takım özel ve tüzel kişiler olduğu sürece...

  insanlar konuşa konuşa anlaşır - şekersiz

  insanlara demokrasi verin,adil yargılama verin.Her kez bilir 220 volt elektrik ile çalışan bir cihaza 5000 volt verirsen patlar.kapatın demek insanlara demokratik yoldan ikna edemeyeceğiz demektir.Hadi bakalım demokrasiyi öğrenin de gelin şimdi.

  bdp - himone

  kürt ocakları eşittir bdp. yalnız bdp nin türk ocaklarından farkı faşist olması ve terörü savunmasıdır. türk ocakları da bir gün bdp gibi olursa o zaman konuşun. daha dün istanbul'da halk otobüsünü yakan türk ocaklarımıydı da herkes işi gücü bırakıp türkmenlere saldırıyor...

  ... - pierre woodman

  Mümtaz'er Türköne = Tuncay Güney Reloaded

  shut down! - zebda

  Atatürkle ilgili görüşlerini söyledikden sonra yatıcak yeri yok! bence bu zat kendisini kapatsın! shut down!