Mürekkepbalığı kırık onaracak

Mürekkepbalığının sırt kemiğiyle, kırık kemiklerin kaynamasını sağlayan Doç. Dr. Zafer Okumuş üç ödül kazandı.
Haber: KADİR SABUNCUOĞLU / Arşivi

ERZURUM - Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Zafer Okumuş, mürekkepbalığı sırt kemiğinin, tıp ve veteriner ortopedide küçük kırıkların kaynamasında kullanılmasını sağlayacak bir bilimsel çalışmaya imza attı. 2001'de Antalya sahilinde yürürken, yumurtalarını bıraktıktan sonra ölen mürekkepbalığı sırt kemiği bulan Doç. Okumuş, bunun kemiklerin kaynamasında (greft) kullanılabileceğini düşündü. Mürekkepbalığı sırt kemiğinden elde edilen kemik greftini önce tavşanlarda deneyerek olumlu sonuç alan Okumuş, sonra 20 koyun üzerinde deneme başlattı.
Okumuş, son iki yıl içinde bu projeyle iki uluslararası, bir de ulusal ödül aldı.
Daha çok düşme ve trafik kazalarında meydana gelen kırıkların kaynamasında kullanılan sığır ve kadavra grefti fiyatının 500-1000 dolar arasında değiştiğini belirten Doç. Dr. Okumuş, şu bilgileri verdi:
"Mürekkepbalığı greftinin maliyeti 5 Yeni Kuruş (50 bin lira). Mürekkepbalığı greftini koyunlardan sonra gönüllü insanlarda uygulamaya geçeceğiz. Böyle giderse tıp ve veteriner ortopedide kullanılan çok pahalı sistemin pabucu dama atılacak.
Mürekkepbalığının sırt kemiği, kuş kafeslerinde kalsiyum kaynağı olarak kullanılıyor. Bunlar sterilizasyon işlemlerinden geçtikten sonra greft olarak kullanılabilir. Mürekkepbalığı tüm denizlerde bulunuyor, kolay işlenebiliyor. Diğer kemik greftleriyle karşılaştırıldığında yoğun bir kalsiyum ve fosfat yapısına sahip."


    http://www.radikal.com.tr/7371257371250

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.