Mursi'ye destek eylemlerinde Gezi etkisi

Mursi'ye destek eylemlerinde Gezi etkisi
Mursi'ye destek eylemlerinde Gezi etkisi
Türkiye'nin bugün Mısır için ayağa kalktı. Cuma namazı çıkışlarından Türkiye'nin birçok ilinde binlerce kişi Mısır için yürüdü. Gösterilerde 'Gezi Parkı' etkisi de dikkat çekti. Göstericiler Mursi fotoğraflı 'Dik duran adam' yazılı tişörtler giydi.

Fatih Camii'nde cuma namazı sonrası toplanan Türkiyeli sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu Suriye ve Mısır Hakları Dayanışma Platformu üyeleri saldırıları protesto etmek için Saraçhane Parkı'na yürüdü. Göstericilerden bazılarının üzerindeki Gezi Parkı olaylarında ortaya çıkan "Duran Adam"ı hatırlatan Mursi fotoğraflı "Dik Duran Adam" yazılı tişörtler dikkat çekti.
Mısır ve Suriye'deki saldırıları protesto etmek isteyen ve aralarında bebek ve yaşlı kadınların da bulunduğu binlerce kişi cuma namazının ardından Fatih Camii’nde toplandı. Göstericilerden bazılarının giydiği Mursi fotoğrafının altında "Dik Duran Adam" yazısı bulunan tişörtler dikkat çekti. Bu tişörtler Gezi Parkı olayları sırasında ortaya çıkan Duran Adam'ı hatırlattı. Elleriyle Rabia işareti yapan göstericiler "Katil Sisi Katil Esed", "Mısır halkı yalnız değildir", "Suriye halkı yalnız değildir", "Müslüman zulüme boyun eğmez" sloganlarıyla Fevzi Paşa Caddesi'nde yürüyüşe geçti. Katılımcıların yürüyüş sırasında Arapça sloganlar attığı ve tekbir getirdiği görüldü. Yürüyüş sırasında otobüslerdeki yolcular ve otomobil sürücüleri Rabia selamlarıyla yürüyenlere destek verdi. Yaklaşık bir saat süren yürüyüş İstanbul Büyükşehir Belediye binası önünde sona erdi. Burada Özgür-Der Başkan Yardımcısı Kenan Alpay'ın grup adına okuduğu basın açıklamasında, "İslam coğrafyasının kaderi kan gölü olmak. Müslüman halklarının kaderi de kan gölünde boğulmak değildir. Bir ülkeyi ceset tarlasına dönüştüren katil Esed rejimi şimdi de Şam'da kimyasal silahlarla 1300'den fazla kardeşimizi acımasızca katletti. Hiçbir şüphe olmaksızın Baas cuntasının insanlığa karşı giriştiği yeni bir suça işaret ediyor. Ne kadar kan dökseler, ne kadar acı yaşatsalar da İslam'a ve müslümanlar açılan savaşın galibi asla zalimler ve işbirlikçileri olmayacaklardır" denildi.
Taner YENER - Elvan EZBER / İSTANBUL, (DHA)
DİYARBAKIR VE MARDİN'DE SURİYE PROTESTOSU

SURİYE'nin başkenti Şam bölgesinde kimyasal silahlarla çoğunluğu çocuk yüzlerce kişinin yaşamını yitirmesi, Diyarbakır ve Mardin'de cuma namazından sonra düzenlenen gösterilerle kınandı. Diyarbakır'daki protesto gösterisinde yapılan açıklamada, Suriye'deki çocukların organlarının batı ülkelerinde satıldığı iddia edildi.

Diyarbakır'da Mustazaflar Derneği şubesinin öncülüğünde düzenlenen ve kentteki islami derneklerin de destek verdiği gösteri, Sur ilçesindeki tarihi Ulu Camiinde kılınan öğlen namazından sonra gerçekleşti. Namazdan sonra camiinin önünde toplanan ve aralarında kadınların da bulunduğu yaklaşık 2 bin kişi, Suriye'nin başkenti Şam'ın Doğuguta bölgesine atılan kimyasal silahlarla yüzlerce kişinin yaşamını yitirmesini protesto etti. Kitle adına basın açıklamasını okuyan Sanayi Tas, uluslararası gözlemcilerin Şam'da bulunduğu bir sırada yaşanan katliamın dünya tarihine bir kara leke olarak geçtiğini söyledi.

SURİYELİ ÇOCUKLARIN ORGANLARI SATILIYOR İDDİASI

BM rakamlarına göre Suriye'de ölenlerin sayısının 100 bini bulduğunu, 1,5 milyon kişinin ise göçmen durumuna düştüğünü belirten Sanayi Tas, "4 milyon insan kendi ülkesinde yer değiştirdi. Suriye'nin şerefli, grurlu, medeni, kibar insanları Türkiye, Ürdün ve başka yerlerde dilenci durumuna düştü. Namusuna düşkün kadınlar, küçücük kızlar fuhuş mafyasının elinde. Suriyeli çocukların organları, böbrekleri, gözleri, Avrupa'dan Latin Amerika'ya kadar organ mafyasınca satılıyor" dedi.

Suriye'deki katliam Mardin'de de kınandı. Mardin'de Fuat Yağcı camiinde cuma namazından sonra Suriye'de yaşamını yitirenler için gıyabi cenaze namazı kılındı. Mardin Ak Parti Milletvekili Abdurrahim Akdağ, Belediye Başkanı Beşir Ayanoğlu ile sivil toplum kuruluşu temsilcilerininde katıldığı gıyabi cenaze namazından sonra konuşan Suriye Yardımlaşma Platformu Komitesi Başkanı Mehmet Tumurağaoğlu, "Dün Halepçe'de, bugün Şam'da yaşadığımız bu acı karşısında sessiz kalmayacağız. Sessiz kalan hiç kimseyi affetmeyeceğiz. Çünkü şunu çok iyi biliyoruz ki; bu katliamın tek sorumlusu silahları kullananlar değildir. Bu olaylar karşısında sessiz ve tepkisiz kalanlar da katliamı yapanlar kadar sorumludurlar" diye konuştu. Diyarbakır ve Mardin'deki gösteriler olaysız sona erdi.Ramazan YAVUZ- Adnan AVUKA/ DİYARBAKIR-MARDİN (DHA)
KAYSERİ'DE MISIR VE SURİYE'DE ÖLENLER İÇİN GIYABİ CENAZE NAMAZI

KAYSERİ'de cuma namazı sonrası Suriye ve Mısır'daki olayları protesto etmek ve ölenlerin için ruhları için gıyabi cenaze namazı kılındı. Gıyabi namaza Ak Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer de katıldı.

Cuma namazı sonrası Rabia selamını içeren büyük boy bir pankart açıldı. Bu arada gençlerin de elleriyle Rabia selamı yaptıkları görüldü. Yaklaşık bin kişilik cemaat, cenaze namızı kılmak için cami bahçesindeki musalla taşının önünde dizildi. Bu sırada eski müftülerden Mehmet Göktaş, musalla taşlarından birinin üzerine çıkıp Suriye ve Mısır'da görev başında bulunanlara beddua etti. Kılınan gıyabi cenaze namazının ardından tekbir getiren kalabalık, olaysız şekilde dağıldı.Faruk ÇUHADAROĞLU/KAYSERİ, (DHA)

ŞANLIURFA'DA SURİYE PROTESTOSU

SURİYE’nin başkenti Şam'da kimyasal silah kullanılarak düzenlenen saldırıda bini aşkın kişinin ölmesi Şanlıurfa'da sivil toplum örgütleri tarafından protesto edildi.

Şanlıurfa’da, çeşitli sivil toplum örgütlerinin bir araya gelmesiyle oluşturulan Ümmet için Dayanışma Platformu üyesi yaklaşık 2 bin kişi cuma namazının ardından Balıklıgöl platosunda bulunan Dergah Camisi avlusunda toplandı. Esad aleyhine slogan atan kalabalık, yaklaşık 2 kilometre uzaklıktaki Topçu Meydanı'na kadar yürüdü. Esad yönetimini protesto eden, ellerinde kimyasal silah kullanılmasıyla hayatını kaybedenlerin cesetlerinin görüldüğü fotoğraflar taşıyan ve sık sık Rabia işareti yapan kalabalık, Suriye ve Mısır'da yaşananların sona ermesini istedi.

Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önünde toplanan İnsan Hakları Derneği ile Mazlum-Der üyesi 50 kişilik kalabalık da Suriye'de kimsayal silah kullanımını ve Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik müdahaleyi basın açıklaması yaparak protesto etti.Ali LEYLAK- Ömer PINAR/ŞANLIURFA, (DHA)
MISIR VE SURİYE’DE HAYATINI KAYBEDENLER İÇİN GIYABİ CENAZE NAMAZI KILINDI
Ümraniye Meydanı’nda Mısır ve Suriye’de hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı. Namazın ardından sloganlar atan grup yapılan duanın ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

Çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından organize edilen etkinlik kapsamında çok sayıda kişi cuma namazı sonrası Ümraniye Meydanı'nda toplandı. Suriye ve Mısır ‘da yaşanan olaylarda hayatlarını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı. Kılınan gıyabi namazının ardından, tekbir getiren grup namazın ardından “Katil İran,Suriye’den Defol,Diren Mursi,Katil Sisi" sloganları attı.Gıyabi cenaze namazının ardından Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can kısa bir konuşma yaptı.Rabia selamı veren Can "Sözün bittiği yerdeyiz.Sular tersine akmaz.Halkın öz iradesiyle kendi hayatına şekil vermeye başlayabileceğini gören İslam dünyası zalimlere razı olmaz. Dua edelim. Rabbim oradaki kardeşlerimize güç kuvvet versin" diye konuştu. Grup yapılan duanın ardından olaysız bir şeklide dağıldı.Cengiz ÇOBAN-İSTANBUL-DHA
MISIR'DA ÖLENLER İÇİN GIYABİ CENAZE NAMAZI

ADANA'da, Mısır'da meydana gelen olaylarda hayatı kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Sabancı Merkez Camii'nde cuma namazı çıkışında cami bahçesinde yaklaşık 200 kişi toplandı. 'Rabia' işareti yapan vatandaşlar, slogan atarak Mısır'daki çatışmalara tepki gösterdi. Grup adına açıklama yapan Saadet Partisi İl Başkanı Mustafa Gözütok, yaşanan olayların Büyük Ortadoğu Projesi'nin hayata geçirilmesinin bir aşaması olduğunu söyledi.

Açıklamanın ardından Mısır'daki olaylarda ölenler için Kuran-ı Kerim okundu ardından da gıyabi cenaze namazı kılındı.Çilem ANITKAN/ADANA, (DHA)
BARTIN'DA, SURİYE VE MISIR'DAKİ KATLİAMLAR PROTESTO EDİLDİ
BARTIN'da, Suriye ve Mısır'da yaşanan katliamlar protesto edilerek, dualar okundu.

Saadet Partisi, Özgür-Der, Anadolu Gençlik Derneği, Bartın Yardımlaşma Derneği ve İnsani Yardım Vakfı üyesi yaklaşık 50 kişi, cuma namazı çıkışı Hükümet Caddesi'nde toplanarak, Suriye ve Mısır'da yaşananları protesto etti. Küçük çocuklar Suriye'de kimyasal saldırıda yaşamlarını kaybeden çocukların fotoğraflarını taşıdı. Protestocular tekbir getirerek, 'Suriye, Mısır'a, direnişe bin selam', 'Zalimler için yaşasın cehennem', 'Defol Sisi, seninleyiz Mursi' sloganları attılar. Dualar okunurken, bazı kadınlar ağladı.

Basın açıklaması yapan Özgür-Der Başkanı Şuayip Mekeç, "Bugün yeryüzünden hayvanlar için, çevremizdeki zafiyete uğrayan mahluklar için, ya da ağaçlar için, ya da bitkiler için, biz bunların da hakikat olduğunu düşünüyoruz ama bunlar için eylem yapan çevreciler, insan hakları örgütleri, koskoca Birleşmiş Milletler, yeryüzünde kardeşlerimiz öldürülürken, çıtlarını bile çıkarmıyorlar. Niçin? Öldürülenler Müslüman olduğu için. Minik kardeşlerimiz daha güneşi göremeden katledildiler. O gün o çocuklar oyun oynayacaklardı, o gün 'anneciğim' diyeceklerdi ama onları bir katil çete, yatağındayken masum uykularındayken buldu ve onları öldürdü" dedi.Ayhan ACAR/BARTIN, (DHA)
MISIR VE SURİYE'DEKİ KATLİAMA AĞLADILAR

ERZURUM ve Ağrı'da Cuma namazı sonrası toplanan vatandaşlar, Suriye ve Mısır'da ölenler için dua ederken gözyaşlarını tutamadı.

Merkez Yakutiye İlçesindeki Lalapaşa Camiinde kılınan Cuma namazı sonrası kadın, erkek ve çocuklardan oluşan yaklaşık bin kişilik bir grup, Mısır'daki askeri darbeyi ve Suriye'de sivil halka yönelik yapılan katliamları protesto etti. Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Eyüp Tavlaşoğlu, ilçe belediye başkanları, sivil toplum örgüt temsilcileri, siyasi parti temsilcilerinin de bulunduğu kalabalık slogan atarak katliamı kınadı. 'Müslüman zulme boyun eğmez', 'Diren Mursi diren Mısır', 'Biz Müslüman kardeşleriz' 'Yaşasın Suriye direnişimiz' gibi çok sayıda pankart ve dövizi taşıyan kalabalık uzun süre tekbir getirdi. Özellikle gençler darbe direnişçilerinin sembolü haline gelen 'Rabia' işaretinin bulunduğu tişörtleri giyerek direnişe destek verdi.

Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde öğretim üyesi olan Prof.Dr. Mustafa Ağırman, darbeyi kınadıklarını belirterek Mısır halkının her idareciden zulüm gördüğünü bildirdi. Buna rağmen hiçbir zaman Mısır halkının silaha sarılmadığını anlatan Prof.Dr. Ağırman "İslam dünyasında kan akıyor. Bunu kim yapıyor peki? Müslümanlar mı birbirini öldürüyor? İçimizdeki satılmışlar, köleler, Avrupa ve Amerika uşakları bizi birbirimize düşürüyor. Kanın akmasında müslümanın bir suçu yoktur. Şu anda Mısır'da akan kan da müslüman kardeşlerden herhangi birisinin silah kullandığını, sopa aldığını gördünüz mü? Zalimler, darbeciler saldırıyor. Mazlumlar şehit düşüyor. Demokratik yollarla mücadeleyi devam ettirin. Parti kurmazsanız, iktidara talip olmazsanız bunlar sizi ezdikçe ezerler. Suriye'deki kardeşlerimizi yıllardan beri katleden zalim, hain ve hatta dinsiz olan Esad'a karşı yumuşak davranan İran'daki iktadara sitemimizi beyan ediyoruz. Bugün zalim Esad ve Sisi'yi, darbecileri, oyuna gelenleri kınıyoruz" diye konuştu.

Vuslat Derneğinin onursal başkanı hoca M.Şevket Gökşan dua ederek Mısır ve Suriye'deki halka yardım edilmesi gerektiğini söyledi. Dua sırasında hoca gözyaşlarına boğulurken vatandaşlarda ağladı. Öte yandan Ağrı'da da Merkez Camii önünde toplanan yaklaşık 300 kişi Mısır ve Suriye'deki olayları protesto ederek kınadıklarını belirtti. Kerim BURUCU- Asef ULAŞ/ERZURUM,AĞRI,(DHA)
İZMİT'TE MISIR'DA ÖLENLER İÇİN GIYABİ CENAZE NAMAZI VE SİSİ'Yİ PROTESTO YÜRÜYÜŞÜ

MISIR'da gerçekleştirilen askeri darbenin ardından başlayan olayları kınamak amacıyla, bugün İzmit'te yaklaşık 2 bin kişinin katılımıyla önce gıyabi cenaze namazı kılındı, ardından protesto yürüyüşü yapıldı. Yürüyüş sırasında Suriye'deki olaylarla ölenlerin fotoğrafları da taşındı.

İzmit'te Fevziye Camii'nde Cuma namazının ardından kılınan gıyabi cenaze namazından sonra, aralarında çocukların da bulunduğu kalabalık, Yürüyüş Yolu'nda protestoya başladı. Yürüyüşe AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mahmut Civelek, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ, MÜSİAD Başkanı Bilal Şengül ve bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katıldı.

Aralarında Mursi'nin fotoğrafları, Rabia işareti ile son olarak Suriye'deki kimyasal saldırıda hayatını kaybettiği ileri sürülenlerin resimleri ve pankartlarla yürüyen kalabalık sık sık tekbir getirip, 'Defol Sisi, seninleyiz Mursi', 'Allah'ın gazabı zalimleri boğacak', 'İslami hareket engellenemez' sloganları attı.

