'Münevver'in katilini bulun' mitingi

'Münevver'in katilini bulun' mitingi
'Münevver'in katilini bulun' mitingi

Ailesi, arkadaşları ve halk Münevver?in atıldığı çöp konteynırının başında toplanıp adalet istedi. Araçlar korna çalarak destek verdi. Başzanlı Cem Garipoğlu ise (küçük fotoğraf) bir aydır kayıp. FOTOĞRAF: metin pala / AA

Başı kesilip çöpe atılan Münevver Karabulut'un katil zanlısının bir aydan beri yakalanamaması, dün miting gibi bir eylemle protesto edildi

İSTANBUL-  Etiler’de kafası kesilmiş bir halde çöp konteynırı içinde cesedi bulunan 18 yaşındaki Münevver Karabulut’un cinayeti üzerinden yaklaşık bir ay geçmesine karşın katil zanlısı hâlâ yakalanamadı. Münevver’in arkadaşları, yakınları ve vatandaşlar dün katil zanlısının hâlâ yakalanmamasını pankart ve sloganlarla protesto etti. Cesedinin bulunduğu çöp konteynırına yürüyen grup karanfiller bıraktı. Baba Süreyya Karabulut, “Adalet istiyorum” dedi.
İstanbul 4 Mart sabahı vahşi bir cinayet haberiyle uyandı. Kâğıt toplayıcısı bir kişi Etiler Dilek Yıldızı Sokak’taki konteynırında bir bavul buldu. Bavulu açtığında  ise  başı olmayan parçalanmış bir ceset ile karşılaştı.
Kâğıt toplayıcının çığlıkları üzerine vatandaşlar yetişti, hemen polis çağırıldı. Polis konteynırdaki gitar kılıfı içinde de cesedin başını buldu. Bavula parçalanarak konulan cesedin yanında çanta da vardı. Çantadaki kimliklerden cesedin 18 yaşındaki Münevver Karabulut’a ait olduğu anlaşıldı.
Genç kız Şişli’deki Bingül Erdem Lisesi üçüncü sınıftaydı. Bolu Mengenli olan ailesiyle birlikte Şişli Etfal Hastanesi’nin arkasındaki dar sokaklardan oluşan mahallede yaşıyordu.  Dil eğitimi için Kanada ve ABD’de bir süre bulunmuştu. Babası Fener Rum Patrikhanesi’nin aşçısıydı. Annesiyse ev kadınıydı. Karabulut’un bir de kendisinden bir yaş küçük bir erkek kardeşi vardı. 
Genç kız 3 Mart’ta okuldan çıkıp erkek arkadaşı ünlü işadamı Hayyam Garipoğlu’nun yeğeni  Cem Garipoğlu ile buluşmuştu.  O saatten sonra Münevver’den bir daha haber alınamadı.  Münevver doğum gününden bir hafta önce cinayete kurban gitti.  

Münevver’in kanı her yerde...
Cinayetin ardından birinci şüpheli olarak Münevver’in erkek arkadaşı Cem Garipoğlu aranmaya başladı. Garipoğlu’nun ailesiyle birlikte oturduğu evde ise kan izleri bulundu. Garipoğlu’nun annesi ve babasının üzerindeki  giysilerde de kan izi vardı. DNA incelemesinde de giysilerde ve evde bulunan kan izleri  Münevver’e ait çıktı.
Bunun üzerine anne baba gözaltına alındı, ‘adam öldürmeye iştirak suçlaması’yla mahkemeye sevk edildiler.
Ancak  Makbule ve Mehmet Nida Garipoğlu çifti mahkemece serbest bırakıldı. Öte yandan cinayetin Bahçeşehir’de gerçekleştiği de kesinleşti. Villanın kamera kayıtlarında sevgililerin eve girdiği daha sonra Cem’in evden bavulla çıktığı an an kaydedilmişti. 
Soruşturmanın geldiği noktada Garipoğlu’nun evinde daha birçok eşyanın üzerinde kan izleri bulundu. Tüm bu delillere rağmen cinayetin ardından yaklaşık bir ay geçti ancak Cem Garipoğlu yakalanamadı. Yurtdışına kaçtığı iddia edildi.
Geçen günlerde İzmir’de bir vapurda olduğu ihbarı yapıldı, polis vapura baskın yaptı ama eli boş döndü. Sonuçta bir aylık çalışmanın sonucu katile ulaşamamak oldu.

Suça iştirak edenleri de bulun
Dün Münevver’in arkadaşları, yakınları ve vatandaşlar cinayet zanlısının hâlâ bulunamamasına isyan etti. 
Beşiktaş’taki  Bingül Erdem Lisesi önünde toplanan yaklaşık 300 kişi üzerinde ‘Meleğimiz rahat uyu’, ‘Başbakanım Münevver senin de kızın’, ‘Cerrah Baba katili yakala’, ‘Türk polisi yakalar’, ‘Torununu teslim et’ yazılı pankartlarla durumu protesto etti.  Onlarca kişi lisenin önünden Münevver’in  cesedinin bulunduğu Etiler’e yürümek isteyince  polis izin vermedi.
Üzerine kızının fotoğrafının basılı olduğu bir tişört giyen Münevver’in babası Süreyya Karabulut, acısının çok büyük olduğunu söyledi. Baba Karabulut, “Yürümek önemli değil, önemli olan anmak. Sözün bittiği bir noktadan sonra hiçbir şey diyemem” dedi. Karabulut, daha sonra da kızının cesedinin bulunduğu Etiler’deki olay yerine yürüyüşe geçti. Polisin izin vermediği lise öğrencileri de daha sonra ufak gruplar halinde baba Karabulut’a katıldı.
Etiler’deki Dilek Yıldızı Sokak’a giden öğrenciler ve vatandaşlara, yoldan geçen araç sürücüleri de korna çalarak destek verdi. Münevver Karabulut’un parçalanmış cesedinin bulunduğu ve bugün çiçeklerle süslenen çöp konteynerinin önüne gelen Süreyya Karabulut ile arkadaşları dualar ederek konteynıra çiçek bıraktılar. Baba Karabulut kızı için yazdığı şiiri okudu; suçlunun peşinde değil, suça iştirak edenlerin peşinde olduğunu ifade ederek, “Suça iştirak eden insanlar nerede? Benim kızımın vefatı normal bir vefat değil. Benim kızım şehit olmuştur. Adalet istiyorum” diye konuştu. (Radikal)