Musa Anter Ödülü Radikal'e

Musa Anter Ödülü Radikal'e
Musa Anter Ödülü Radikal'e

Musa Anter

Musa Anter Gazetecilik Ödülü'nü, Radikal Muhabiri Mesut Hasan Benli 'Samimiyetine güvenilmez Kürtler' haberiyle kazandı.

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Musa Anter ve Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri’nin sonuçları açıklandı. Özgür Gündem ve Azadiya Welat gazetelerinin ortak düzenlediği 21’incisi düzenlenen ödüller, Türkçe ve Kürtçe haber dallarında ayrı ayrı belirlendi.

Türkçe haber dalında, Radikal Muhabiri Mesut Hasan Benli’nin ‘Samimiyetine güvenilmez Kürtler’ haberi ile Dicle Haber Ajansı’ndan (DİHA) Hayri Demir ve Hasan Yoldaş’ın ‘İşte ambulansın Şahin Öner’i karakoldan aldığının kanıtı’ haberi birincilik ödülünü paylaştı. Benli’nin, 10 Temmuz 2013’te yayımlanan haberi, 12 Eylül darbesinden 3 ay önce hazırlanan ve Kenan Evren imzasıyla 1980 yılının haziran ayında askeri birliklere gönderilen ‘İç Tehdit Raporu’nu içeriyordu. Raporda; Kürtler, Kürt aşiretleri, Aleviler, Ermeniler, Rumlar, Yahudiler, Süryaniler, sol gruplar ve tarikatlara ilişkin değerlendirmelere yer veriliyor, bu gruplar ‘iç tehdit’ olarak nitelendiriliyordu.

Kürtçe haber dalında birincilik ödülünü ‘Derwêşê folklora kurdî’ haberiyle Dildar Aryen, Karikatür dalında birinciliği ise ‘Göğün Rengi’ eseriyle Musa Keklik kazandı. Kadın haber ve habercilerine verilen ‘Gurbetelli Ersöz Özel Ödülü’ne de JINHA layık görüldü. Ödüller, cuma günü Diyarbakır ’da düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak.