Muş, atık su içiyor!

Bir ayda 107 yama
Muş Belediye Başkanı Necmettin Dede, kanalizasyonun içme suyuna karıştığını söyledi. Göreve geldiği bir ay içinde su borularına 107 yama yapıldığını belirten Dede, "60 bin kişi lağımlı sulardan içiyor" dedi.
Çalışmalar başladı
Kent halkının yüzde 40'ının hepatit B'ye yakalandığını ifade eden Dede, şöyle konuştu: "Suların temizlenmesi için kullanılan ilaçlar fayda etmiyor. Durum çok acil. Altyapıyı yenilemek için çalışmalara başladık."

MUŞ - 28 Mart seçimlerinde Muş Belediye Başkanı olan AKP'li Necmettin Dede, kentin büyük bölümünde içme sularına kanalizasyon suyu karıştığını açıkladı. Dede, kent merkezinde 20-30 yıl önce yapılan kanalizasyon borularının tamamına yakınının atıkları sızdırdığını söyledi. Göreve geldiği bir ay içinde patlayan su borularına da 107 yama yaptıklarını anlatan Dede, "Kentin büyük bölümünde içme sularına kanalizasyon suyu karışıyor. Kentte yaşayan 60 bin kişi, lağımların karıştığı suyu içiyor" dedi.
Halkın önemli bir bölümünün uzun süredir bu suyu tükettiğini vurgulayan Dede, Sağlık Müdürlüğü'nün yaptığı taramaya göre, kentte yaşayanların yüzde 40'ının Hepatit B olduğunu söyledi. Dede, şöyle konuştu: "Seçimlerin ardından görev, geldiğimden bu yana yaptığım araştırmalarda, bu korkunç gerçekle karşılaştım. İçme sularına kanalizasyon suyu karışmasına rağmen önlem alınmamış, adeta halkın sağlığıyla oynanmış. Artık, suların temizlenmesi için kullanılan ilaçlar da fayda etmiyor. Bu sorunun önüne geçebilmek için altyapının acil bir şekilde yenilenmesi gerekiyor."
Dede, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Muş ziyaretinde dikkatini çektiğini belirterek, "Önce su ve kanalizasyon haritalarını çıkarmaya başladık. İller Bankası ile gerekli temaslara başladık. En kısa sürede şebekeyi yenileyeceğiz" dedi.
Muş Sağlık Müdürü Dr. Kenan Akpolat da şunları söyledi: "Biz bu durumu, önlem almaları için daha önce belediyeye defalarca bildirdik. Ancak belediyeden bu konuda herhangi bir çalışma görmedik. Biz de halkın sağlığını koruyabilmek için eğitim çalışmalarına yöneldik. Yerel basını kullanarak, seminerler düzenleyerek suları kaynatmalarını önerdik"
Akpolat, içme sularındaki kirlilikten dolayı tifo hastalığının görüldüğünü de söyledi. (aa, dha)