Murat ve Umut 17 aydır organ bekliyor

Mardin'in Nusaybin ilçesinde oturan 40 yaşındaki şoför Abdurrahman Öztekin dayısının kızı Ayşe ile evlendi. Öztekin çiftinin dördüncü çocuğu Murat, 2000'de, beşincisi Umut ise 2003'de dünyaya geldi.

İZMİR - Mardin'in Nusaybin ilçesinde oturan 40 yaşındaki şoför Abdurrahman Öztekin dayısının kızı Ayşe ile evlendi. Öztekin çiftinin dördüncü çocuğu Murat, 2000'de, beşincisi Umut ise 2003'de dünyaya geldi.
Önce Murat'ın sağlık durumu bozuldu. Kısa süre sonra Umut'ta da benzer sorunlar ortaya çıktı. Baba Öztekin Nusaybin Devlet Hastanesi'yle başlayan şifa yolculuğunu sevklerle Mardin, Diyarbakır Dicle Tıp Fakültesi Hastanesi, Adana Nummune Hastanesi, Adana Balcalı Hastanesi'nde sürdürdü. Öztekin ailesi şu anda Ege Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi'nde şifa arıyor. Oğullarına ilk önce 'wilson' denilen karaciğer hastalığı teşhisi konulduğunu ve 2.5 yıla yakın bu tanıyla ilaç verildiğini belirten baba Öztekin, "Hiçbir iyileşme olmayınca bize 'Çocuklarınıza karaciğer nakli gerekiyor' denildi ve 2006 Mart ayında İzmir'e gönderildik" dedi.
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Sema Aydoğdu, Öztekin kardeşlerin durumu hakkında şu bilgiyi verdi: "İki kardeşin de doğuştan karaciğerlerinde hastalık var. Hastalık ilerleyici. Kısaca PFIC deniyor. Akraba evliliğinin bu hastalığın ortaya çıkmasında rolü büyük. Bu iki kardeşin gelişmelerinde sorun var. Yaşlarının çocuğu değiller. Bize gelmeden yine akraba evliliğinin rol oynadığı wilson hastalığından şüphelenilmiş. Ama bu çocuklar Wilson değil. Onları kadavradan organ çıkıncaya kadar iyi koşullarda tutmak zorundayız."