Kalabalık daha sonra Sabri Yalım Parkı'nda toplandı ve burada yapılan konuşmalarla Mısır'da Mursi yanlılarına yönelik silahlı saldırılar lanetlendi.Ergün AYAZ/İZMİT (Kocaeli), (DHA)

MERSİN'DE MISIR VE SURİYE PROTESTOSU

MERSİN'de bir grup, Mısır ve Suriye'de meydana gelen olayları protesto etti.

Ulu Cami'nde cuma namazını kılan yaklaşık 100 kişilik grup, çıkışta 'Mısır'da darbenin karşısında, Müslüman kardeşlerimizin yanındayız', 'Darbeye sesiz kalanlar, bu katliamın suç ortaklarıdır' pankartları açıp tekbir getirdi. Grup adına açıklama yapan Veysi Yumlu, son dönemlerde Mısır'da meydana gelenler nedeniyle Suriye'nin gözden uzak kaldığına dikkat çekerek, "Suriye'de, hiçbir din, vicdan ve ahlak tanımayan zalim Esad rejimi, büyük katliamlar gerçekleştirmektedir. Gelen haberler , Suriye'de kimler tarafından kullanıldığı net olarak bilinmemekle beraber, kimyasal silahların kullanıldığı ve yüzlerce masumun katledildiğini ifade etmektedir. Zalim Esad, zulümde babasını geçerek ne kadar da gaddar olduğunu bir kez daha göstermiştir. 2.5 yıldan fazla bir zaman içinde yüz binden fazla masum insanı katlederek vahşi yüzünü tüm dünyaya göstermiştir. Çocuk, kadın, yaşlı demeden toplu katliam ve kıyıma girişmiş bulunan bu katil ve zalimlerin biran önce durdurulması gerekmektedir. Akan kanın durması için sorumluluğu ve gücü bulunanlar derhal harekete geçmeleri acil bir zorunluluk arz etmektedir" dedi.

Polisin güvenlik önlemi aldığı eylem yapılan konuşmanın ardından olaysız sona erdi.Mustafa ERCAN/MERSİN, (DHA)
SURİYE VE MISIR’DA HAYATINI KAYBEDENLER İÇİN GIYABİ CENAZE NAMAZI

İZMİR’de cuma namazı çıkışında, Suriye ve Mısır’da hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı, olaylara tepki gösterildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın da televizyon programında okunduğu sırada ağladığı Müslüman Kardeşler liderlerinden Muhammed El Bilteci’nin kızı Esma’ya yazdığı mektup okunduğu sırada, protestocuların bazılarının da gözyaşı döktükleri gözlendi.

Konak Meydanı’nda toplanan kalabalık, cuma namazının ardından slogan atarak Suriye’deki isyanda ve Mısır’daki darbe sonrası müdahalelerde hayatlarını kaybedenler için protesto gösterisi düzenledi. Kadınların da katıldığı gösteri sırasında, Beşar Esad ve Mısır’da yönetime el koyan General Sisi, aleyhine sloganlar atıldı, göstericilere destek mesajları verildi. Rabia selamı veren kalabalıktan bazı kişilerin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da televizyon programında okunduğu sırada ağladığı, Müslüman Kardeşler liderlerinden Muhammed El Bilteci’nin kızı Esma’ya yazdığı mektup okunduğu sırada gözyaşı döktükleri gözlendi.

Protestoyu düzenleyen Suriye ve Mısır Halkıyla Dayanışma Platformu adına basın açıklaması, Muhammet Furkan Akdeniz yaptı. Ortadoğu’da yaşanan intifada sürecinin batılı devletleri huzursuz ettiğini söyleyen Akdeniz, “İslamın yerel ve küresel sistemlere alternatif olan söyleminin kendisine belli bir iktidar alanı bulması sonucu, demokrasi havarisi ikiyüzlüler, planladıkları darbelerle ve destekledikleri eli kanlı diktatörlerle İslami uyanışın önünü kesmeye kalktılar. Fakat rabbimize hamdolsunki Suriye’nin ve Mısır’ın yiğit mücahitleri, zillete karşılık onurlu bir direniş ile şehadeti tercih etti” dedi.

Basın açıklamasanın ardından yaklaşık 300 kişilik kalabalık, gıyabi cenaze namazı kıldıktan sonra olaysız dağıldı. Taylan YILDIRIM / İZMİR, (DHA)
ÇANAKKALE’DE MISIR'DAKİ OLAYLARI PROTESTO YÜRÜYÜŞÜ


ÇANAKKALE’de cuma namazından çıkan bir grup, Mısır’da meydana gelenleri protesto etmek amacıyla ellerinde 'Rabia' işaretleri bulunan dövizlerle sloganlar atarak yürüdü.

