Murat Demirel Kartal'a getirildi

Murat Demirel, Ulucanlar'dan İstanbul Kartal'a, Ayşenur Demirel de Bakırköy Kadın ve Çocuk Tutukevi'ne sevk edildi.

ANKARA - Çete kurarak Egebank'ın içini boşalttıkları gerekçesiyle İstanbul DGM'de yargılanacak olan 'Kasırga' davası sanıkları, tutuklu bulundukları Ankara Ulucanlar Cezaevi'nden İstanbul'daki Kartal Özel Tip ile Bakırköy Kadın ve Çocuk Tutukevi'ne sevk edildi. Geçen yılın sonunda Ankara DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel'in yetkisizlik kararıyla dosyayı gönderdiği
İstanbul DGM Başsavcılığı, dosya üzerinden 36 sanık hakkında dava açmıştı.
Demirel eşinden ayrı kaldı
Davanın İstanbul'da görülecek olması nedeniyle Adalet Bakanlığı, yaklaşık yedi aydır Ulucanlar Cezaevi'nde tutuklu bulunan Yahya Murat Demirel, Gökalp Baştürk, Şaban Ayhan Tatlıgil, Hüsnü Barbaros Olcay, Kevin Hood, Ali Süha Paya, Aykut Karabulut, Mehmet Nail Keçili, Salih Suavi Aslan ve Sonay Kınalıada'yı Kartal Özel Tip Cezaevi'ne, Demirel' in cezaevinde evlendiği eşi Ayşenur Demirel ile Emine Mehtap Ceylan ve Sevtap Arslan'ı ise Bakırköy Kadın ve Çocuk Tutukevi'ne sevk etti.
Sanıklar dün cezaevi ring racıyla İstanbul'a gönderildi. Murat Demirel daha önce Adalet Bakanlığı'na eşi Ayşenur Demirel'den ayrılmamak ve aynı cezaevine sevk edilmek için başvurmuştu. Murat Demirel, Kartal'da kadın koğuşu olmaması nedeniyle sevklerini Kırklareli Cezaevi'ne istemişti.
Çağlar'la aynı cezaevinde
Demirel ve Keçili'nin aralarında olduğu 'Kasırga' sanıklarının sevk edildiği Kartal Özel Tip Cezaevi'nde çoğu çete suçundan tutuklu Cavit Çağlar, Dinç Bilgin, Ali Balkaner, Hayyam Garipoğlu, Erol Evcil, Urfi Çetinkaya ve Mehmet Ali Ağca kalıyor. Kartal Cezaevi böylece 'Cezaevindeki Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (CESİAD) 'genel merkezi' gibi oldu.
Murat Demirel'in yeni 'mahpus arkadaşı' olan eski Devlet Bakanı Cavit Çağlar, geçen hafta sonu Amerika'dan getirildikten sonra "Murat Demirel beni dolandırdı" diye ifade vermişti.