Murat Ülker: Müjde, Şehir Üniversitesi rektör seçimi yenileniyor

Murat Ülker: Müjde, Şehir Üniversitesi rektör seçimi yenileniyor
Murat Ülker: Müjde, Şehir Üniversitesi rektör seçimi yenileniyor
Ülker Grubu vakfına ait İstanbul Şehir Üniversitesi'ne Ali Atıf Bir'in rektör olarak atanmasının ardından başlayan tartışmalara Murat Ülker son noktayı koydu.

RADİKAL – Ülker Grubu vakfına ait İstanbul Şehir Üniversitesi’ne, kayyum atamasından önce Bugün gazetesinde yazan Ali Atıf Bir’in atanması tartışmalara yol açmıştı. Konuyla ilgili olarak Murat Ülker’den bir açıklama geldi.

Bugün gazetesi yazarı Ali Atıf Bir’in İstanbul Şehir Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasının ardından başlayan ‘cemaat’ tartışmasıyla birlikte, üniversitenin 7 kişilik kurucu akademik kurulunun 3 üyesi istifa etmiş, üniversitenin “Cemaat’in eline geçtiği” öne sürülmüştü. BU tartışmalara son verecek açıklama Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker’den geldi. Murat Ülker, kişisel Twitter  hesabından yayınladığı mesajda, “Müjde, Şehir Üniversitesi mütevelli heyet ve rektör seçimi yenileniyor. Bende yanlış anlaşılmaktan kurtuluyorum. Haklarınızı helâl ediniz” dedi.

Ali Atıf Bir’in rektör olarak atanmasının ardından görevi bırakan kurucu üyeler Prof. Dr. Burhanettin Duran, Prof. Dr. Medaim Yanık ve Doç. Dr. Fahrettin Altun’un, istifa açıklamasında, “Üniversite Rektörlüğü’ne Ali Atıf Bir gibi İstanbul Şehir Üniversitesi’nin misyonu, vizyonu ve değerleriyle açık bir karşıtlık içinde olan ‘YÖK türbanla mücadelede sonuna kadar haklı. Türban üniversiteye girerse Türkiye şeriatla savaşı kaybeder’ gibi ifadelerle anti-demokratik ve özgürlük karşıtı cephede yer alan ve bugüne dek ‘paralel devlet yapılanması’na destek veren bir ismin getirilmesini hiçbir şekilde kabul etmiyoruz” ifadeleri yer almıştı.

 


  http://www.radikal.com.tr/146715514671551

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Akıl var mantık var diyeceğim ama yok! - user1124507

  Bu zamanda Murat Ülker hiç kendi kurduğu üniversiteye cemaatçi rektör atar mı? Bence üniversite içinde bir kamplaşma var. Tıpkı bir zamanlar hemen Ergenekoncu, darbeci yaftası yapıştırıldığı gibi şimdi de iktidara yakın olanlar istemediklerine cemaatçi yaftasını yapıştırıyor. AKP'li birinin cemaati istememesi zaten ikiyüzlülük. Pis işlerini yaptırdılar, sözde kandırılmışlar. Gelenin gidenin kandırdığı bir parti Türkiye'yi nasıl yönetiyor diye korkmak lazım. Ama halkımız memnun öyle yönetilmekten. O halde denecek bir şey yok. Ali Atıf Bir'i istemeyenler kolay yolu bulmuşlar. Kendisini de tanımam, etmem, tv'de program yapardı, onu da beğenmezdim işin doğrusu. Ama Murat Ülker'in bu dönemde üniversitesine cemaatçi rektör atadığı iddiası pek inanılacak bir şey değil.