Mısır’da yaşananları protesto etmek isteyen bir grup, Necippaşa Camii’nde kıldıkları cuma namazının ardından, Cumhuriyet Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Ellerinde 'Rabia' işaretleri bulunan dövizleri taşıyan grup, 'Defol Sisi, seninleyiz Mursi', 'Her yer Mısır, her yer direniş', 'Kahrolsun İsrail, Mısır halkı yalnız değildir', 'Katil Sisi hesap verecek' sloganları attı. Gine, Afganistan, Pakistan, Nijerya ve Somalili öğrenciler de gruba destek verdi. Cumhuriyet Meydanı’ndaki basın açıklamasını okuyan Kubilay Fırat, "Mısır’da kardeşlerimizin maruz kaldığı katliam ve vahşeti çatışma diye sunup tarafları itidale davet edenleri, biz de insan olmaya davet ediyoruz. Mısır’da katledilen sadece Mısır halkı değil, insanlıktır" dedi. Grup, basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı. Burak GEZEN- Ersan KÜÇÜKKURU/ÇANAKKALE, (DHA)

ADIYAMAN'DA, MISIR VE SURİYE'DE ÖLENLERE GIYABİ CENAZE NAMAZI KILINDI


ADIYAMAN ve Besni İlçesi'nde, Mısır'daki darbe karşıtı gösteriler ile Suriye'deki kimyasal saldırıda hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Adıyaman'da İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı öncülüğünde, cuma namazının ardından Demokraksi Meydanı'nda toplanan kalabalık, Mısır ve Suriye'deki olayları protesto etti. Ellerindeki döviz ve pankartlar ile slogan atan grup, hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kıldı. Namazın ardından kalabalık adına açıklama yapan Mazlum-Der Adıyaman Şube Başkanı Abdurrahmana Yılıdırım, "Barış, adalet ve özgürlük çağrılarını yükselteceğiz, insanlar ve şehirler dirilecek çağrılarımızla, mazlumların ve masumların eli olacağız ve zalimler yakında nasıl bir inkılapla devrileceklerini görecekler. Suriye'de yeni bir Halepçe daha yaşandı. Nemrutlaşan Esed rejimi kimyasal silah kullanarak binlerce masumu katletti. Zorba Esed rejimin hayatta kalmasını ve binlerce masum Müslüman'ın kanını dökmesini sağlayan İran'ı; Mısır'da halkın yaşama hakkını ve özgürlüklerini ellerinden alan darbeci generalleri destekleyen Amerika'yı ve İsrail'i; darbeyi ve katliamları finanse eden Suudi Arabistan'ı; tüm İslam coğrafyasında Müslüman kanının akmasına seyirci kalan Birleşmiş Milletleri; Avrupa Birliğini, İslam Konferans Örgütünü ve Arap Birliğini şiddetle kınıyoruz" dedi.

BESNİ'DE GÖZYAŞI DÖKTÜLER

Besni'de de cuma namazının ardından Hacı Reşit Camii'nde toplanan vatandaşlar, Suriye'deki kimyasal saldırıda ölenler için gıyabi cenaze namazı kıldı. Ak Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Erdoğan'ın da katıldığı cenaze namazının ardından vatandaşlar, 'Halepçe'yi unutma Suriye'ye sahip çık', 'Zulme karşı omuz omuza', 'Katil ABD, Orta Doğu'dan defol' sloganları attı.

Namaz sonrasında yapılan açıklamada ise bazı vatandaşlar, gözyaşlarına boğuldu.Mahir ALAN- Mustafa ÖNDOĞAN/ADIYAMAN, (DHA)

SURİYE'DEKİ SALDIRILAR KONYA'DA PROTESTO EDİLDİ
SURİYE'de güvenlik güçlerinin sivil halka yönelik kimyasal silahlarla yaptığı saldırılar Konya'da protesto edildi. Şerafettin Cami önünde çeşitli sivil topluk kuruluşlarının katılımıyla toplanan yaklaşık 2 bin kişi Suriye’deki kimyasal silah kullanılarak yapılan saldırılara tepki gösterdi.

