Mürettebatı isyan eden gemi halatlarla limana çekildi

Mürettebatı isyan eden gemi halatlarla limana çekildi
Mürettebatı isyan eden gemi halatlarla limana çekildi

1.5 aydır Tekirdağ açıklarında bekleyen geminin personeli günlerini güvertede balık tutarak geçiriyor. FOTOĞRAF: FERHAT AKGÜN / DHA

Haber: FERHAT AKGÜN / Arşivi

TEKİRDAĞ - “Altı aydır maaş alamıyoruz” diyen mürettebatı tarafından 1.5 aydır Tekirdağ açıklarında bekletilen Panama bandıralı kuru yük gemisine dün operasyon düzenlendi. Gemi halatlarla limana çekilip içindeki çimento yükü boşaltıldı. Mürettebat herhangi bir direniş göstermedi. Gemi daha sonra mahkeme sonucunun beklenmesi için yeniden açığa bırakıldı.  
Hintli bir firmaya ait ‘Bulk Trader’ Tuzla’da bakımdan çıktıktan sonra Tekirdağ Akport Limanı’na gelmişti. Bangladeş uyruklu kaptan, Hindistan, Myanmar ve Burma vatandaşı 25 mürettebatıyla Trakya Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş.’den (TRAÇİM) aldığı 9 bin 580 metrikton çimentoyu Mısır’a götürmek üzere denize açıldı. Ancak Tekirdağ açıklarına geldiklerinde ‘maaşlarının ödenmemesine isyan eden’ mürettebat demir attı. Bekleyiş uzayınca yükü zamanında ulaştırmadığı için 453 bin dolar zarara uğrayan TRAÇİM,  Denizcilik İhtisas Mahkemesi’ne acente firma hakkında dava açtı. Mahkeme çimentonun yüksek nemden bozulmasını önlemek için yüklendiği limana geri boşaltılmasına hükmetti. Kaptan limana yanaşmayı reddetti. Bunan üzerine ‘ihtiyati tedbir’ ve ‘geminin seferden men edilmesi’ kararı için dün gemiye operasyon düzenlendi. Direnişle karşılaşmayan ekip, römorkörler ve halatlarla limana çektiği gemideki yükü boşalttı. Yük başka bir kuru yük gemisiyle Mısır’a gönderilirken ‘seferden men’ edilen gemi yeniden açığa bırakılarak  demirledi.
Geminin sahibi şirketin geciken maaşlarının tamamını ödendiği,  acentenin de kumanya getirdiği öğrenildi. Mürettebat, ülkelerine dönmek için 1’inci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülecek olan çimento fabrikası ile gemi acentesi arasındaki ‘Zarar’ davasının sonucunu bekliyor.
Uluslararası Deniz Taşımacılığı kuralları gereğince gemiden ayrılmalarına izin verilmeyen personel, gün boyu güvertede balık tutup günlük temizlik işleriyle uğraşıyor, makine dairesindeki motor ve işleyen aksamının kontrollerini yapıyor.