Murat Demirel serbest bırakıldı

Bulgaristan'a kaçak yoldan giriş yapmaya çalışırken yakalanan Demirel ve eşi, polise adres bildiriminde bulunmak kaydıyla Burgaz Bölge Mahkemesi'nce serbest bırakıldı.

Hakkında yurtdışına çıkış yasağı olmasına rağmen eşi ve bir arkadaşıyla birlikte bir balıkçı teknesiyle yılbaşı gecesi Bulgaristan'a kaçak yoldan giriş yapmaya çalışırken Burgaz kentinde yakalanan Egebank'ın eski sahibi Murat Demirel ve Amerikan vatandaşı olan eşi Ayşenur Esenler, polise adres bildiriminde bulunmak kaydıyla Burgaz Bölge Mahkemesi tarafından serbest bırakıldı. Demirel ve Esenler ile birlikte aynı teknede gözaltına alınan Mehmet Zafer Arıkan da ayı mahkeme tarafından 10 bin leva (10 bin YTL) kefaletle salıverildi.
Mahkeme kararının hemen ardından Yahya Murat Demirel ve Ayşenur Esenler, Burgaz'daki Drama oteline yerleşti. Karara göre, ülkeye kaçak olarak giriş yapmaya çalıştıkları için pasaportlarına el konulan Demirel ve Esenler, her gün polis merkezine giderek, verdikleri adreste bulunduklarına dair imza atacak.
Burgaz Bölge Mahkemesi, serbest bırakma kararını 24 saatlik gözaltı süresinin uzatıldığına dair resmi evrakın dosyada yer alamaması üzerine verdiğini açıkladı. Ayşenur Esenler'in serbest bırakılması için Amerikan vatandaşı olmasından dolayı ABD'nin Sofya Büyükelçiliği'nin de devreye girdiği öğrenildi. Haklarında sadece sınır kanununa muhalefet suçlaması bulunan Murat Demirel ve Ayşenur Esenler'in şartlı serbest bırakılmasında, Türkiye'den resmi iade talebinin henüz gelmemiş olmasının da önemli rol oynadığı belirtildi.
Burgaz bölge mahkemesinin, her üç sanığı da şartlı ve kefaletle de olsa serbest bırakma kararı alması, İçişleri Bakanlığı'nın sert tepkisine neden oldu. Bulgaristan İçişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Boyko Borisov, polisin görevini sonuna kadar en iyi şekilde yerine getirdiğini belirterek, serbest bırakma kararına istinaf mahkemesi savcılığı üzerinden resmen itiraz edeceklerini söyledi. Borisov, "Bu kişilerin yeniden tutuklanması için elimizden geleni yapacağız" dedi.
Demirel çiftinin serbest bırakılmalarından yararlanarak Bulgaristan'dan kaçmaya çalışmalarının engellenmesi için de sınır polisinin uyarıldığı bildirildi. Demirel ve Esenler, Türkiye'den gelecek resmi iade talebinin ardından yeniden hakim karşısına çıkacak. Demirel ve Esenler'in, Bulgaristan'dan tuttukları avukatlar aracılığıyla resmi iade talebine itiraz etmeleri bekleniyor.


    http://www.radikal.com.tr/7336977336970

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.