Murat Nehri dondu

Şiddetli soğukların yaşandığı Muş'ta Fırat Nehri'nin en büyük kolu olan Murat Nehri buz tuttu.

Şiddetli soğukların yaşandığı Muş'ta Fırat Nehri'nin en büyük kolu olan Murat Nehri buz tuttu. Murat Nehri'nin geçtiği güzergahta bulunan Serinova, Taşoluk ve Mercimekkale köylerinde yaşayan vatandaşlar, köprü yerine nehrin üzerinden geçerek, ulaşımlarını sağlıyorlar.
Muş'a içme suyu sağlayan şebekenin trafosunun soğuktan patlaması üzerine iki gündür Kültür, Sanayi ve Hürriyet mahallelerine su verilemiyor. Belediye yetkilileri, trafonun onarılması halinde söz konusu mahallelere su verileceğini kaydetti.
Muş Karayolları yetkilileri ise Muş-Bitlis-Van, Muş-Bingöl Karayolu'nda buzlanma ve kar olduğunu belirterek, yola çıkacak sürücülerin araçlarına mutlaka zincir takmaları gerektiğini bildirdi.

DOĞU ANADOLU'DA 144 KÖY YOLU KAPALI

Doğu Anadolu Bölgesi'nde, 144 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğu belirtildi. Köy Hizmetleri Erzurum Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, Erzurum'da 13, Ağrı ve Muş'ta 64'er, Ardahan'da da 3 köy yol olmak üzere 144 köyle ulaşım sağlanamıyor.
Hafta başında bölgede toplam 448 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğunu anımsatan yetkililer, ekiplerin aralıksız sürdürdüğü çalışmalar sonucunda bu rakamın 144'e kadar düştüğünü kaydetti. Yetkililer, önümüzdeki günlerde kar yağışı ve tipi olmaması halinde kapalı köy yollarının da kısa sürede ulaşıma açılacağını belirtti.
Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise hafta sonu kar yağışının beklendiğini bildirdi. Kar yağışıyla birlikte hava sıcaklıklarında 3-5 derece artış yaşanacağını ifade eden yetkililer, gece en düşük hava sıcaklığının Erzurum'da -15, Erzincan'da -8, Kars'ta -23, Ağrı'da -15, Iğdır'da -9 ve Ardahan'da -25 olarak ölçüldüğünü kaydetti.