Murat Karayılan gitti Cemil Bayık ve Bese Hozat geldi

Murat Karayılan gitti Cemil Bayık ve Bese Hozat geldi
Murat Karayılan gitti Cemil Bayık ve Bese Hozat geldi
PKK'nın tepe yönetiminde değişiklik oldu. Eşbaşkanlık sistemine geçilirken Murat Karayılan KCK Konsey Başkanlığı görevinden gitti. Yerine Cemil Bayık ve Bese Hozat geldi.

Radikal.com.tr - PKK 'nın genel kurulu yapıldı. KCK sistemini değiştiren kararların alındığı kurulda, eş başkanlık sistemi geldi. Kurulda, Abdullah Öcalan yeniden KCK Genel Başkanı seçildi. Sürpriz ise Murat Karayılan konusunda yaşandı. Karayılan KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı görevinden düştü. Yerine Cemil Bayık ile Bese Hozat geldi. "Cuma" kod adlı Cemil Bayık (yanda), PKK'nın yaşayan 5 kurucusundan biri. Örgüt içindeki infazları ile bilinen Bayık, "şahin" tavrı ile biliniyor. Murat Karayılan'ın ise örgütün silahlı kanadı HPG'nin başına geçirildiği iddia ediliyor.

SİYASAL ÇÖZÜME DEVAM
KCK yapılanmasının yeniden dizayn edildiği genel kurulda dikkat çeken en önemli nokta 'barış sürecine' devam kararı oldu. Öcalan'ın Newroz planına sadık kalınacağının ilan edildiği kurulda, PKK'nın sınır dışına çekilmesini kapsayan birinci adımın tamamlandığı, AK Parti hükümetinin adım atacağı ikinci safhaya geçildiği vurgulandı.


TÜRKÇE YEMİN

PKK'nın zirvesini değiştiren genel kurulda 5 ayrı Kürtçe lehçesinin yanı sıra Türkçe yemin edilmesi dikkat çekti.


  http://www.radikal.com.tr/114116911411695

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Pkk'nın demokrasisi - fonksiyonel

  PKK'yı demokratik bir yapı olarak lanse eden arkadaşlarım. 30 küsür yıldır aynı lider kadro ile yönetilen hiyerarşi, anca diktatörlüklerde geçerlidir. Aynı isimlerin yan kadrolara aktarılması bu veraset ssitemini değiştirmez. Sonra Kürt realitesi için hapislerde çürüyen İsmail Beşikçi'ye ayağını denk al diye şantaj sopasını uzatan, Kemal Burkay'ı satılık, Şiwan Perver'i ihanetlikle suçlayan da bu demokrat menşeili mukaddes örgüttür. Örgütiçi infaz olduğu gibi, bir çok aydın da bu liberal örgütün kanıyla yıkanmıştır.

  - momentum

  Haberi niye "Türkiye" sayfasında verdiniz sayın Radikal? "Dünya" sayfası daha uygun olmaz mıydı? Yakında Kürdistan olacak bu arkadaşlar, bizimle bir ilişikleri kalmayacak.

  doğrudan tam demokrasi - adad

  en üst düzeyde demokrasi, eşitlik ve adaleti 'terör örgütü' oylamasında bile görüyoruz. farklı lehçe ve dillerde yemin ise örgüt içindeki birlik ve eşitlik ruhunun göstergesi. türkiye cumhuriyetimizinde bunları örnek alması ve dillere tam serbestlik getirmesi umuduyla...

  Hayır mı,şer mi? - Clear

  Bilemem ama biz gene de "barış" için hayra yoralım.

  AKP PKK KADAR OLAMIYOR - pispor

  ak partide tam 10 yıldır başbakan Erdoğan oysa bu demokratik değil Ak Parti PeKeKe kadar demokratik bir siyasi parti olamıyor şimdi burada da bir kulp aranıyor sanki karayılan görevinden zorla alınmış gibi oysa işin aslı öyle değil PeKeKe de her zaman demokratik bir seçim yapılır istenilen kişi göreve getirilir