Murat Gök'ü pozları mı yoksa operasyonları mı götürdü?

Murat Gök'ü pozları mı yoksa operasyonları mı götürdü?
Murat Gök'ü pozları mı yoksa operasyonları mı götürdü?

Savcı MuratGök gazetecilere tartışılan pozlar vermişti.

Çetelere ve belediyelere çok sayıda operasyon yapan savcı Gök'ün 'yetkileri' elinden alındı. Şimdi kimi yaptığı operasyonların kimi ise basına verdiği pozların onu yaktığını düşünüyor

İZMİR - Çetelere ve belediyelere yönelik yaptığı operasyonlarla adını duyuran Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Murat Gök’ün ‘özel yetkileri’ elinden alındı. Gök, “Böyle bir şey niye yapıldı anlamış değilim. Bazı kişilerin yaptığım işler zoruna gitti” dedi.  
Murat Gök İzmir’de görev yaptığı iki yılda birçok suç örgütüne ve belediyelere yönelik  yolsuzluk, usulsüzlük, rüşvet operasyonları yaptı. Gök, suç örgütlerine ve yedi belediyeye yönelik olarak ‘Agora’, ‘Tırpan’, ‘Sarmaşık’, ‘Fare kapanı’, ‘Turkuaz’, ‘Horoz’, ‘Rıhtım’, ‘Yengeç-1-2’ ve ‘Kumsal 1-2’ adları verilen operasyonlar gerçekleştirdi. Denizli’de ‘Efeler’ adı verilen suç örgütüne yönelik operasyonlar yaptı. Bu operasyonlarda, emniyet müdürü, ağır ceza hâkimi, avukat, cezaevi müdürü, başkomiser gibi birçok kamu görevlisinin, çete lideri Ahmet Tekin Baykal’ın da aralarında yer aldığı yaklaşık 1000 kişi yakalanırken, silah, uyuşturucu maddeler ele geçirildi.
Operasyonların ardından Murat Gök, gazetecilerle söyleşi yaparak “Büyük operasyonlar yolda” demişti. Gök’ün siyah gözlük takarak poz vermesi ve sözleri yargı çevrelerini rahatsız etmişti. 

‘Arı kovanına çomak soktum’
Son olarak, Gök soruşturma savcılığından İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Emin Özler’ce alındı. Başsavcı Özler, bu kararını ve bundan sonra Özel Yetkili İzmir 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görev yapacağını Gök’e tebliğ etti. Tebligatta “Özel yetki ile yaptığınız soruşturma ve operasyon yapmanız sona erdirilmiştir” denildi.
Savcı Murat Gök, “Böyle bir şey niye yapıldı anlamış değilim. Bazı kişilerin yaptığım işler zoruna gitti. Arı kovanlarına çomak soktum. İşleri ve düzenleri bozuldu. Asıl operasyonları yeni yapacaktım” diyerek yetkilerinin alınmasına tepki gösterdi. Gök’ün 20 gün izne ayrıldığı öğrenildi.
İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Emin Özler, Gök’ün görevden alınmadığını, görev yerinin değiştirildiğini belirterek “Savcılarımız arasında ayrım yoktur” diye konuştu.
Konuyla ilgili soruları yanıtlayan  CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin ise gazetelere  tehdit içeren açıklamalarının, bir savcıya yakışan davranışlar olmadığını belirterek, “Siyah gözlükler takarak ağır ağabey rollerinde, pozlarında demeçler vermesi rahatsızlık yarattı” dedi.
Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin ise konuyla ilgili Adalet Bakanlığı’nın talimatının olmadığınıve altında başka nedenler aranmaması gerektiğini açıkladı. Şahin Murat Gök’ün tepki açıklamasını ise ‘talihsiz sözler’ diyerek yorumladı. Bu arada Gök’ün hazırladığı Anafor çetesi iddianamesi eksik soruşturma nedeniyle iade edildi.  (dha, aa)