Murat Belge Akil İnsanlar Heyeti'nden istifa etti

Murat Belge Akil İnsanlar Heyeti'nden istifa etti
Murat Belge Akil İnsanlar Heyeti'nden istifa etti
Güneydoğu Anadolu Bölgesi Akil İnsanlar Heyeti Üyesi Murat Belge, bugün yayınlanan köşe yazısıyla bu görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Yazar ve akademisyen Murat Belge, Taraf Gazetesi'ndeki köşesinde yayınlanan, "Bir istifaname" başlıklı yazısında, Gezi Parkı eylemleri karşısında Hükümet 'in tavrını eleştirerek, 'Akil İnsanlar Heyeti'nden istifa ettiğini duyurdu. Belge özetle şöyle yazdı:

"...Başbakan’ın Gezi Direnişi’nin tamamını içermek üzere söylediği sözler, seçtiği adlandırmalar, kullandığı dil, bana da, 'kişisel bir hakaret' olarak geliyor ve isabet ediyor. Yarın ( 26 Haziran, Çarşamba), Başbakan 'Âkil İnsanlar'ı toplantıya çağırdı. Bu yazıyı, sözkonusu toplantıya gidemeyeceğimi söylemek ve neden gidemeyeceğimi açıklamak için yazdım. Gezi olayları hiç olmamış, dediğim o hakaretler hiç yokmuş gibi gidip 'Siirt’te şöyle oldu, Urfa'da böyle oldu' diye konuşmayı anlamsız olduğu kadar imkânsız buluyorum. Ama belirli bir amaç ve programla başlamış bir toplantıda, 'Şimdi onu bırakın da bunu konuşalım' demek de olacak bir şey gibi görünmüyor geri kalan 60 kişinin duygu ve düşüncelerini bilmiyorum. Başbakan, 'süreç devam edecek' sözünü de söyledi. Umarım devam eder, umarım başarıyla devam eder. Umarım, 'Bu ikisi bir arada yürümez' demekle ben yanılıyorumdur. Ama, benden buraya kadar."


  http://www.radikal.com.tr/1139008113900827

  YORUMLAR
  (27 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Hangisi kimin işine gelecek? - tripanazom

  Tepkisini "toplantıda" yüzüne söyleme cesaretini gösterebilseydi (göstermek zorunda değil orası ayrı bir konu) işte o zaman bravo derdim ama bu yaptığı o kadar cılız ve kısık bir ses çıkarıyor ki, "alkışlayıp" o sesi bastırmamak daha iyi diye düşünüyorum.

  bi değişiklik yok - maximus12

  Tamda Murat Belge biraz olsun düzeliyor diyecektim ki iyiki dememişim.Hep aynı hamam aynı tas.Taksimde öldürülen işçileri ergenekoncu yapan sözde solcu aydınımız nasıl olsa bir bahane bulup bu işten sıyrılacaktı .Sen ancak İstanbul Rehberi kitabı yazarsın ondanda öte birşey yapamazsın.

  gezi parkı olayları. - kaşınan adam

  Gezi parkı olaylarının bazı aydınlarımızın geçte olsa uyanmalarına katkıda bulunduğunu görmek çok sevindirici.Ayrıca bu olaylar sonrasında Başbakanın protestoculara karşı aldığı tavır,sarf ettiği sözler ve izlediği politika ,ilerlerde oluşacak daha vahim olaylar karşısında alacağı tutum ve moralitesi hakkında daha net fikir sahibi olmamızı sağladı. Kendisine karşı aşırı güven hissine sahip olan kişilerin dahi kafasında sorular oluştu.Hal böyle iken henüz ana hatları kamu oyundan gizlenen barış sürecide devam ediyor.Ancak zaman zaman PKK ileri gelenlerinin yaptığı açıklamlardan süreç sonunda APO nun serbest kalacağını anlamak çok zor değil.Tayyip beyden vermeden almak zor olduğuna göre onunda isteğinin Başkanlık olduğu anlaşılmakta.Gezi parkı olayları Tayyip beyin hesaplarının şaşmasına neden olacak gibi.

  ... - chuckytoy

  Ne çabuk unuttunuz? Sizde hiç hafıza yok mu? Fi tarihinde başbakan ayaklar baş olmaz diye Taksim'i işçilere kapamıştı. O 1 Mayıs'ta büyük gösteriler olmuş, yine Taksim Gezi'de olduğu gibi büyük çatışmalar yaşanmıştı. 2 Mayıs tarihinde ise, bu akademisyen, göstericileri Ergeneokonun uzantısı olarak göstermiş ve malum hükümeti devirmek için çırpınıyorlar diye yazmıştı Taraf'ta. Bugün benzer tepkileri Vakit, Yeni Şafak veriyyor yazıyor. Dünki Murat Belge'yi unutanlar, yarın Vakit'ide unutur. Ama samimi bir insan doğru neyse onu söylemek zorundadır. Taksim Gezi'de herbir ağızdan kahrolsun faşizm dendi. Tayyibe karşı omuz omuza diye sloganlar atıldı. Bu sloganlar kimi zaman diktatöre karşı olarak evrildi. Erdoğan diktatörlüğünü kurarken bu kişiler yanındaydı. Şimdi çok yaşa hocam demenin manası nedir? O kadar aciz miyiz, bir diktatör aşığının desteğine muhtaç mıyız?

  Taşın Altı. - Clear

  taşın altına el sokmak zordur.Ama daha zoru,sokulan eli taşın altında tutabilmektir.Sanırım taş(barış) fazla ağır geldi,en iyisi "el çekmek" dedi.

  Bozmak Çok Daha Kolay - Sayyeah

  Sayın Belge kolay olanı seçmiş. Keşke sonuna kadar halkların kardeşliği için buradayım diyebilseydi. Keşke gezi olaylarının Kürt açılımını sekteye uğratma gibi daha birçok hain ve bölücü planlar içerdiğini görebilme basiretine sahip olabilseydi. Sizin nefesiniz ancak bu kadar mı ya da siz Tayyip Erdoğan ın şahsı için mi yola çıkmıştınız ki ona takılarak yoldan döndünüz diye sormak istiyorum.

  Sahiden insan olmak böyle bir şeydir işte. - alpos

  Mevlana "Emirlerin nefsi canavar nefsidir" der Fihi Mafih'te . Başbakanı bilirdik ama ülkede şimdiye kadar yaptığı gerçekten olumlu hareketlerini de bilirdik. Ben generallerin önüne set çekerken sonuna kadar destekledim , son açılımını da destekliyorum. Yalnız Gezi'de farklı şeyler oldu. Murat Belge'nin tavrı kuru bir alınganlık değil. Başbakan seçimi kazanmaya odaklandı. Kürt açılımı hakkında yapacakları sınırlı ,hatta bitmek üzere. Bu kükremeler gerçekten şu ne olduğu hakkında pek bir şey anlayamadığımız faiz lobisini ürkütmek korkutmak için değil doğrudan halkın kendini sevmediğini düşündüğü kesimine yöneliktir. Bu kükremeleri benim evime nasıl olumsuz etkide bulundu anlatayım :7 yaşındaki oğlum çok zeki okulda sınıf atlatılmış bir çocuk ama otizmin bazı izleri de var. Arkadaşlarıyla uyumlu olması bizi çok mutlu ediyordu. Bu olaylarla birlikte polisleri ve göstericileri çizmeye başladı. İki günde iki arkadaşını yaraladı. Başbakanın barışçı ve dışlamayan birisi olmasını istiyor.