Mursi'ye bir yıl tahammül edemediler

Mursi'ye bir yıl tahammül edemediler
Mursi'ye bir yıl tahammül edemediler
Almanya'daki mitinge telekonferans ile katılan Erdoğan, Mısır'daki askeri müdahaleyi eleştirdi. Bakan Çelik ise "Mısır'da herhangi bir tarafı tutmuyoruz" dedi.

Almanya’nın Düsseldorf kentinde Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) tarafından dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’a destek amacıyla “Demokrasiye Saygı” mitingi düzenlendi. UETD Başkanı Süleyman Çelik, “Duran Türkiye değil yürüyen Türkiye için Erdoğan’a sahip çıkıyoruz” dedi. Mitinge telekonferans ile katılan Başbakan Erdoğan ise konuşmasında Mısır’daki askeri müdahaleye değindi.
Başbakan Erdoğan mesajında şunları söyledi: “Siz gönülden dua ettikçe Türkiye üzerinde kimse operasyon yapamayacaktır. Her birinizin ülkenizle gurur duymanızı istiyorum. Pasaportunuzla, bayrağınızla anavatanınızla gururlanın. 70 yıla yakın otokratik rejimle idare edilmiş Mısır’da 1 yıl önce halkın iradesiyle ortaya çıkan bir irade vardı. Mursi sandıkta halkın iradesi ile cumhurbaşkanı olmuştu. 1 yıl tahamül edemediler. Hep birlikte yüklendiler. Dünya ekonomik ambargo uyguladı. Mısır’daki kardeşlerimizin de bizim ödediğimiz bedeli ödemesini istemiyoruz. Mısır halkına sevgimiz sınırsız ve sonsuzdur. Şu andaki sorun darbe yönetimiyledir.”
Mitingde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ise “Karşımızdakiler hâlâ istiyorlar ki yasaklar gelsin, karanlık bir ortam olsun da yeniden darbeyle, cuntayla veya başka bir müdahaleyle iktidar olabilir miyiz diye düşünüyorlar” dedi. Çelik, halkın 12 Mart ve 28 Şubat süreçlerinde millet iradesinin nasıl gasp edildiğini iyi bildiğini, bu nedenle Erdoğan’a “Sakın geri adım atmayın” mesajı verdiğini söyledi. Çelik şöyle devam etti: “Herkesin şuna dikkat etmesi gerekiyor; demokratik hareketlerin arkasına birileri saklanıyorlar. Bunlar her zaman pusuda beklerler. Türkiye’de de demokratik duyarlılık olarak ortaya çıkanların hemen arkasına karanlık güçler çıktılar. Yakmayla, yıkmayla gösterdiler. Onlar sandılar ki millet korkacaktır. Meşru demokrasiyi gaspedeceklerini sandılar. Ama Türkiye’nin her tarafında milyonlar, şimdi de Düsseldorf’ta on binler şunu söylüyor: ‘Demokrasiye ve milli iradeye sahip çıkıyoruz.”

Çelik: Sandık namustur
Benzer olayların daha vahim sonuçlar doğuracak şekilde bugün Mısır’da “utanmadan herkesin gözü önünde” sahneye konulduğunu dile getiren Çelik, “Bugün meşru Cumhurbaşkanı’nın tutuklandığı ve hapsedildiği gün utanç günüdür, kara gündür. Deniyor ki, ‘Her şey sandık değildir. Sandığın yanı sıra temel hak ve hürriyetler vardır.’ Bunu biliyoruz. Ama sandık demokrasinin omurgasıdır, sandık milli iradenin namusudur” şeklinde konuştu.

Kim olsa aynı tavrı koyarız
Çelik, Mısır’da ordunun yönetime el koyarak ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi görevinden uzaklaştırmasına ilişkin, “Seçimle görev başına gelenler görevlerinden uzaklaştırılıyor, bir tek Türkiye sahip çıkıyor, sesi çıkıyor. Şimdi herhangi bir meydan diğer meydanın hakkını gasp edecekse, yarın bir başkası iktidara geldiğinde onların hakkını gasp edecekse, orada demokrasi olmaz” değerlendirmesinde bulundu. Askeri darbeye destek verip sessiz kalanları ya da olanları mazur göstermeye çalışanları eleştiren Çelik, bunu yapanların tüm Mısır halkının hakkını gasp ettiğini vurguladı. Türkiye’nin Mısır’da herhangi bir tarafı tutmadığına dikkati çeken Çelik, “Sadece Cumhurbaşkanı Mursi değil, kim olursa olsun biz yine aynı tavrı koyar, demokrasiye sahip çıkardık” diye konuştu.