Murat Menteş Yeni Şafak'tan ayrıldı

Murat Menteş Yeni Şafak'tan ayrıldı
Murat Menteş Yeni Şafak'tan ayrıldı
Yeni Şafak yazarı Murat Menteş köşe yazarlığını da bıraktığını açıkladı.

Romancı Murat Menteş, bir süredir köşe yazarlığı yaptığı Yeni Şafak gazetsinden ayrıldığını duyurdu.

Gezi olaylarına aktif olarak destek veren ve bu yüzden bazı kesimler tarafından sert şekilde eleştirilen Menteş, bugünkü yazısında da bu konuya değinerek 'Hemen hepimiz Gezi eylemcileri ile hükümet arasında tercih yaptık' dedi. Bu konuda gelen eleştirilere de değinen Menteş "Şahsen, Geziciler'in de, hükümet yanlılarının da nefretini kazandım. Hem 'çapulcu' ve 'darbeci' hem de 'yandaş' ve 'müzmin muhafazakar' diye nitelendim.Sanırım yalnızca ben değil, birçoğumuz, uçsuz bucaksız bir Araf'ta kaybolduk" yorumunda bulundu.

Daha önce Ayşe Arman için yaptığı eleştiriler dolayısıyla özür dileyen Muart Menteş, yazısının sonuna şu notu ekleyerek köşe yazarlığını bıraktığını açıkladı:

Allah'a ısmarladık
Gazete yazarlığını bırakıyorum. Bu sondu.
Köşe yazarlığına, Yayın Yönetmenimiz İbrahim Karagül'ün davetiyle başladım.
Biliyorum ki Karagül, birçok tepkiyi benim namıma göğüsledi ve beni müdafaa etti.
Onun şahsında, tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.
Ve tabii ki size, kıymetli okur, şükranlarımı sunuyorum.
İyiydi be. Ha?
Allah'a ısmarladık.

Y Kuşağının Z Raporu


  http://www.radikal.com.tr/114348111434817

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kelebek... - dostluk ve baris

  Ayse Armanla yaptigi röportaji okudum... Pek begendigimi söyleyemem.. Devamli baskasinin diliyle konusuyor.. Belli ki cok okuyor, okuduklarini ezberliyor ve ezberlediklerini baskalarina tekrarliyor.. Allah selamet versin oglunu da kendisi gibi yetistiriyor/MU$.. Ayse Arman övgüde fazla ileri gitmis gibi geldi bana.. Ben pek yaratici bulamadim bu genc arkadasi ancak iyi niyetli oldugu kesinkes belli.. "Yanda$"ligin ne oldugunu kendi yasam pratiginde ögrendi bu sevgili kardesimiz(hayat nelere kaadir, Kadir:) Bir mahsuru yoksa Hürriyet'in Kelebek ilavesine yakisir bence...

  Kafam karışıyor - berkayhür

  Böyle insanları görünce içim bi hoş oluyor, seviniyorum o kadar da yozlaşmamış bu din diye, sonra bir bakıyorum birisi çıkmış kadınları tecrit edelim diyecek terete olduğu için demiyor, hamile olanları diye daraltıyor. Cidden bu cinsellik mevzusu nolacak hiç bir fikrim yok, menteşe bakıyorum çözeriz gibi geliyor, kafamı diğer yana çeviriyorum kafam karışıyor.

  'YA BIZDEN YA DA ONLARDAN' - Kara Ismail

  Hic kenari kosesi yok!.. Ya 'bizden' ya da 'onlardan'yana olacaksin!.. Bazen boyle olmuyor ki.. Herkes tam benim durdugum, benim baktigim yerden olaya bakamaz ki!.. Sonra herkes 'sen'degil ki!.. Sonra sen 'onun'baktigi yerden bakmyi hic denedin mi?.. 'Obur tarafta'durani elbette elestireceksin, elbette fikirlerini soyleyeceksin.. ama 'oteki tarafdakilerin de hepsi hain degil ki!.. Sen de 'ote taraftakilerin' gordugu gibi degilsin!.. Ama birileri hep istiyor ki; hep 'bizim tarafta'olasin!.. Degilmisin? O zaman capulcusun,oz zaman birileri tarfindan kullaniliyorsun!.. Bizden degisen susun, busun..Agzina ne gelirse gayri.. Hayat iki renk degil ki!..Bu bir yoculuk gibi!.. Bazi duraklarda birleri inerken, digerleri biniyor!.. Sonra normal konusmalarda hepimiz demokratiz.. Dusunce ve ifade ozgurlugunu savunuruz.. Ama bakiyorum herkes sanki kendi ifade ve dusunce ozgurlugunu savunur gibi..Farkli dusunenin ifade ve dusunce ozgurlugunu savunmuyorsn nasil demokrat olursun anlayamiyorum..Demokratlik; dusuncesine katilmdiklarinin da dusuncelerini ifade etmelerini savunmaktir..Voltair;senin düşüncelerine katilmiyorum ama düşüncelerini savunman için canimi bile verebilirim"dedigi gibi.. Biz de bizim gibi dusunmeyenlerin dusuncelerini ifade etme ozgurluklerini savunmaliyiz.. Artik,'benim gibi dusunmuyorsan, canin cehennem'e' demeyi birakmaliyiz.. Karsilikli kufur, asagilma ve yok saymalarla 'dogrular'bulunmaz!..Ama bir ulkenin basbakani bile bu dil uzerinden konusursa; vatandas konusmaz mi? Basbakan, imam hatiplilere verdigi iftar konusmsinda; "Yıllarca biz yargıyla uğraştık bırakın birazda onlar uğraşsın" dedigi gibi..

  Bu korku niye - sabahzili

  Turkiyede entellektuel olmak iddiasindaki yazarlar yaftalanmaktan neden bu kadar korkarlar. Bu isin kurali bu degil mi sen yazacaksin birileri begenmiyecek ve seviyesi de buna uygunsa seni yaftalayacak. Ki bu yaftalamalar Turkiyede nispeten daha yumusak. Amerikada ... is a stupid diye imza kampanyalari duzenliyorlar. Biz o seviyeye sukur ki ulasamadik.

  HEM İYİ HEM DE KÖTÜ - UYİ35

  Gazetede yazmayı bırakmasına üzüldüm, umarım fikrini değiştirip yazacak başka bir gazete bulur; ama Yeni Şafak gibi aşırı partizan bir gazeteden ayrılması iyi olmuş. Böyle açık görüşlü, yaftalamak yerine anlamaya çalışan insanlardan medyada daha fazla bulunması lazım. Şahsen ben kendisinin Radikal'de yazmasını isterim. Aşırı partizanlık ve kamplaşma daha ne kadar Türkiye'deki entelektüel ortamı zehirlemeye devam edecek acaba?

  Ne mutlu sana halkına geldin. - mavi ve beyaz

  Dinci takımının 'kullan ve at' taktiğinin pratikteki icraatı.

  omurgalıymış - ohersek

  Önümüzdeki günlerde yeni bir Ahmet Hakan vakası mı yoksa kendine özgü bir Menteş mi göreceğiz.