'Murat Karayılan'ın sevgilisi'ne 104 kez müebbet istemi

'Murat Karayılan'ın sevgilisi'ne 104 kez müebbet istemi
'Murat Karayılan'ın sevgilisi'ne 104 kez müebbet istemi
PKK'lı Cihan Ası, Dağlıca ve Aktütün baskınlarıyla suçlanıyor.

VAN - Van Cumhuriyet Başsavcıvekilliği, 35 askerin şehit edildiği Dağlıca ve Aktütün saldırılarına katılan Cihan Ası'ya, 104 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 80 yıl hapis cezası istedi.

PKK üyelerince 21 Ekim 2007'de Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesinde bulunan 3. Motorize Piyade Tabur Komutanlığı'na, 9 Mayıs ile 3 Ekim 2008 tarihlerinde de Şemdinli ilçesindeki Aktütün 13. Jandarma Sınır Bölük Komutanlığı'na düzenlenen ve 35 askerin şehit olduğu saldırıların zanlısı PKK'lı Cihan Ası'yla ilgili iddianame tamamladı.

Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen 12 sayfalık iddianamede, başka bir suçtan İzmir Kadın Kapalı İnfaz Kurumu'nda tutuklu bulunan Cihan Ası'nın, elde edilen bilgi ve belgelerin yanı sıra ifade ve teşhislerden yola çıkılarak Dağlıca ve Aktütün saldırılarına katıldığının belirlendiğine yer verildi.

İddianamede, Ası'nın "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak, terör örgütü faaliyeti çerçevesinde askeri tesisleri tahrip, terör örgütü faaliyeti çerçevesinde kasten adam öldürmek, kasten adam öldürmeye teşebbüste bulunmak ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak" suçlarını işlediği kaydedildi.

'KARAYILAN'IN SEVGİLİSİ'


Ası'nın 1996'da PKK'ya katıldığı kaydedilen iddianamede, "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak" suçundan bir, şehit olan 35 asker ile mağdur olan 68 kişi için 103 olmak üzere 104 kez ağırlaştırılmış müebbet, Dağlıca saldırısında kaçırılan 8 asker için de 80 yıl hapis cezasına çarptırılması istendi. Ası'nın, PKK lideri Murat Karayılan'ın sevgilisi olduğu da öne sürüldü.
Başsavcıvekilliği, Dağlıca saldırısına katılan Fesih Taş'ın da aynı suçlardan 37 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 80 yıl hapis cezasıyla yargılanmasını talep etti. (aa)