Murat Demirel: Tekne bozuldu

Bulgaristan, Murat Demirel ve eşi Ayşenur Esenler'i Türkiye'ye iade etti. Demirel'in savunması: Yılbaşı kutlamasına çıkmıştık, tekne bozuldu, mecburen Burgaz Limanı'na gittik.

BURGAZ / İSTANBUL - Yurtdışına çıkış yasağı bulunmasına karşın, yılbaşı gecesi balıkçı teknesiyle Burgaz Limanı'ndan Bulgaristan'a girmek isterken yakalanan Egebank'ın eski sahibi Murat Demirel ve eşi Ayşenur Esenler Türkiye'ye iade edildi. "Kaçmadık. Yılbaşı gecesini balıkçı teknesinde kutlamak istedik" diyen Demirel, adliyede bayıldı. Demirel'in çok miktarda ilaç aldığı ve eşine ait insülin iğnesini kendisine yaparak, 'ilaç zehirlenmesine' neden olduğu belirlendi.
Demirel ve Esenler, Burgaz'ın Kraymorie semtinde kaldıkları villadan önceki gece geç saatlerde sınır polisi ve kar maskeli polisler eşliğinde bir minibüse bindirilerek, bilinmeyen bir yere götürüldü. Demirel çifti daha sonra dün sabah erken saatlerde Bulgaristan'ın Malkotırnovo sınır kapısından Türkiye'nin Dereköy sınır kapısına geçirilerek, Türk makamlarına teslim edildi.
Demirel, polis merkezine götürülürken, gazetecilere, yaşadıklarının büyük bir komplo olduğunu söyledi. Bulgaristan'da hiçbir suç işlemediklerini ve eşinin ABD, kendisinin de Belize vatandaşı olduğunu belirten Demirel, "Sınır dışı edilmemiz yasadışı. Biz yılbaşı gecesini bir balıkçı teknesinde kutlamak istedik. Zaten teknede çok sayıda yiyecek ve içecek vardı. Ama teknemiz arızalandı ve mecburen Burgaz'a girmek zorunda kaldık. Olay budur" dedi.
Gazeteciden yardım istedi
Ayşenur Esenler ise 'Bulgar polisinin kendilerini zorla sınır dışı etmek istediğini' söyledi ve gazetecilerin bu 'kanunsuz uygulama' karşısında tepki göstermelerini istedi.
Burgaz Savcılığı, Demirel ile eşi hakkında 'karaya çıkmadan yakalandıkları, suçun oluşmadığı gerekçesiyle takipsizlik ve sınır dışı' kararı verdi. Yanlarında bulunan, Bulgaristan'da fabrikası olan işadamı Mehmet Zafer Arıkan, polise rüşvet teklif ettiği gerekçesiyle tutuklandı.
Karayoluyla İstanbul'a getirilen Demirel ile eşi, önce Fatih Adliyesi'nde sağlık kontrolünden geçirildi. Kelepçesiz olarak emniyete götürülen Demireller buradaki işlemlerin ardından ayrı ayrı araçlara bindirilerek İstanbul Adliyesi'ne götürüldü. Demirel hakkında İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Egebank'ın zarara uğratılması, 8. Ağır Ceza'da da Bankkapital'e verilen karşılıklı kredilerde usulsüzlük yapıldığı iddialarıyla ilgili davalar kapsamında 'yasağı ihlal ettiği, kaçma ve delilleri karartma şüphesi bulunduğu' gerekçesiyle gıyabi tutuklama kararları çıkarıldı. Adliyede savcı tarafından, ifadesi alınan Demirel, savcılıktan çıktıktan sonra bayıldı. Demirel, ambulansla Haseki Hastanesi'ne kaldırıldı ve tedavi altına alındı.
İlaç almış
Haseki Hastanesi Nöbetçi Şefi Dr. Yalçın Berberoğlu, Demirel'in yoğun bakım ünitesine alındığını belirterek, "Hasta, yoğun ilaç zehirlenmesi geçirmiş durumda. Şuuru kapalı ve derin uyku halinde" dedi. Polislerden aldığı bilgiye göre, 'Demirel'in avucundaki hapları yuttuğu ve şeker hastası eşinin insülin iğnesini de kendisine enjekte ettiğinin' öne sürüldüğünü belirten Berberoğlu, ilaçların etkisinin birkaç saat sürebileceğini söyledi.
Gıyabi tutuklama işlemlerinin sağlık durumu elverdiğinde tamamlanacağı belirtilen Demirel'in emniyete getirildiği sırada üzerinde bulunan yaklaşık 5 bin ABD Doları'na el konuldu. (Radikal, dha)


    http://www.radikal.com.tr/7341157341150

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.