Ellerinde kimyasal silah nedeniyle hayatını kaybedenlerin fotoğraflarını taşıyan ve Rabia işareti yapan kalabalık, bir süre Esad aleyhine slogan attı. Daha sonra topluluk Suriye ve Mısır’da hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kıldı. Kılınan namazın ardından bir açıklama yapan İnsanı Yardım Teşkilatı (İHH) yöneticilerinden Erhan Avcı, “Masum savunmasız insanları hedef alan tüm dünyanın gözleri önünde yapılan saldırıya Türkiye’deki duyarlı Müslümanların dışında kimse tepki vermemekte. Adeta eli kanlı Esad rejiminin yeni katliamlarına çanak tutulmaktadır” dedi. Yapılan açıklamanın ardından kalabalık dağıldı. Hasan DÖNMEZ/KONYA, (DHA)

KARABÜK'TE, MISIR VE SURİYE'DE YAŞANANLAR PROTESTO EDİLDİ


KARABÜK'te, yaklaşık 100 kişi Mısır ve Suriye'de yaşanan olayları protesto etti.

Kemal Güneş Caddesi'nde yaklaşık 100 kişi, 'Sabır, Savaş, Zafer', 'Müslümanlar kardeştir', 'Kardeşlik bedel ister', 'Zulmü alkışlayamam', 'Hayat, iman ve cihat', 'Müslüman dua et', 'Müslüman ayağa kalk' ve 'Yanıyor Suriye, yanıyor Mısır ey insanlık otur sıfır' yazılı dövizlerle toplandı. Cadde de hilal şeklini alan grup Rabia işareti yaptı. Edibe Feyza Güney, 'Kardeşim sen özgürsün' şiirini okudu. Bu sırada gruptan bazılarının ağladıkları görüldü.
Bülent DİKTEPE/ KARABÜK, (DHA)


NEVŞEHİR’DEN MISIR HALKINA DESTEK MİTİNGİ

NEVŞEHİR’deki çeşitli sivil toplum örgütlerinin yanı sıra siyasi partilerin katılımıyla gerçekleştirilen Mısır halkına destek mitingi düzenlendi. 10 bine yakın vatandaşın katıldığı mitingde Mısır yönetimi protesto edildi.

Nevşehir’de çeşitli sivil toplum örgütlerinin oluşturduğu 'Mazlum Mısır Halkına Destek Platformu' tarafından düzenlenen Mısır halkına destek mitingine Ak Parti, CHP, MHP, BBP, Saadet Partisi yöneticileri de destek oldu. Borsa Kavşağı’nda ellerinde Türk Bayrakları ile 'Zalimler halka hesap verecek, 'Ümmet uyuma, kardeşine sahip çık', 'Zalimler için yaşasın cehennem' sloganları ile yürüyen kalabalığa Ak Parti Nevşehir Milletvekilleri Ahmet Erdal Feralan ve Ebubekir Gizligider, Belediye Başkanı Hasan Ünver'de eşlik etti.

Yaklaşık 2 kilometrelik yürüyüşün ardından Telekom Meydanı’nda bir araya gelen yaklaşık 10 bin Nevşehirli Mısır’daki askeri darbe’nin Adiviyye ve Nahda meydanlarında yüzlerce kişinin öldürülmesini sloganlarla protesto etti. Mitinge katılan Ak Parti Nevşehir Milletvekili Ahmet Erdal Feralan, artık tüm dünyada zulüm ile abad olunmayacağının bir kez daha görülmesi gerektiğini belirterek, Mısır’da yaşanan zalimliğe karşı Nevşehirlilerin gösterdiği duyarlılığa teşekkür etti.

Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından mazlum Mısır halkına destek platformu adına konuşan Baki Öncel, Türk Milleti’nin tarih sahnesinde mazlumların yanında yer aldığını söyledi. Öncel, Saddam’ın zulmüne uğrayan Kürtler, Batı Trakya ve Bulgaristan’da asimilasyona karşı direnen soydaşlarımız olmak üzere son olarak Suriye’de yaşanan insanlık dışı katliamlar karşısında Türk milletinin, mazlumlara gereken duyarlığı göstererek kucak açtığını belirtti. Yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı miting, Mısır başta olmak üzere Suriye, Filistin, Doğu Türkistan ve Arakan’da zulüm altındaki Müslümanlar için yapılan dua ile sona erdi. NEVŞEHİR, (DHA)